Thomas Cook’un hissedarı Fosun hakkında bilinmesi gerekenler…

Last Updated on 9 Mayıs 2020 by Yaşar Çelik

Geçtiğimiz günlerde İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un hisselerinin çoğunluğunu 840 milyon Dolar vererek; satın alan Çinli tur operatörü Fosun hakkında bilinmesi gerekenler…

Thomas Cook’un hisselerinin çoğunluğunu alan Fosun International, 1992 yılında kurulan Hong Kong Borsası’na kayıtlı Çin merkezli bir şirkettir.

Fosun Int. 2018 yılında kârını 13.4 milyar Çin Yuanı (RMB) (2 milyar Dolar), cirosunu 109 milyar (Çin Yuanı) (RMB) (16 milyar dolar) olarak açıkladı.

Şirket, günümüzde dört kurucu ortak arasında yer alan Guo Guangchang tarafından yönetiliyor.

Fosun ilk olarak Çin’de imalat ve madencilik alanlarında faaliyet göstererek gelişmeye başladı. Çinli şirket dünya çapında emlak, ilaç, sağlık, sigorta, perakende ve eğlence sektöründe faaliyet gösteriyor.

Çinli Fosun’un sahip olduğu firma, marka ve sahip olduğu varlıklar arasında:

Resort oteller grubu Club Med, İngiltere futbol kulübü Wolverhampton Wanders, eğlence grubu Cirque du Soleil, Portekizli sigorta grupları Fidelidade ve Caixa Seguros, Fransız gıda üreticisi St Hubert SAS, Brezilya yatırım fonu Rio Bravo ve Hint ilaç şirketi Gland Pharma bulunuyor.

Fosun’un Tokyo, Londra, Lizbon, New York, Zürih, Sidney, Sao Paulo, Moskova, Singapur, Milano, Seul, Bombay, Frankfurt ve Varşova’da ofisleri bulunuyor.

CLUB MED İÇİN TEKLİF MÜCADELESİ

Günümüzde İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un hisselerinin çoğunu alan Fosun, aynı süreci 2015 yılında resort otel markası Club Med’i de satın alırken de izlemişti. Fosun daha önce Thomas Cook’un hisselerinin % 18’ine sahipti.

Fosun 2010 yılında ilk olarak Fransız resort markası Club Med’in hisselerinin % 7’sini satın aldı. Aynı yıl bu oranı % 9 seviyesine çıkardı.

Çinli grup ilk olarak Mayıs 2013’te ClubMed’i devralmak için teklif sundu. 2014 yılının ortalarında Çinli Fosun’un Club Med’i 557 milyon Euro’ya satın alacağı öngörülüyordu. Fakat son anda İtalyan yatırımcı Andrea Bonomi daha yüksek bir teklifte bulundu ve sonrasında teklif yarışı başladı. Sonunda, Club Med, 939 milyon Euro’ya Fosun’a satıldı.

Club Med, Fosun’un satın aldığı ilk yıl içerisinde dünya genelinden 1.2 milyon müşteriyi ağırladı. Bunların 30 bini Çin’den gelen müşterilerden oluşuyordu.

THOMAS COOK İLE ORTAKLIK SÜRECİ

Fosun ilk olarak 2015 yılının Mart ayında Thomas Cook hisselerinin % 5’sini aldı. Anlaşma kapsamında öncelikli olarak Thomas Cook’un Çin pazarındaki etkinliğinin artırılması hedefleniyordu.

Portekiz merkezli yan kuruluşu “Fedelidade Property International (FPI)” vasıtasıyla Fosun, Thomas Cook’taki hisselerini % 18’e çıkardı.

Fosun yönetiminin başındaki isim Guo Guangchang, Çin’in en zenginleri arasında yer alıyor.

2016 yılına gelindiğinde Fosun 2010 yılından beri 38 milyar Dolar harcayarak; 130’dan fazla satın alma ve birleşme anlaşması gerçekleştirdi.

Kısa süre içerisinde yurt dışında önemli yatırımları imza atması hızlı gelişmesi, Çinli makamların dikkatini çekti. Şirket ve şirketin yöneticileri adli soruşturma ve davalarla karşı karşıya kaldı.

Bu sürecin ardından firma bir süre yatırımlarına ve yeni satın almalara ara verdi.

Fosun’un başındaki isim Guo, 2018 yılının Şubat ayında “Çin hükümetinin ve yerel yönetimlerin Fosun’un deniz aşırı yatırımlarını onayladığını; Çin hükümetinin yasalara saygı duyan şirketleri desteklediğini” açıkladı. Sonrasında yurt dışı yatırımlarına devam edeceklerini; sağlık, moda ve turizm sektörlerine öncelik vereceklerini belirtti.