“Turistik Doğu Ekspresi” bugün ilk seferini yapacak

Turistik Doğu Ekspresi, bugün saat 19.00’da tarihi Ankara Garı’nda yapılacak törenle ilk seferi için yola çıkacak.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü konuya dair yaptığı açıklamada düzenlenecek olan törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katılmasının beklendiğini belirtti.

Dünya Gazetesi’nin internet sayfasında yayınladığı haberden öğrendiğimiz bilgiye göre, mevcut Doğu Ekspresi artan yolcu talebini bu haliyle karşılayamıyordu. Daha iyi hizmet sunulması ve iç turizmin artırılmasına yönelik olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının ortak çalışması sonuç verdi ve Ankara-Kars-Ankara arasında turizm amaçlı Turistik Doğu Ekspresi seferi konuldu.

Ankara’dan haftada 3 gün sefer yapılacak

Ankara’dan pazartesi, çarşamba ve cuma; Kars’tan da çarşamba, cuma ve pazar günleri işletilecek tren, Ankara’dan saat 19.55’te, Kars’tan saat 23.55’te hareket edecek.

Tren, yolcuların tarihi ve turistik yerleri ziyaret edebilmeleri için Ankara’dan Kars yönüne gidişte Erzincan, İliç ve Erzurum; Kars’tan Ankara yönüne gelişte ise Sivas’ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında bir süre bekleyecek.

Yolcu kapasitesi 120 kişi

Ankara-Kars arasındaki yolculuk toplam 32 saatte tamamlayacak. Turistik Doğu Ekspresi’nde 2 hizmet, 1 yemekli ve 6 yataklı olmak üzere toplam 9 vagon bulunuyor. Tamamı yataklı vagondan oluşan tren 120 yolcuya kadar hizmet kapasitesi ile çalışacak. Turistik Doğu Ekpresi ile seyahat etmek isteyenler tek kişilik oda için 400 lira, iki kişilik oda için ise kişi başı 250 lira ödeyecekler.

‘Turistik Doğu Ekspresi’ geliyor: İlk sefer 29 Mayıs’ta!