Booking.com ile ilgili karar çıktı

AB'den Booking Kararı

Last Updated on 18 Ekim 2019 by Turizm Günlüğü

Türkiye’deki faaliyetleri durdurulan booking.com’a Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) açtığı “Haksız rekabetin tespiti” davasında karar çıktı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) vergi ödemediği ve haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle Booking.com hakkında açtığı davada karar çıktı.

Mahkeme davayı kabul etti ve “haksız rekabet var” dedi.

500 BİN TL TEMİNAT

Habertürk’ten Serdar Kulaksız’ın haberine göre; Booking.com ile ilgili haksız rekabete neden olan eylemlerin giderilerek 500 bin TL teminat yatırılması karşılığında ihtiyati tedbirin kaldırılmasına karar verildi.

“EN İYİ FİYAT GARANTİSİ” HAKSIZ REKABETE NEDEN OLUYOR

Kararda, şirketin vergi ödemediği ve iş yer açmak için gerekli izinleri almadığı belirtilirken, dijital ve sabit iş yeri açma yoluyla faaliyette bulunarak idari ve hukuki denetimlerden kaçındığı ifade edildi.

Bu yolla, denetlenmelerin engellediğine dikkat çekildi. Kurumun, otellerle imzalamış olduğu fiyat ve kontenjan oranları ile en iyi fiyat garantisi sunmasının haksız rekabete neden olduğu ifade edilen kararda, Booking.com adresli internet adresinde haksız rekabete neden olan reklamlara yer verilerek şirketin haksız rekabete yol açtığı belirtildi.

2 YILDIR YASAKLI

TÜRSAB, vergi ödemediği ve haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle Hollanda merkezli Booking.com’a 2017 yılında dava açmıştı.

Online otel rezervasyonu faaliyet yürüten Booking.com, yaklaşık 2 yıldır Türkiye’de yasaklı durumda. Buna göre, siteye Türkiye’den giren tatilciler Türkiye’deki otelleri sitede görüntüleyemiyor. Fakat yurtdışında siteye girişlerde Türkiye’deki otellerin görüntülenmesinde bir sıkıntı yaşanmıyor. Aynı şekilde, Türkiye’den booking.com’a girenler yurtdışındaki otellere de erişebiliyor.