Kapadokya’nın geleceği tek imzaya kaldı

Turizm destinasyonları arasında en fazla ilgi gördüğünü bildiğimiz Kapadokya da betonlaşma tehdidi ile karşı karşıya. Söz konusu yasal düzenlemeler Meclis’ten geçti, Cumhurbaşkanı’nın imzasını bekliyor. Anılarınıza sıkı sıkı sarılın, gözyaşları içinde yâd edeceğiniz günler pek de uzak değil.

Kapadokya da yapılaşmadan nasibini alacak gibi gözüküyor. Bahadır Özgür’ün Gazete Duvar’daki haberine göre Niziplioğlu Holding’in Başkanı Ömer Niziplioğlu, Ocak ayında Kapadokya’da devasa bir otel için yatırıma başlayacaklarını duyurdu. Konuya dair önemli bir gelişme de Kapadokya Alanı Kanunu’nun, 24 Mayıs 2019’da Meclis’ten hızla geçmiş olması. Bu gelişmeyi takiben turizm teşviklerini düzenleyen kanunda da değişiklik yapıldı. Söz konusu kanun ve değişiklikler şimdi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını bekliyor. Sonrasında Resmi Gazete’de yayımlanacak ve Kapadokya’da betonlaşmanın önü böylelikle açılmış olacak.

Peki bu kanun neler getiriyor

Bahadır Özgür’ün haberinden öğrendiğimize göre yasalaşması an meselesi olan bu kanunla Kapadokya İdaresi adlı bir yapının kurulması planlanıyor. Kamu kurumu mu özel nitelikli mi henüz belli değil. Ama yetkileri olabildiğince geniş. Kurulacak olan idare imar planlarının, her türlü inşaat ve yenileme izinlerinin tek adresi olacak. Betonlaşmadan nasibini almış kentlerin yurttaşlarını ve Kapadokya sakinleri ile severlerini ilgilendiren esas mesele ise bu kanunla bölgedeki sınırları değiştirme yetkisinin Cumhurbaşkanı’na veriliyor olması. Yani Cumhurbaşkanı, tek imzayla Kapadokya’da SİT statüsünü, koruma alanlarını keyfince değiştirebilecek.

Mimarlar Odası uyarıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “2863 sayılı kanun, 3194 sayılı imar kanunu ve yerel yönetimler bypass edilmiştir. Otelleşmenin önü açılacak ve Kapadokya’daki alan kanunu talan kanununa dönüşecek.” diyerek uyarıda bulunuyor.

Niziplioğlu ismi ilk kez Mercure Otel olayı ile duyuldu

Peki Kapadokya’da bu tarihi ve turistik güzelliklerin orta yerini betonlarla çirkinleştirecek olan Niziplioğlu kimdir? Gazete Duvar’ın haberinde kendisi şöyle anlatılmış, “Baba mesleği kuyumculuktan başlayıp akaryakıt istasyonu işletmeciliğine geçerken, 2010’dan rotayı aniden turizme çeviren Niziplioğlu Holding’in adını kamuoyu ilk kez İstanbul’daki Topkapı Mercure Otel’le duydu. 85 metre yükseklik izni çok tartışıldı. Erdoğan’ın Sultanahmet Camisi’ni gölgede bırakan 16/9 gökdelenleri konusundaki çıkışından sonra belediye utana sıkıla yüksekliği düşürdü. Bu arada Bodrum’un Yahşi Koyu’na Elite Lotus adıyla kondurduğu 46 villayı ve yakın zamanda ikisi altın beş maden sahası satın aldığını ve altın rafinerisi için başvurduğunu da ekleyelim.”

Japon otel devi ile ortaklığı var

Japon otel deviyle ortak olan inşaatçı, arazi kapatan müteahhitler, AKP’den belediye başkanlığı yapmış ismin kardeşinin kurduğu balon tekeli, tur ve restoran zinciri gibi işlerle de birlikte anılıyor. Kapadokya anılarınızı sıkı sıkı saklayın. Gözyaşları içinde yâd edeceğiniz günler yakın gibi gözüküyor.

Bahadır Özgür’ün haberi için TIKLAYINIZ!

Kapadokya Alan Başkanlığı yasalaştı