Beş yıl için yarım milyon Macar turist hedefi

Macaristan'dan Türkiye'ye 5 milyon turist
Macaristan'dan Türkiye'ye 5 milyon turist

Turizmin başkenti Antalya’da turizm sektörü temsilcilerini bir araya getiren bir toplantı yapıldı. Toplantıda yapılan çalışmaların ardından Türkiye için 5 yıl içinde yarım milyon Macar turist hedefi konuldu.

Macaristan ile Türkiye arasındaki turizm ilişkilerini güçlendirmek için Macaristan-Türkiye 8. Turizm Karma Komisyon Toplantısı ile Macaristan Seyahat Acenteleri Birliğinin 45. Toplantısı Antalya’da yapıldı. Toplantıda iki ülke turizm sektörünün temsilcileri bir araya geldi.
Ülkeler arasındaki turist trafiğinin yeterli olmadığı ve geliştirilmesi konusunda görüşlerin belirtildiği toplantıda önemli kararlar alındı. Bu kararlardan biri de Türkiye için 5 yıl içinde yarım milyon Macar turist hedefi oldu.

MACARİSTAN, TÜRKİYE İÇİN KAYNAK PAZARLARDAN BİRİSİ

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 10 milyon nüfuslu Macaristan’ın Türkiye için önemli kaynak pazarlardan birisi olduğunu belirtti. İki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağların son derece kuvvetli olduğuna vurgu yapan Ayık, birbirlerine ön yargısız yaklaşabilen iki toplumun yurttaşlarının turizm için önemli bir avantaj olduğunu söyledi.

Macaristan’ın turizm konusunda öne çıkan özelliklerin başında kaplıca ve terapi üzerine son derece bilinen bir ülke olması. Bugüne değin Türkiye Macaristan’dan en fazla 170 bin ziyaretçi misafir etmiş. Osman Ayık, Macaristan’ı gelişmeye açık bir pazar olarak tanımlarken, hedefin bu rakamı 2-3 yıl içinde 200-250 binlere, 5 yıl içinde de yarım milyona taşımak olduğunu söyledi. Uçuş mesafesi olarak yakın olması da bu ülkeyi turizm açısından çekici kılıyor.

PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİ BAKIMINDAN MACARİSTAN ÖNEMLİ

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’nin 2023 turizm stratejisinde pazar çeşitliliğinin üzerinde durulması gerekn bir konu olduğuna vurgu yaptı. Pazar çeşitliliğini oluştururken Macaristan’a da büyük önem atfettiklerini belirten Yağcı sözlerini şöyle sürdürdü, “Türkiye’ye 150’den fazla ülkeden turist geliyor. Tüm pazarlarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yoğunlaştığımız pazarlar arasında Macaristan da yer alıyor.”

UÇAK SEFERLERİ FARKLI ŞEHİRLERİ DE KAPSAMALI

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi M. Nezih Hacıalioğlu da Macaristan pazarına yönelik olarak tarifeli uçak seferlerinin sadece İstanbul ve Budapeşte arasında yapıldığını farklı şehirlere de sefer konulması durumunda turist sayısında artış yaşanabileceğini söyledi.

Kaynak: HaberTürk