GAP turizmini 12 aya yaymak için önemli çözüm önerisi

Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD) Gaziantep Temsilcisi ve Alyamaç Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Alyamaç / turizmgunlugu.com

Gaziantep merkezli Alyamaç Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Alyamaç; son yıllarda bölgeye yönelik artan talebin yol açtığı sıkıntıları değerlendirdi.

Alyamaç’a göre en önemli sıkıntı; kısa sezon nedeniyle oluşan yüksek konaklama fiyatları… Cemal Alyamaç bunun ardında yatan nedenleri, yapılması gerekenleri ve çözüm önerilerini paylaştı.

Son yıllarda başta Gaziantep, Mardin olmak üzere Güneydoğu Anadolu destinasyonlarının popüler hale gelmesiyle bölgede konaklamaya yönelik artan talep, turizmcileri yeni sıkıntılarla karşı karşıya bıraktı.

CEMAL ALYAMAÇ’TAN SON GELİŞMELERE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER

Gaziantep merkezli Alyamaç Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Seyahat Acentaları Derneği Gaziantep Temsilcisi Cemal Alyamaç, yaşadıkları sıkıntıları ve bu sıkıntının ardında yatan etkeni ve bu sıkıntıların giderilmesine yönelik yapılması gerekenleri turizm haber sitesi Turizm Günlüğü’ne değerlendirdi.

“YIĞILMA YARATIYOR…”

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde iklim koşulları nedeniyle turizm sezonunun sadece ilk ve sonbahar aylarıyla sınırlı olduğunu hatırlatan Alyamaç; yerel yönetimlerin ve bölgedeki firmaların toplantı, kongre, fuar ve festival gibi organizasyonları da bu dönem içerisinde düzenlemelerinin konaklama alanında bir yığılma yarattığını ve bu nedenle fiyatların oldukça yüksek seviyelere ulaştığına dikkat çekti.

Cemal Alyamaç konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Bölgemizdeki ciddi sıkıntılardan bir tanesi sezonun bahar aylarıyla sınırlı olması… İlkbahar ve sonbahar ayları bölgemizde oldukça yoğun geçiyor. Bu noktada yerel yönetimlerin de fuarları ve festivalleri tamamıyla bahar aylarında organize etmeleri bunun yanı sıra sezonun da yüksek geçmesi; otel ve diğer hizmetlerin fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Bölgeye gelen turistler de bu durumdan olumsuz şekilde etkileniyorlar.”

ORGANİZASYONLAR YAZ VE KIŞ AYLARINDA YAPILSIN!

Bölge acentaları olarak yerel yönetimlerin fuar, toplantı ve festival gibi etkinlikleri yaz ve kış aylarında düzenlemeleri için çağrıda bulunduklarını ifade eden Cemal Alyamaç, böylelikle bölge turizminin de yılın 12 ayına yayılarak; turizmde daha sürdürülebilir bir yapı kavuşacağını da belirtti.

Alyamaç Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Alyamaç konuya ilişkin çözüm önerilerini ise şu sözlerle dile getirdi:

“SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAPIYA KAVUŞTURMAK İÇİN…”

“Bizler, düzenlenen fuar ve festivallerin turizm sezonuna denk gelmemesi için yerel yönetimlere bu organizasyonları yaz ve kış aylarında yapmaları için çağrıda bulunuyoruz. Eğer bu organizasyonlar belirttiğimiz aylarda yapılırsa hem sürekliliğin sağlanacağını hem de şu anda bahar aylarını kapsayan turizm sezonunun yaz ve kış aylarına doğru biraz daha genişleyeceğini düşünüyoruz.

Bölgemize gelen turistler de yoğunluk ve doluluklarla karşılaşması söz konusu olmayacak. Ayrıca yaz ve kış ayları fuar ve festival organizasyonlarına ayrıldığı takdirde kültür turları için en uygun zaman olan bahar ayları bu açıdan daha da rahatlamış olacak.”