Kuyucuk Kuş Cenneti’nde alarm zilleri çalıyor

Kuyucuk Gölü için acil yardım çağrısı.
Kuyucuk Gölü için acil yardım çağrısı.

Last Updated on 7 Haziran 2019 by Yaşar Çelik

Anadolu’nun ilk Ramsar alanı ilan edilen Kuyucuk Gölü kuruma tehlikesi ile karşı karşıya. Önlem alınmazsa Avrupalı turistin yoğun ilgi gösterdiği bu doğa harikası Kuş Cenneti yıllar içinde yok olup gidecek. Kuzeydoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, Dünya Çevre Günü’nde yetkililere seslendi.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde Kars ilinin yaklaşık 40 km kuzeydoğusunda yer alan Kuyucuk Kuş Cenneti zor günler yaşıyor. 5 Haziran 2019 Dünya Çevre Günü’nde bir çağrı yapan Kuzeydoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, yanlış su kullanımı ve kaynakların yok edilmesi ile bölgenin tehlikeye girdiğini, kurtarılması için acil önlemler alınması gerektiğini söyledi.

“7 YILDIR BİR ÇÖZÜM BULUNAMADI”

Şekercioğlu açıklamasında yıllarca araştırma ve uyarma görevini yaptıklarını, fakat Kuyucuk Gölü’nün kurumasıyla ilgili somut adım atılmadığını dile getirdi. Basına 2012 yılında verdiği demeci de hatırlatan Şekercioğlu, “O zaman da uyarmıştık, taban suyunun pompalarla çekilmesi ve kaynak suyunun çevre köylerde kullanılması sebebiyle göl yeterince su alamıyor. Kars Çayı’ndan da su almak mümkün değil, çünkü kanalizasyon ve atıklar karışıyor. Uyarımızın üzerinden 7 yıl geçti ve hiçbir şey değişmedi.”

“TEMİZ KAYNAK SUYUNUN GÖLE VERİLMESİ ŞART”

Kuyucuk köyü muhtarlığınca da çevredeki dağlardan kaynak suyunun göle aktarılmasıyla ilgili proje hazırlandığını belirten Çağan Şekercioğlu, yıllar önce hazırlanan bu projenin hala beklediğini, ödenek ayrılmadığı için harekete geçilemediğini sözlerine ekledi. Şekercioğlu, analiz edilmiş temiz kaynak sularının göle verilmesinin şart olduğunu da vurguladı.

KUYUCUK NEDEN ÖNEMLİ

Kuzeydoğa Derneği Başkanı Şekercioğlu, Kuyucuk Kuş Cenneti’nin önemini şu sözlerle dile getirdi, “Kuyucuk Gölü, Doğu Anadolu’nun ilk Ramsar alanı (korumaya alınmış sulak alan). Doğu Anadolu’nun ilk Avrupa Seçkin Turizm Cenneti, Türkiye’de kuş üreme adasının yapıldığı ilk yapan hayatı geliştirme sahası, sonbaharda 45 bin kuşa ev sahipliği yapan alan, 233 kuş türü barındıran, soyu tehlikedeki türlere ev sahipliği yapan Kars’ın gurur kaynağıydı. Artık maalesef biz bu gölü kurtaramazsak Kars’ın utanç kaynağı olacak. Gölde üreyen küresel çapta soyu tehlikede dik kuyruk ördeğini, üzülerek söylüyorum, bizler yıllardır üreme zamanları gölde göremiyoruz. Tarım ve Orman Bakanımıza, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne, Kars Valimize rica ediyorum; Kuyucuk Gölü’nü kurtaralım.”

Kaynak:BirGün

Kuzeydoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu’nun ‘Kuyucuk’ için yardım çağrısı: