İstanbul Havalimanı konaklamanın rotasını nasıl değiştiriyor?

Wyndham Grand Istanbul Europe’un Genel Müdürü Sercan Korkusuz
Wyndham Grand Istanbul Europe Genel Müdürü Sercan Korkusuz

Atatürk Havalimanı’nın kapanmasıyla Basın Ekspres otellerinin durumuna ve geleceğine yönelik öngörüler, varsayımlar yoğun bir şekilde gündemde… Bu oteller arasında yer alan ve hizmet kalitesini; Tripadvisor’da İstanbul’daki bin 400 konaklama tesisi arasında 70. sırada yer alarak tescilleyen Wyndham Grand Istanbul Europe’un Genel Müdürü Sercan Korkusuz konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Wyndham Grand Istanbul Europe Genel Müdürü Sercan Korkusuz, henüz turizm meslek lisesinde okurken profesyonel olarak iş hayatına atılan ve bugün 20 yıllık sektör deneyimine sahip olan bir isim. Eğitim hayatına Akdeniz Üniversitesi Konaklama İşletmeciliği bölümünü tamamlayarak devam eden Korkusuz, kariyeri süresince İstanbul ve Türkiye genelinde resort ve şehir otelleri olmak üzere birçok uluslararası markaya bağlı tesiste yöneticilik yaptı.

Wyndham Grand Istanbul Europe
Wyndham Grand Istanbul Europe

Turizm ve seyahat haber sitesi Turizm Günlüğü olarak Wyndham Grand Istanbul Europe Genel Müdürü Sercan Korkusuz ile gerçekleştirdiğimiz röportajda öne çıkan iki konu başlığı “Atatürk Havalimanı’nın kapanmasının İstanbul turizmine ve havalimanı otelleri olarak tanımlanan Basın Ekspres otellerine yansıması” ve “turizmde pazar çeşitlendirmesi ve bu yöndeki son trendler” oldu.

“HER DEĞİŞİM İNSANLARI BİRAZ ÜRKÜTÜR”

İstanbul Havalimanı’nın açılışını hem ülke turizmine yönelik katkıları hem de “havalimanı otelleri” olarak da tanımlanan Basın Ekspres bölgesindeki otellerin yaşadığı gelişmeler açısından değerlendiren Sercan Korkusuz; konuya çok karamsar bir şekilde yaklaşılmaması gerektiğine dikkat çekerek; her değişimin insanları ürküttüğünü ve insanların genel olarak değişimlere biraz kapalı olduğunu belirtti.

Yeni havalimanın ülke turizmi ve ekonomisi için önemli fırsatlar vaat ettiğine değinen Sercan Korkusuz; yeni açılan havalimanına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

İSTANBUL HAVALİMANI UZAK PAZARLAR İÇİN ÖNEMLİ BİR KOZ OLACAK

İstanbul Havalimanı , hem kapasite hem de operasyonel açıdan Türkiye’nin yolcu ve kargoda hub olması yolunda önemli bir gelişme olarak hayata geçti. Uzun vadede Frankfurt gibi hub’ların yerini Türkiye alacak. İstanbul Havalimanı hedeflenen kapasitelere ulaştığında; ülke olarak uzak kaldığımız, mevcut düzen altında yüksek yolcu sayılarına ulaşamayacağımız pazarlara da ulaşma fırsatı bulacağız. Avustralya, Yeni Zelanda gibi hatlardan ülkemize gelen turist sayısı düşük seviyede; o coğrafyada ülke bilinirliliğimiz de az… O ülkelerdeki insanlar da aktarma için İstanbul’u kullanmaya başlayacaklarsa bu lokasyonlarda da İstanbul’un ve Türkiye’nin bilinirliği artacak ve daha tanınır bir hale gelecek. Bunun turizmimiz açısından önemli bir fırsat olduğu görüşündeyim.

“YENİ HAVALİMANI AMERİKA PAZARINI YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇİREBİLİR”

Wyndham Grand Istanbul Europe Genel Müdürü Sercan Korkusuz, diğer yandan İstanbul Havalimanı’nın uzun yıllardır giderek zayıflayan ve neredeyse sıfır noktasına gerileyen Amerika pazarı için de yeniden yükselişe geçmenin önünü açacağını öne sürdü.

Bu değerlendirmelerinin ardından Sercan Korkusuz, yeni havalimanının açılışının Basın Ekspres otellerine nasıl yansıdığını ele aldı.

