Firuz Bağlıkaya’dan Booking.com açıklaması

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya; mahkemenin Booking.com’a ilişkin aldığı kararı değerlendirdi. Bağlıkaya, bu kararın emsal teşkil ettiğini ve yabancı menşeli booking.com benzeri diğer firmalara da aynı süreci başlatacaklarını açıkladı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) vergi ödemediği ve haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle Booking.com hakkında açtığı davayı kabul etti ve “haksız rekabet var” dedi. Bu gelişmenin ardından TÜRSAB, “Booking.com Davasında Mahkeme TÜRSAB’ı Haklı Buldu” başlıklı bir yazılı açıklama yayımladı.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya konuya ilişkin yaptığı açıklamada; mahkemenin aldığı bu kararın diğer yabancı menşeli firmalar için de “emsal teşkil ettiğini” belirterek; “TÜRSAB olarak bundan sonraki süreçte ülkemizde belgelendirme işlemlerini gerçekleştirmeden, vergi vermeden faaliyet gösteren tüm yabancı ülke menşeli firmalara aynı yasal süreci başlatacağız” dedi.

İşte TÜRSAB tarafından yayımlanan o açıklama:

—O—

Booking.com DAVASINDA MAHKEME TÜRSAB’I HAKLI BULDU

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) Hollanda merkezli ünlü online rezervasyon portalı booking.com’a açtığı davadan haksız rekabet kararı çıktı.

Türkiye’deki faaliyetleri mahkeme kararıyla durdurulan booking.com ile ilgili İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen haksız rekabet davasında TÜRSAB Avukatları, mahkeme heyetinden tüm itirazların sürdüğünü ifade ederek davanın kabulü yönünde karar verilmesini talep ettiler.

Davayı karara bağlayan mahkeme, TÜRSAB’ın açtığı davayı kabul etti ve haksız rekabet tespiti yapılamasına hükmetti.

Kararda; davalı booking.com’un haksız rekabete neden olduğu, dijital ve sabit iş yeri açma yoluyla sitenin faaliyetlerinin “seyahat acenteliği” olduğu, Türkiye Cumhuriyeti’ne vergi ödemediği, iş hukuku şartlarına uygun hareket etmeyerek, iş yeri açmak için gerekli izinleri almadığı, idari ve hukuki denetimlerden kaçındığı belirtildi.

Mahkeme, davalının reklamlarında en iyi fiyat garantisi sunmasının haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle söz konusu reklamların siteden ve tüm online portallardan kaldırılmasına da hükmetti.

Mahkeme tarafından belirlenen haksız rekabete neden olan unsurların giderilmesi ve 500 bin TL teminatın yatırılması karşılığında booking.com’a erişimin engellenmesi yönündeki tedbirin kaldırılmasına karar verildi.

Haksız rekabet kararını değerlendiren TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, “Biz söz konusu portalın belgesiz, vergi vermeden ülkemizde seyahat acentacılığı faaliyeti yapmasına itiraz etmiştik. Mahkeme, bakış açımızda haklı olduğumuz yönünde net bir karar verdi. Haklılığımız tescillenmiş oldu. Karar bu yönden diğer yabancı menşeli firmalar için de emsal niteliği taşıyor. TÜRSAB olarak bundan sonraki süreçte ülkemizde belgelendirme işlemlerini gerçekleştirmeden, vergi vermeden faaliyet gösteren tüm yabancı ülke menşeli firmalara aynı yasal süreci başlatacağız. Seyahat acentacılığı faaliyeti yaptığına karar verilen booking.com’un 1618 sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu gereğince idari yaptırımların uygulanması için kararın bir örneğinin de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderilmesi kararlaştırıldı. Mahkeme kararına göre booking.com’un ülkemizde faaliyetlerine devam etmesi için seyahat acentası belgesi alması gerekiyor. Bu noktada artık söz Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda” dedi.

Booking.com ile ilgili karar çıktı