Turizm Ajansı kanun teklifi TBMM’de

Last Updated on 9 Temmuz 2019 by Turizm Günlüğü

TBMM Genel Kurulu’nun bugünkü gündeminde 11 maddelik Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi konuşulacak.

Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşması amacıyla imkan ve fırsatlarının dünyada tanıtılması, turizm potansiyelinin tüm yönleriyle değerlendirilerek ülke ekonomisine kazandırılması, turizm yatırımlarının, ülke ekonomisindeki payının ve hizmet kalitesinin arttırılması adı altında ‘Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’ kurulması için sunulan kanun teklifi bugün (9 Temmuz Salı) saat 15.00’da değerlendirilecek.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ ‘TURİZM PAYI’ ÖDEYECEK

Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşmasına ve turizm olanaklarının dünyada tanıtılıp pazarlanmasına ilişkin strateji geliştirerek, tanıtım faaliyetlerini yürütecek olan ajansın; kuruluş amaçlarının gerçekleştirebilmesi ve faaliyetlerin finansmanında kullanılması için sektör temsilcilerinin turizm faaliyetlerinden elde ettikleri gelir üzerinden “turizm payı” alınacak. Ajans, Sayıştay ve Kamu İhale Kanunlarından muaf olacak.

13 ÜYELİ YÖNETİM KURULUNDA KİMLER YER ALACAK?

Kanun teklifinde yer alan maddeye göre Ajansın Yönetim Kurulu 13 üyeden oluşacak. Yönetim kurulu başkanlığını Kültür ve Turizm Bakanı yapacak. Yönetim Kurulu’nda Tanıtma Genel Müdürlüğünden sorumlu Bakan Yardımcısı, Bakanlık Tanıtma Müdürü, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı, havalimanlarını temsilen bir üye, Marmara ve Akdeniz Bölgesindeki turizm işletme belgeli konaklama tesislerinden ikişer üye, Ege Bölgesi konaklama tesislerinden bir üye, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinden bir üye, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinden bir üye ve seyahat acentası işletmecilerinden seçilecek bir üye yer alacak.

İCRA KURULU 5 ÜYEDEN OLUŞACAK

Ajansın yürütme organı ise İcra Kurulu olacak. İcra Kurulu Tanıtma Genel Müdürlüğünden sorumlu Bakan Yardımcısı’nın başkanlığında Tanıtma Genel Müdürü, Bakanlıktan Turizm İşletmeli Belgeli tesislerden Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgelerini temsil eden Yönetim Kurulu üyeleri arasından Bakan tarafından seçilen üç üye olmak üzere toplam 5 üyeden oluşacak.

Turizm Ajansı’na Türkiye Varlık Fonu benzetmesi