Bir Avrupalı Türk iki Alman turiste bedel!

“Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki Önemi” başlıklı araştırma turizmde ilginç bir sonucu ortaya koydu. Buna göre Türkiye’ye artık sadece aile ziyareti için gelmeyen Avrupalı Türkler, yaptıkları harcamalar ile Alman turistleri geçti.

Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre geçen yıl 2.8 milyon Avrupalı Türk tatilini Türkiye’de geçirdi. Bunun 1.9 milyonu Almanya’da yaşayan Türklerden oluştu. Avrupalı Türkler ülkemize geçen yıl yaklaşık 3.3 milyar euro bıraktı.

Milliyet’te yer alan habere göre Türkiye’de ortalama 24 gün kalan Avrupalı Türkler, artık yalnızca ailelerini ziyaret etmek için değil, aynı zamanda İstanbul, Antalya, Bodrum, Çeşme, Alaçatı, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz’de tatil yapmak için de geliyorlar.

ALMAN TURİSTLERİN 2 KATI

2018 verilerin değerlendirildiği araştırmada Türkiye’de ortalama kalış süreleri 16 gün olan Alman turistlerin kişi başı toplam harcamaları 590 euro olurken Avrupalı Türklerin kişi başı ortalaması yaklaşık 1175 euro oldu. Bu da Avrupa’dan gelen Türklerin Alman turistlerin neredeyse iki katı harcama yapmış olduğunu gösteriyor.

AB’de en fazla Türk nüfusuna sahip ülkeler; 3 milyon 90 binle Almanya, 478 bin 330’la Hollanda ve 434 bin 540’la Fransa olurken 28 üye ülkeden toplam 510 milyon nüfuslu AB sınırları içerisinde 5.7 milyonun üzerinde Avrupalı Türk yaşıyor.