Bölge otelleri için de karamsar bir tablo çizilmemesi gerektiğine inandığını belirten Korkusuz; konuya ilişkin şunları söyledi:

“YENİ HAVALİMANI BASIN EKSPRES OTELLERİ İÇİN FIRSATLAR VADEDİYOR”

“Basın Ekspres bölgesindeki oteller için de durumu o kadar karamsar görmüyorum. İstanbul Havalimanı tam tersine fırsatlar vadediyor. Wyndham Grand Istanbul Europe olarakbu fırsattan yararlanıyor ve değişime sıcak bakıyoruz. Yeni havalimanı çevresine daha yakın oteller ve yatak kapasiteleri bölgemizin üzerinde olsaydı, belki basın ekspres otelleri havalimanı oteli bölgesi misyonunu tamamlamış olurdu. Ancak şu an geldiğimiz noktada İstanbul Havalimanı’nın etrafında böyle bir konaklama kapasitesi olmadığını ve hala şehrin havalimanı oteli bölgesi olmak için en kompakt, en ulaşılabilir, en erişilebilir noktası bizim bulunduğumuz bölge olduğunu söyleyebiliriz.

“BASIN EKSPRES,YENİ HAVALİMANINA ULAŞIM AÇISINDAN AVANTAJLI BÖLGELERDEN BİRİ”

Yeni havalimanı merkezli bir daire çizildiğinde aynı mesafede konaklamak için farklı rotalar da olabilir. Örneğin Taksim veya Maslak bölgesi otelleri, yeni havalimanına erişilebilir mesafede gibi görünse de şehrin merkezi sayılan bu bölgelerde ciddi bir trafik sorunu söz konusu… Var olan trafik probleminin üzerine bir de havalimanı yolcusu eklendiğinde bizim bölgemiz süre olarak açık ara en avantajlı konumda yer alıyor.

Wyndham Grand Istanbul Europe
Wyndham Grand Istanbul Europe

“OTELİMİZDEN HAVALİMANINA ULAŞIM SÜRESİ DEĞİŞMEDİ”

Otelimizden yeni havalimanına ulaşım yaklaşık 25 – 30 dakika sürüş mesafesinde. Atatürk Havalimanı’nın olduğu dönemde de trafiğin yoğun olduğu saatlerde bu süreleri buluyordu. Otelimiz için havalimanıyla aramız belki mesafe olarak uzadı ama süre olarak pek bir değişim söylenemez. Belirttiğim gibi,biz işletme olarak havalimanı değişikliğini dezavantaj olarak görmediğimiz gibi, misafir memnuniyeti bir hayli yüksek bir otel olarak yine aynı yoğunlukta misafir ağırlayacağımıza inanıyorum. Muhakkak ilerleyen dönemlerde o bölgede de oteller ve yeni bir yerleşim kurulacaktır. O döneme kadar da Atatürk Havalimanı’nın arazisi turizme katkı sağlayabilecek şekilde değerlendirilecektir.

“FİYATLARIMIZ DAHA REKABETÇİ”

Basın Ekspres bölgesi otellerinin sunduğu bir diğer avantajın da oda fiyatları olduğunu hatırlatan Sercan Korkusuz; Basın Ekspres otellerinin şehir merkezindeki veya Boğaz hattındaki otellere göre daha rekabetçi fiyatlar sunduğunu; havalimanına yakınlık ve fiyat-performans açısından en kullanışlı bölgenin kendi bölgeleri olduğunu belirtti.

Wyndham Grand Istanbul Europe
Wyndham Grand Istanbul Europe

Sercan Korkusuz son olarak, yükselişe geçen Türkiye turizminde hedeflerle örtüşecek rakamlara ulaşabilmek adına, batı pazarları başta olmak üzere bir takım pazarları geri kazanmamız gerekli. Amerikan pazarında hemen hemen sıfır noktasındayız ve yükseliş trendine geçebilmek ve üst gelir grubundaki turistlerden daha fazla pay almak adına pazarların çeşitlendirilmesi gerekiyor. Hub olma yolunda ilerlerken bu pazarlar Türkiye’yi diğer rotalar için de cazip hale getirir. Bu da hem hak ettiğimiz oda fiyatlarına erişebilmemize olanak sağlar hem de çoklu bir pazar seçeneğinde bizim seçme şansımız olur. Seçeneklerin çok olduğu bir konumda odaları da doğru fiyatlardan pazarlamamız mümkün hale gelir.