Vodafone 41. İstanbul Maratonu turistleri endişelendirdi!

Yarın 41. kez start alacak olan dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu Vodafone İstanbul Maratonu’nda yollar araçlar için değil, koşucular ve sporseverler için açılacak. Bu gece sabaha karşı bazı güzergahların kapatılacak olması ise bölge otellerinde kalan turistleri endişelendiriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından Vodafone’un isim sponsorluğunda “İstanbul Senin, Durma Koş” sloganı ile düzenlenecek koşuda bazı yolların gece 03.00’da kapatılacağının duyurulması başta turistler olmak üzere hem otelcileri hem de bölgede transfer yapacak olan acentecileri çıkmaza soktu. Misafirlerini sorunsuz bir şekilde havalimanına götürmek isteyen turizmciler alternatif yol arayışına girdi.

Kapatılacak olan önemli yollar ile birlikte Eminönü ve Unkapanı köprülerinin de trafiğe kapanacak olması transfer sürelerinin uzamasına neden olacak. Bu da bazı turistlerin uçaklarını kaçırması anlamına geliyor.

Ne TÜRSAB ne TÜROB ne de TÜREB… ÇÖZÜM ÜRETEN ÇIKMADI!

Sultanahmet bölgesine olan tüm giriş ve çıkışların 03.00-15.00 saatleri arasında kapalı olması üzerine bazı turizmciler ilgili soruna çözüm bulmayan yetkili kurumları ise şu ifadelerle eleştirdiler:

“Eğer dönüş transferi olan bir grubunuz varsa yandınız! Otobüs ya da minibüs girişi mümkün değil. Eğer Sultanahmet bölgesinde turunuz varsa yine dert! Çevreyolu Edirnekapı üzerinden eğer o da kapanmaz ise Vezneciler’e kadar gelebilirsiniz. Gerisi yayan olmak durumunda… Ve ne üzücü ki hiçbir meslek kuruluşu ne TÜRSAB ne TÜROB ne de TÜREB bu konuda bir çözüm girişimde bulunmamış.”

İşte Vodafone 41. İstanbul Maratonu ile ilgili detaylar:

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu Yakası tarafında sabah 08.45 itibari ile ilk startın verileceği yarışta, 15 dakika aralıklarla 3 ana kategoride gerçekleşecek koşuların startları verilecek. Vodafone İstanbul Maratonu’nda maraton (42,195 km) koşusu Sultanahmet’te, 15 km koşusu Yenikapı’da ve Halk Koşusu (8 km) ise Vodafone Park’ta sona erecek.

Yollar bir süre trafiğe kapanacak

Parkur güzergâhları ve bu güzergâhlara çıkan tüm yollar, yarış sabahı saat 03.00 ile 15.00 arasında trafiğe kapalı olacak. Katılımcılar, göğüs numaralarını göstererek İETT’lerden, metrolardan, hafif metrolardan, tramvaylardan, deniz otobüslerinden ve şehir hatları vapurlarından ücretsiz olarak faydalanabilecek.

Yarış sabahı maraton (42 km) ve 15 km sporcularını start noktalarına taşıyacak otobüsler Taksim ve Sultanahmet Meydanı’ndan 07.00 – 07.30 saatleri arasında hareket edecek. Halk koşusu sporcularını start noktasına taşıyacak otobüsler ise Mecidiyeköy’den 07.00 – 08.00 saatleri arasında hareket ediyor olacak.

Vodafone 41. İstanbul Maratonu parkurları

3 ana kategori, 3 farklı güzergâh

Maraton (42,195 km) yarışı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu Yakası tarafındaki gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayacak, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inecek ve sahil yolunu izleyerek Karaköy’e ulaşacak. Galata Köprüsü’nden sonra Sirkeci yönüne sapacak olan parkur, sahil yolunu takip eden yarış Bakırköy Hava Harp Okulu önü, Florya Köprüsü altından aynı istikamete geri dönecek. Geri dönen yarış, sahilden Gülhane Parkı’na doğru devam ederek parkın içinden geçecek ve Sultanahmet’e çıkacak. Varış çizgisi, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları’nın toplantı ve spor merkezi olan At Meydanı’nda, Sultanahmet Camii’nin giriş kapısı ile Mısır Dikilitaşı’nın arasında olacak.

