Gezginlere rehberlik edecek güncel seyahat blogları

Last Updated on 25 Şubat 2020 by Turizm Günlüğü

Yolda olmak, kimileri için yaşamın olmazsa olmazları arasında. Yeni yerler görmek, farklı kültürden insanlarla tanışmak, dünya mutfaklarının eşsiz lezzetlerinin tadına bakmak, kimileri için de yolda kendini tanımak, seyahat severleri güdüleyen unsurlar. Bir rehbere ihtiyaç duyarsanız, en yakınınızdaki seyahat bloglarından birisini ziyaret etmenizi öneririz.

“Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun, gezip gördüklerinizi anlatın!” diyenlere kulak verenler olmuş. Bilgisayarlarının başına geçip seyahat blogları aracılığıyla meraklıları için deneyimlerini yazmışlar. Kimler yok ki aralarında, tek başına tatil sevenlerden, çoluklu çocuklu tatile çıkanlara, eğitim için yurtdışında bulunurken yaşadıkları deneyimleri anlatanlara, türlü çeşitli macera sever yazdıkça çoğaltmış seyahat tutkusunu.

İşin ekonomik boyutu da var elbette. Seyahat blogları aracılığıyla geçimini sağlayanların yanı sıra bloglarındaki yazılarını farklı seyahat sitelerinde yazı yazmak için referans gösterenler de var. Hem yazıp hem kazanıyorlar anlayacağınız.

Biz de momondo.com.tr’nin yol göstericiliğinde, içeriği dolu dolu seyahat bloglarına, #TGilekeşfet diyerek, siz değerli okuyucularımız için bir göz atalım dedik. Umarım seyahatinize ışık tutacak ayrıntıları yakalayabilmişizdir. Keyifli okumalar.

Bilinmeyen Rota

Tuğçe Makarnacı’nın bloğu, yalnız gezmeyi seven kadın seyyahların ilgisini çekebilecek türden. Bilinmeyen Rota’da Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Türkiye’den gezi yazıları bulacaksınız. Blog’da gezi yazılarının yanı sıra seyahat esnasında karşılaşılabilecek sorunlara yönelik çözüm önerilerinin yer aldığı yazıları da okumak mümkün. Tuğçe’nin en sevdiği seyahat rotası Hindistan ve oraya gidince de mutlaka yapılması gerekenler arasında tren yolculuğuna çıkmak var. Tuğçe Makarnacı bugüne dek yaklaşık 15 ülke gezmiş.

Tuğçe Makarnacı-Bilinmeyen Rota.
Tuğçe Makarnacı-Bilinmeyen Rota.

Gezginin Ayak İzleri

Cüneyt Durhan’ın gezilecek yerler listesinin başında, Unesco Mirası listesindeki ülkeler bulunuyor. Gezmekten en keyif aldığı ülke ise İtalya. Venedik ve Roma öne çıkan kentler olurken, deniz tatili sevenlere Akdeniz kıyısındaki kentleri öneriyor. Gezginin Ayak İzleri, Durhan’ın bugüne dek gezdiği 40 ülkeden gezi yazılarını seyahat severler ile buluşturuyor. Cüneyt Durhan gezdiği ülkelerde tanıtım videoları da çekiyor. En son, Kırgızistan’daki 21 günlük gezisi esnasında “ So Much To Discover in Kyrgyzstan” tanıtım videosunu çekmiş.

Cüneyt Durhan-Gezginin Ayak İzleri
Cüneyt Durhan-Gezginin Ayak İzleri

Oitheblog

Aynı evi paylaşan iki arkadaş, Öykü ile İdil, alıp sırtlarına çantalarını yola koyulmuşlar, gezip gördüklerini de gezme tutkusu ile dolu diğer seyahat severlerle paylaşıyorlar. Bloglarına isimlerinin baş harflerinin birleşmesinden oluşan bir ad vermişler: Oi! oitheblog.com adresinden yayın yapan sitede dört kıtadan seyahat rotalarına dair gezi yazıları bulunuyor. İki gezgin, gezi yazıları yazarak geçimlerini sağlıyor ve seyahatlerini finanse ediyorlar.

Öykü&İdil-Oitheblog
Öykü&İdil-Oitheblog

Yolda bi’ Blog

Almanya’da yaşayan Asya ile Umut, gezip gördüklerini Yolda bi’ Blog üzerinden seyahat severlerle ‘birlikte öğrenelim’ mottosuyla paylaşıyorlar. Bloglarında seyahat yazılarının yanı sıra yurtdışında yaşamak ve eğitim almak ile ilgili bilgiler içeren yazılar da bulunuyor.

Asya&Umut-Yolda bi’ Blog

Ayağımın Tozuyla

Ayağımın Tozuyla, çocukla seyahat edenler için de hazırlanmış bir blog. Melike Kutlay Cengiz, Ege’de yaşayan bir eczacı. Çocukları Ekin ile Umay, eşi ve arkadaşları ile seyahat etmeyi seviyor. Gezi yazılarının ağırlıkta olduğu blogda mekan önerileri, yılsonu değerlendirmesi konulu yazılar da yer alıyor. Çocukla seyahati güç bulanlar Melike Hanım’ın yazılarından güç alabilir. Kolay valiz hazırlama tüyolarına varıncaya kadar çocukla seyahatin püf noktaları için bu bloğu ziyaret edebilirsiniz.

Melike Kutlay Cengiz- Ayağımın Tozuyla

Gezicini

Gezicini ekibi özellikle sahil ve turizm bölgeleri ve doğal alanlar benzeri birçok destinasyonun gezilip görülecek yerlerinin tanıtımını yapıyor.

Gezicini, destinasyon tanıtımı yazılarının yanı sıra yakın zamanda Sinem Aslan’ın çekeceği videolar ile içeriğini zenginleştirecek.

Gezicini, özellikle yurt içi destinasyonların tanıtımıyla ön plana çıkıyor.