Tatilbudur’un yeni Genel Müdürü Onur Otruş

Tatilbudur yeni genel müdürü Onur Otruş
Tatilbudur yeni genel müdürü Onur Otruş

Last Updated on 21 Ekim 2019 by Yaşar Çelik

2011 yılından bu yana Tatilbudur.com Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Onur Otruş, Eylül 2019 itibari ile Genel Müdürlük görevini üstlendi.

22 yıllık deneyim

Başkent Üniversitesi Turizm Bölümü’nden mezun olan Otruş, turizm sektöründe, 14 yılı üst düzey yöneticilik olmak üzere toplam 22 yıllık deneyime sahip.

Büyük ortak Polonyalı MCI Group

Tatilbudur.com’un yüzde 63,75’i Polonyalı MCI Group’ta, yüzde 20 İş Girişim Sermayesi’nde, yüzde 16’sı kurucu ortaklardan D. Bülent Kuş’ta ve yüzde 0,25’i 37 Venture Capital’de bulunuyor.

HEDEF DİJİTALDE EN BÜYÜK SEYAHAT OPERATÖRÜ OLMAK

Sektörde 20 yılı geride bırakan Tatilbudur.com; yüzde 79,75 oranla çoğunluk hissesinin MCI Private Ventures ve İş Girişim tarafından satın alınmasıyla birlikte hızlı bir değişim ve büyüme sürecine girerek yeni bir dönem başlattı.

Yeni süreçle birlikte teknoloji ve marka yatırımları ile sektörde pek çok alanda öncü olan firma, turizm ve seyahat sektöründe yılın en başarılı markası seçilerek “The ONE Awards” bütünleşik pazarlama ödülüne sahip oldu. Ayrıca dijital pazarlama alanındaki reklam kampanyası #TatilBudurlaTatil kampanyası IAB Türkiye tarafından, sosyal pazarlama Word Of Mouth Marketing dalında “Gümüş Mixx” ödülüne layık görüldü. Son olarak da 2018 yılında Google ile anlaşma yaparak Premium Partner firma oldu. Özellikle Polonyalı yatırım ortağı MCI’ın e-ticaret alanında sahip olduğu global bilgi birikimi Tatilbudur.com’un dijital dönüşümüne büyük katkı sağladı.

Şu anda satışlarının yüzde 85’i online kanallardan tetiklendiğini söyleyen Tatilbudur.com Genel Müdürü Onur Otruş, misafirlerin çağrı merkezi ve acente gibi geleneksel kanallardan yaptığı tüm rezervasyonları, dijital ortamdaki karar verme ve satın alma serüvenini ölçümlemeye başladıklarını söylüyor. Bu sayede online ve geleneksel satış kanallarını daha etkin bir şekilde yönetebildiklerini ve sonuç olarak da online kanallardaki satış kapama oranlarını yüzde 55 iyileştirdiklerini ifade ediyor.

Yatırımcılarından İş Girişim’in uzun yıllara dayalı bilgi ve tecrübesi Tatilbudur.com’un kurumsallaşmasında ve mali yapılanmasında da önemli rol oynadı. Firma, kurumsal değerlerini belirleyerek performans takip sistemini hayata geçirdi ve kurumsallaşma sürecinde insan kaynakları alanında attığı adımlarla “Great Place to Work” sertifikalı firmalar arasına girdi. Sahip olduğu finansal açıdan güçlü ortaklık yapısı ile sektörde önemli ve güvenilir bir firma konumuna geldi. Bu yıl sonunda 850 bin rezervasyon adedine ulaşmayı hedeflediklerini açıklayan Onur Otruş “Hedefimiz dijitalde Türkiye’nin en büyük seyahat operatörü olmak, toplamda ise en büyük iki seyahat operatöründen biri haline gelmek.” dedi.

2018 yılında ARGE merkezi olduk

2018 yılında ARGE merkezi olmalarıyla birlikte teknolojik yatırımlarını ve yenilikçi projelerini devlet destekli yürütmeye başladıklarını belirten Onur Otruş, “ARGE merkezimizde hem bakanlık, hem de Tübitak onaylı altı proje yürütülüyor. Bununla birlikte 2019 yılı başında tüm teknolojik alt yapımızı yine kendi kaynaklarımızla yeniledik.” dedi. Bu yıl itibari ile teknoloji ve marka yatımlarının karşılığını almaya başladıklarını ifade ederek, önümüzdeki dönemde karlılık odaklı bir büyüme stratejisi yürüteceklerini söyledi. Yapılan pazar araştırmasına göre kısa zaman içerisinde marka bilinirliğini yüzde 48’den, yüzde 77’ye çıkartmayı başaran Tatilbudur.com, turizm sektöründe ilk hatırlanan marka bilinirliğini de yüzde 8’den, yüzde 17’ye çıkardı. Özetle tüketiciler nezdinde daha fazla ön planda olan bir marka haline geldi.

Makro ekonomik gelişmeler ve 2019 yerel seçimlerinin turizm sektörünü ciddi şekilde etkilediğini belirten Onur Otruş, iç pazarda fiyatların yüzde 40-50’ye varan artışı, otel rezervasyonlarındaki tüketici talebinde eksi yönde bir etki yarattığını ve turizm sektörü olarak enteresan bir yılı geride bıraktıklarını ifade etti. Yılın her döneminde tüm ürün kategorilerinde farklı dinamikler gözlemlediklerini söyleyen Otruş, şu bilgileri paylaştı:

*Yurtdışı, kültür ve Kıbrıs turlarında ciddi bir talep ve rezervasyon artışı yaşandı. Özellikle Balkanlar ve Uzakdoğu gibi yurt dışında vizesiz gidilebilecek destinasyonlar bu yıl çok ilgi gördü. Kıbrıs rezervasyonları ise en parlak dönemlerinden birini yaşadı.

*Yurtiçi kültür turlarında ise Karadeniz, Kapadokya ve GAP turlarına çok fazla talep oldu.

*Ayrıca birkaç yıldır devam eden “Ünlülerle Geziyorum” isimli pazarlama projesiyle hem farklı destinasyonları hem de cruise gibi farklı ürünleri tanıtma imkanı elde edildi.