Türkiye’nin ilk yokuş aşağı maratonu başlıyor

6. Eker I Run koşusu

Last Updated on 4 Ekim 2019 by Turizm Günlüğü

Türkiye’yi 42 yıldır lezzet ve tazelik ile buluşturan Eker, “Sağlıklı Yaşam için Koş” mottosuyla düzenlediği Eker I Run Koşusu’nu altıncı kez, 6 Ekim 2019 Pazar günü Bursa’da gerçekleştirecek.

Katılımcı sayısını her yıl istikrarlı bir şekilde artıran Eker I Run için bu yıl kurulacak etkinlik alanında ise ailelerin tüm günü keyifli bir şekilde geçirebilecekleri organizasyonlar yapılacak. Beş farklı yarışın gerçekleştirileceği organizasyonun en önemli parkuru ise Eker’in 42. yılında gerçekleştireceği 42K Maratonu olacak.

Türkiye’nin ilk dağdan aşağı yol maratonu olan yarışta sporcular Uludağ oteller bölgesinde 1.810 m rakımda start verdikten sonra yarışı 117m rakımdaki Eker Meydan’da bitirecek. Yarış boyunca sporculara yeşil ve mavinin tonlarından oluşan nefes kesen manzaralar eşlik edecek.

42K Maratonu, 1810 metre rakımda başlayacak

Uludağ’ın eşsiz doğal ortamında başlayacak yarış, Nilüfer İlçesi’ndeki Eker Meydan’da tamamlanacak. Parkurun 18.7 kilometrelik bölümü ise 1.000 rakımın üzerinde olacak. Yarış boyunca katılımcılar hem maraton deneyimini yaşayacak hem de doğanın kendilerine eşlik etmesine tanıklık edecek. 7 saat zaman limiti olan Türkiye’nin ilk dağdan aşağı yol maratonunda dereceye giren sporculara çok özel ödüller de verilecek. Uludağ oteller bölgesinde 1.810 metre rakımda başlayacak ve rakımı giderek alçalacak yarış parkurunda Uludağ’ın güney yamacındaki yollar kullanılacak.

Türkiye’nin dördüncü büyük kenti olan Bursa, yaklaşık 7000 yıllık tarihi ile Bithynialılardan Lidyalılara, Perslerden Romalılara, Bizans’tan Osmanlıya pek çok medeniyetin izlerini taşımakta ve pek çok etnik kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Uludağ, Bursa İpeği ve nadide kumaşları, Yeşil Camisi, Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu, Kılıç-Kalkan Oyunu, Kapalı Çarşısı, Kaplıcaları, Kestane şekeri ve İskender kebabı, Bursa şeftalisi gibi efsane lezzetleri, kente hayat veren anıtsal çınar ağaçları gibi simgeleri ile farklı kültürlerin buluşma noktası olan Bursa, her yıl spor turizmi için de kayaktan bisiklete, koşudan trekkinge pek çok spor branşında binlerce sporcuyu ve sporseveri ağırlıyor.

Türkiye’nin ilk yokuş aşağı maratonu

Bursa’da 2014 yılından bu yana düzenlenen Eker I Run Koşusu’na 2019 yılında Bursa ve Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 2500 sporsever katılacak. Eker’in 42. yılı olması nedeni ile ilk kez düzenlenecek Türkiye’nin ilk yokuş aşağı maratonu, 6 Ekim’de sabah 07:00’de Türkiye’de kış turizminin lideri Uludağ Oteller Bölgesi’nde Bursa’nın simgesi ve dünyanın en modern teleferiklerinden biri olan Bursa Teleferik’in 1795m’deki “Kurbağa Kaya Teleferik İstasyonu”ndan start alacak.

Koşucular, Teleferik A.Ş.’nin sponsorluğunda ücretsiz olarak Teleferik ile start alanına ulaşacaklar.Yarış sabahı saat 5.30’da Eker I Run Maratonu’na özel olarak teleferik açılacak ve koşucular Uludağ’a start için Bursa’dan Uludağ’a çıkarken bir taraflarında ay, diğer taraflarında da güneşin doğuşunu izleyebilecekleri eşsiz bir manzara ve deneyim yaşayacaklar.

Kurbağa Kaya Teleferik İstasyonu’ndan start alacak Eker I Run Maratonu; Uludağ’ın arka yüzü denilen güney yamacına doğru Milli Park içindeki ormanlık yoldan Sarıalan sapağından geçerek zengin mineralleri ve lezzetli kaynak suyu ve kiraz ağaçları ile ünlü Kirazlı Yayla üzerinden Milli Park gişelerinden Uludağ’ın eteklerinde kurulmuş tarihi asırlara dayanan şirin bir köy olan Kirazlı Köyü’nden geçerek 1200’lü yıllarda kurulan tarihi bir orman köyü Mürseller Köyü üstünden Uludağ’ın güney eteklerindeki doğal güzellikteki yemyeşil ormanı ve doğa ile iç içe kuş sesleri eşliğinde benzersiz bir manzaraya sahip Tuzaklı Köyü’nden devam edecek.

