Havuz, su parkı ve plaj işletmeleri için uyarılar

Deniz sahillerinde 200 metrede bir, havuzlarda ise her 500 metrekarelik havuza bir cankurtaran şartı bulunuyor. Ancak bu kurala pek uyulmuyor. İşletmeci olası bir ölümlü kazada sorumlu olduğunun farkında bile değil.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) ILS (Instrument Landing System – Aletli İniş Sistemi) belgesine sahip Altın Cankurtaran Eğitmeni Erhan Öztürk, deniz sahilleri ve havuzlarla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

“İŞLETMECİ DİREKT ADAM ÖLDÜRMEK SUÇUNU İŞLEMİŞ SAYILIYOR”

Sözcü Gazetesi’nden Mustafa Sarıipek imzalı habere göre; Cankurtaran Eğitmeni Erhan Öztürk: “Bir işletme alanı içindeki denizde boğulma olayı yaşandığında sahildeki tüm uyarı levhaları tam olsa bile cankurtaranların bulunduğu mesafe, denize çekilmesi gereken bariyerler, 200 metrelik barajın 15-20 santimlik eksikliğinde bile olsa işletmeci direkt adam öldürmek suçunu işlemiş sayılıyor. İşletmecinin kurumsal ya da özel olması fark etmiyor” açıklamasında bulundu.

CANKURTARANLIK YASALAŞTIRILDI

2006’da cankurtaran mesleği resmileştirildiğini anımsatan Öztürk, “Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Cankurtarma Talimatı’nın; “Havuz, su parkı, sahil ve kıyı işletmelerinin uyması gereken kurallar” başlıklı 28. maddesine göre “her türlü havuz, su parkı, sahil ve kıyı işletmelerinde sadece TSSF cankurtaran belgeli cankurtaranlar görevlendirilmesinin zorunlu” olduğunun altını çizdi.

HAVUZLARA İLİŞKİN DÜZENLEMELER

Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü; “İşletmeler cankurtaranı başka bir görevde çalıştıramaz. Havuzda, derinlik fark etmeksizin her bir havuz için asgari bir, büyük havuzlarda her 500 m2 için asgari iki bronz cankurtaran olmak üzere, risk yönetim planına uygun sayıda cankurtaran bulundurulması gerekir. Kaydırak bulunan havuzlarda, kontrolü birbirinden bağımsız her kaydırak için, gönderen ve karşılayan olmak üzere en az iki bronz cankurtaran bulundurulması zorunludur. Derinliği 3 ve daha fazla olan havuzlarda ise gümüş cankurtaran şartı var. Bunlar eksik olduğunda direkt işletmeci sorumlu”

SAHİLLERDE DURUM FARKLI

Öztürk, “cankurtaranların yetki ve sorumluluk alanlarıyla ilgili olarak da “Plajlarda, plaj kullanım kurallarını içeren uyarı panoları üzerinde belirtilen saatler arasında, motorlu ve motorsuz yapılan su sporları aktivitelerinden arındırılmış her 200 metrelik yüzmeye uygun sahil şeridi için en az iki gümüş cankurtaran ve her cankurtaran kulesi için bir gümüş cankurtaran olmak üzere risk yönetim planına uygun sayıda ve yerde cankurtaran bulundurulması zorunludur” dedi.

Öztürk son olarak; “sahillerde denize girme alanları cankurtaranın 3 dakikada yetişebileceği mesafeyi kapsamak zorunda. Bu mesafedeki denizin de yanlardan ve derinliğine göre de denizin açık yanından şamandıralarla kapatılması gerekiyor. Bunlardan bir teki eksik olduğu an denizde yaşanacak her türlü kazalardan direkt işletmeci sorumludur” dedi.