Sabre’dan 110 milyon dolarlık satın alma

Sabre, havayolu perakende yazılım sağlayıcısı Radixx’i satın aldığını duyurdu.

Seyahat sektörünün merkezindeki teknoloji sağlayıcısı Sabre Corporation (NASDAQ: SABR), 16 Ekim 2019 tarihinde Düşük Maliyetli Havayolu (DMH/ Low Cost Carrier / LCC) alanında köklü bir yeri olan lider havayolu perakende yazılım sağlayıcısı Radixx’i satın aldığını duyurdu.

SON 5 YILDA 2 KAT BÜYÜDÜ

Düşük Maliyetli Havayolları, son beş yıl içinde, tam hizmet sunan taşıyıcılardan iki kat daha hızlı büyüyerek şu an yıllık global yolcu sayısının yaklaşık %30’unu taşıyor.

Sabre, söz konusu satın almanın, bu hızlı büyüyen pazarda perakende, dağıtım ve alınan hizmetlerin sağlanması konusunda şirkete katkı sağlamasını bekliyor.

Radixx’in en bilinen ürünleri arasında sınıfının en iyisi DMH (LCC) yolcu hizmeti sistemi (PSS) olan Radixx Res ve internet rezervasyonu motoru (IBE) ezyCommerce bulunuyor.

1993 YILINDA KURULDU

1993 yılında kurulan ve merkezi Orlando’da bulunan Radixx şirketi, hızlıca uygulanabilen bulut (cloud) tabanlı havayolu çözümlerine odaklanarak teknoloji endüstrisinin hızlı ilerlemesine katkıda bulunmak üzere yapılanmıştır.

LCC PAZARLARINDA ÖNEMLİ MÜŞTERİ TABANINA SAHİP

Düşük maliyetli ve perakende odaklı havayollarına teknoloji sunma konusunda köklü bir geçmişe sahip olan Radixx, endüstri lideri seyahat e-ticaret platformu sayesinde tüm havayolu iş modellerini desteklemekte ve Avrupa, Güney Amerika, Asya Pasifik ve Afrika  dahil kilit DMH (LCC) pazarlarında yüksek kaliteli ve çeşitli müşteri tabanına sahiptir.

Sabre ve Radixx, portföylerini birleştirerek, Düşük Maliyetli Havayollarından (LCC) network taşıyıcılarına kadar pazardaki tüm segmentler için, sınıfının en iyisi teknoloji ve geniş deneyimle desteklenen kapsamlı ve yenilikçi çözümler sunacaklar.

SEAN MENKE: LOW COST TAŞIYICILAR İÇİN DAHA İYİ BİR ALTERNATİF ORTAYA ÇIKACAK

Sabre CEO’su Sean Menke konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Radixx teknolojisini ve geniş DMH (LCC) müşteri tabanını Sabre’ın deneyim, ölçek ve global hizmet yeteneği ile birleştiren bu satın alma, PSS ve diğer teknoloji seçeneklerinin sınırlı olduğunu düşünebilecek düşük maliyetli taşıyıcılar için daha iyi bir alternatif ortaya çıkaracaktır. Bu satın alma aynı zamanda Sabre’ın havayolu sektörünün önemli ve hızla büyüyen bir segmentinde hem coğrafi hem de hizmet kapsamı olarak hızlı bir şekilde genişlemesine imkân veriyor.”

Radixx, müşterileri için çoklu-kanal (omni-channel) satış ve kaliteli yolcu deneyimi sunan yenilikçi çözümler yaratmak amacıyla kanıtlanmış teknoloji ve benzersiz ortaklık modelleri kullanmaktadır.

Radixx, havayollarının, tüm dağıtım kanallarında katma değerli hizmetlerin satışını kolaylaştırarak sunarak kendi ek gelirlerini maksimuma çıkarmalarına imkân tanıyan ve aslında yolcu sistemine entegre edilen benzersiz satış olanakları sunmaktadır.

JOHN ELIESON: ULAŞAMADIĞIMIZ HAVAYOLLARINA HİZMET SUNMA İMKÂNI YAKALAYACAĞIZ

Radixx CEO’su John Elieson, Sabre ile yaptıkları ortaklık konusunda ne kadar heyecanlı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sabre, Radixx’e dünyanın lider teknoloji şirketinin gücüne ve deneyimine erişim imkânı sağlayarak büyümemizi hızlandırmamıza ve hedef pazarımızı genişletmemize imkân tanıyor. Sabre, mevcut müşterilerimiz üzerinde anında olumlu bir etki yapacak ve daha önce ulaşamadığımız havayollarına hizmet etme imkânı yakalayacağız.”

Sabre, Radixx’i kendi Havayolu Çözümleri (Sabre Airline Solutions) altında ayrı bir bağlı ortaklık olarak yürütmeyi planlıyor. Satın alma işleminde Radixx’e Robert W. Baird & Co. şirketi münhasır finansal danışmanlık yaptı. Sabre, Radixx’i 110 milyon Amerikan dolarına satın aldı.

Radixx, 2019 yılında yaklaşık olarak 20 milyon dolarlık bir gelir elde etmeyi bekliyor.