Taksicilerden yeni zam talebi

İstanbul’da taksilere yapılan yüzde 25’lik zam oranını bir ‘iyileştirme’ olarak nitelendiren İstanbul Taksiciler Esnaf Odası yeni zam talebinde bulunacaklarını açıkladı.

Taksilerin toplu taşıma gibi olduğunu, daha ucuz seyahat imkanı tanıdığını ifade eden İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, en son zammın iki yıl önce yapıldığını, yeni zammın taksicilerin giderlerini karşılamadığını belirterek 2020 yılı için zam talepleri için ocak ayında görüşmelere başlayacaklarını söyledi.

Aksu konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Taksilerde taksimetre ücret tarifelerinin iyileştirmesi en son 2017 yılında oldu. Taksi, taksi dolmuş, minibüs, servis ücretlerinde iyileştirme yapıldı. 24 ayda ticari araçların sürekli gideri olan akü, lastik, arabanın kendi finansmanı gibi şeylere yüzde yüz 10 oranında zam yapıldı. Esnafımız bu zam karşısında bir mağduriyet yaşadı. Ağustos ayının 27’sinde de bizim talebimiz, yüzde 30’du. Ekonomiye biz de katkıda bulunalım, enflasyon oranlar ortada, tefe tüfe rakamları ortada. 24 aydır zam alamıyorduk. Yıla göre hesapladığımızda yıllık yüzde 12,5 zam yapılmış oldu.”

Yaklaşık 20 gün önce taksilere yapılan yüzde 25 zam çerçevesinde taksimetre açılış ücreti 4 liradan 5 liraya, kısa mesafe ücreti ise 10 liradan 13 liraya çıkmıştı.

Taksilerde kısa mesafe ücreti 13 TL oldu