Boeing’den çarpıcı itiraf: 737 Max’lerdeki arızayı biliyorduk!

Last Updated on 6 Mayıs 2019 by Turizm Günlüğü

Uçak kazaları sonucu ‘uçuş emniyeti’ gerekçesiyle operasyonları askıya alınan Boeing 737 Max’lere ilişkin şirket tarafından yeni bir açıklama geldi.

ABD’li uçak üreticisi Boeing, 737 Max model yolcu uçaklarında ölümcül iki kazaya yol açan yazılım probleminden, ilk kazadan yaklaşık 1 yıl önce haberdar olduğunu itiraf etti.

BBC’de yer alan habere göre açıklamada bulunan yetkililer uçuş güvenliğine ve uçağın işleyişine büyük bir etkisi olmayacağını değerlendirdikleri bu problemin gelecekteki bir yazılım güncellemesiyle çözmeyi planladıklarını kaydetti.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) ise hücum açısı sensörlerindeki uyuşmazlıkları haber veren yazılımdaki bu sorun hakkında ilk kazanın yaşandığı Ekim 2018’e kadar bilgilendirilmediklerini belirtti.

KAZALAR VE RAPORLARI

Etiyopya Havayollarına ait Nairobi-Addis Ababa seferinde ve Endonezya’nın başkenti Jakarta’da meydana gelen uçak kazalarının ardından Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkede güvenlik endişesi sebebiyle Boeing 737-8 Max ve 737-9 MAX tipi uçakların uçuşları yasaklanmıştı.

Haberlerin detayları için tıklayınız: Türk hava sahası “Boeing MAX”lara neden kapatıldı? 

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden biri olan Boeing, 737 MAX tipiuçak kazalarının nedenini ise yakın zamanda Manevra Karakteristikleri Takviye Sistemindeki (MCAS) bir hatadan kaynaklandığı şeklinde açıklamıştı.

Haberin detayları için tıklayınız:

Boeing, ‘737 MAX’ kazalarının nedenini açıkladı!