Doğa aşığı koşucular, tarihe yolculuk yapacak

Tuzaklı Köyü manzarası eşliğinde koşucular, Bursa’nın içme suyunun temin edildiği, kampçıların, piknikçilerin ve balıkçıların uğrak noktası, doğa harikası yeşili bol, oksijeni bol, sessizliği, sakinliği ve güzel manzarası ile huzur veren Doğancı Barajı’nın virajlı yolundan kıvrılarak eşsiz güzelliğinin yanı sıra son yıllarda “Köy Sofrası” kahvaltısı ile gündeme gelen Doğancılı Köyü’nün mesire alanları üzerinden üzümleri ve şarapları ile ünlü, doğa ve tarihin iç içe olduğu 2000 yıllık muhteşem bir köy olan Misi Köyü içinden tarihe selam vererek Bursa Orhaneli yolu birinci kilometresinde yer alan Eker Meydan’a varacak.

Doğa aşığı koşucular, Eker I Run 42K Maraton yarışı ile Bursa’nın güzelliklerinden tarihe yolculuk yaparak mükemmel bir deneyim yaşayacak.

Eker I Run 2019 kayıtları devam ediyor

Eker I Run için kayıtlar ise organizasyon web sitesinde devam ediyor. 1 Ekim 2019’a kadar internet üzerinden kayıt yapılabilecek adresler ise şu şekilde:

https://www.ekerkosu.com/tr/eker/bireysel-kayit
https://www.ekerkosu.com/tr/eker/kurumsal-kayit

1 Ekim 2019’a kadar internet sitesi üzerinden kayıt olamayan sporcular, 4-5 Ekim 2019 tarihlerinde Eker Meydan’da kurulacak kayıt bölgesinden gerekli işlemleri yapabilecekler.

Kamu kurumları ve markalardan güçlü destek

Eker I Run organizasyonu, sporculara en üst düzeyde yarış deneyimi sunmak için kamu kurumları ve markalardan çok güçlü partnerlik desteği de alıyor.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Atletizm Federasyonu’nun yanı sıra Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Bursa Teleferik, Eker Meydan, Uludağ Premium, Meydan 6000, Limak Uludağ Enerji, Adım Adım, Stroer, Pakset, Benoplast, Namlı Plastik, Turan Plastik, Suar Mühendislik, Michelin, Hastavuk, Hisar Reklam, Rezetecve Plus Timingde organizasyona destek veren partnerler olacaklar.

Eker I Run 2019 Programı:

6 Ekim 2019 Pazar:

15K, 5K, Minik Adımlar ve Paten Yarışı Kit Dağıtımı (saatleri açıklanacaktır.)

05:40-06:10: Maraton için Tefferrüç İstasyonu’ndan Hareket (yolculuk süresi 22 dakika)
07:00 Maraton Start
11:30 Minik Adımlar 12 Yaş Start
11:35 Minik Adımlar 11 Yaş Start
11:40 Minik Adımlar 10 Yaş Start
11:45 Minik Adımlar 9 Yaş Start
11:50 Minik Adımlar 8 Yaş Start
11:55 Minik Adımlar 7 Yaş Start
12:00 Minik Adımlar 6 Yaş Start
12:05 Özel Sporcular Yarışı
12:20 15K Start
12:35 5K Start
14:00 Paten Yarışı Start
14:30 Yolların Araç Trafiğine Açılması

Ödül Törenleri – 6 Ekim 2019 Pazar

12:00 42K Maratonu (Genel)
12:45 Minik Adımlar
13:00 15K (Genel)
13:10 5K (Genel)
14:45 Paten Yarışı
15:00 42K Maratonu (Yaş Kategorisi)
15:30 15K (Yaş Kategorisi)

EKER I RUN 2019 KAPSAMINDA TRAFİĞE KAPANACAK YOLLAR

6 Ekim 2019 Pazar günü gerçekleştirilecek Eker I Run 2019 organizasyonu kapsamında trafiğe kapatılacak yollar ve saat aralıkları belli oldu.

23.08.2019 tarihli ve 165 numaralı Bursa Büyükşehir Belediyesi UKOME kararı gereğince 09.00 – 14.00 saatleri arasında “Bursa – Orhaneli Yolu” kontrollü olarak kapatılacağı ifade edildi.