15 km yarışı, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inecek ve sahil yolunu izleyerek Karaköy’e ulaşacak. Galata Köprüsü’nden sonra Sirkeci yönüne saparak sahil yolunu takip edecek yarış İSKİ Dolum Tesisleri önünde (Yenikapı) sona erecek.

Halk koşusu (8 km) ise köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inecek ve sahil yolunu izleyerek bu yıl ilk kez Vodafone Park’ta sonlanacak.

Yarışların start saatleri ise şöyle olacak:

08.45 Tekerlekli Sandalye Yarış Startı
09.00 42K Yarış Startı
09.15 15K Yarış Startı
09.45 8K Halk Koşusu

Trafiğe Kapatılacak Yollar

Kısıklı Caddesi, D-100 kuzey ve güney katılım, Kuşbakışı Caddesi Petrol-İş önü D-100 Karayolu güney katılım, Mahiriz Caddesi D-100 güney katılım, Altunizade Köprü üzeri D-100 güney-kuzey katılım, Tophanelioğlu Caddesi Gold Bilgisayar önü D-100 güney-kuzey katılım, Beylerbeyi katılım, Güney Zincirlikuyu ayrımı, Sait Çiftçi katılımı, Fenerbahçe Göztepe’den gelip TEM ayrımına katılım,

Botanik Bahçesi’nden Rıdvan Dedeoğlu istikametine katılım, Kuzey Ataşehir’den Rıdvan Dedeoğlu’na katılım, FSM turnikelerinden gelip 1. Çevre Yolu ayrımı, güneyden gelip kuzeye katılım, Mustafa Kemal Köprü altından kuzeye katılım, Altunizade köprü altı halk koşusunun başladığı yer, maraton ile halk koşusu arası, park girişi, maratonun başladığı yer, park çıkışı, park çıkışı turnikeler arası ve kuzey turnike sahası,

Avrupa yakasında, Merkez Komutanlığı ışıklar, Opel Gerçek önü, Sait Çiftçi köprü katılımı (E-5 Karayolu güney katılım), Sabancı Lisesi önü, Yıldız ışıklar, Akdoğan Sokak girişi, Ressam Hamdi Bey, Bostancı Veli, Abbasağa, Hasfırın, Serence Bey sokaklar, Ortaköy dönüşleri, Beşiktaş Meydan, Vestel ışıklar, Palangalar ışıklar, Ortaköy Meydanı, Muhakkik Sokak girişi, Akaretler ışıklar, VIP Otel önü, Bayıldım alt baş, Süzer Plaza önü, Kadırgalar Caddesi toprak yol dönüşleri, Mete Kavşağı, Gümüş Caddesi başı, Gümüşsuyu’ndan toprak yola iniş, Dolmabahçe ışıklar, Kahve Dünyası önü,

Akyol Caddesi başı, Meclis-i Mebusan Yokuşu başı, Aydilimi Pastanesi yanı, Kabataş ışıklar, Fındıklı ışıklar, Deniz Limanı çıkışı, Salı Pazarı ışıklar, Boğazkesen Caddesi gelişi, Boğazkesen ışıklar, Tophane ışıklar, Revani Sokak gelişi, Kemeraltı ışıklar, Karaköy Meydanı, Perşembe Pazarı ışıklar, Azapkapı’dan Tarlabaşı’na mecburi istikamet, Şişhane Meydanı’ndan Bankalar Caddesi girişi, Tarlabaşı’ndan Perşembe Pazarı’na giriş, Şişhane ışıklardan Kasımpaşa’ya mecburi yön, Kasımpaşa’dan Unkapanı Köprü ayrımı,

Perşembe Pazarı’ndan Unkapanı Köprü ayrımı, Sahil Kennedy Caddesi Ataköy Havuzlu Kavşak’tan Sirkeci ışıklara kadar kuzey ve güney istikameti, Ragıp Gümüşpala Caddesi, Reşadiye Caddesi, Atatürk Bulvarı, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, Sultanahmet At Meydanı, Yerebatan Caddesi, Klodfarer Caddesi, Nuruosmaniye Caddesi, Ayasofya Meydanı ile Galata ve Unkapanı köprüleri trafiğe kapalı tutulacaktır.