Hindistan’a seyahat edecekler neden acentaları tercih etmeli?

Last Updated on 9 Mayıs 2020 by Yaşar Çelik

Tur lideri Murat Usluer, Hindistan seyahatlerinde neden acentaların tercih edilmesi gerektiğini ve Hindistan seyahatlerinde acentaların sunduğu kolaylık ve avantajları Turizm Günlüğü’ne anlattı.

3-9 Kasım tarihleri arasında destinasyon yönetimi (DMC) markalarından SKYhub’ın gerçekleştirdiği Hindistan Altın Üçgen Gezisi kapsamında tur lideri Murat Usluer ile bir röportaj gerçekleştirdik. Murat Usluer, Hindistan seyahatleri için acentalarının tercih edilmesinin önemi ve sunduğu avantajlar hakkında açıklamalarda bulundu.

1990 yılında turizm sektöründe çalışmalarına başlayan Murat Usluer, önemli acentalarda yöneticilik yaptıktan sonra özgürlükçü ve maceracı ruhunun daha baskın çıkmasıyla yurt dışı tur liderliğini tercih eden bir isim…

Avrupa’nın birçok ülkesinin yanı sıra Küba, Amerika, Japonya, Vietnam, Kamboçya, Hindistan ve bazı Ortadoğu ülkeleri için tur liderliği hizmeti veren Murat Usluer; aktardığı bilgiler ve anlatımlarıyla Hindistan Altın Üçgen gezimizi zenginleştirerek; unutulmaz kıldı.

İlk olarak Hindistan’a seyahat etmek isteyenlere yönelik seyahat öncesinde ve seyahat esnasındaki tavsiye ve önerilerini sorduğumuz Murat Usluer; öncelikle bütün kalıp ve ön yargılardan kurtulmak gerektiğine dikkat çekti. Murat Usluer konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

ÖN YARGILARI BİR KENARA BIRAKIP; HİNDİSTAN’IN ZENGİNLİKLERİNİ KEŞFETMEK LAZIM 

“Bir kere, seyahat öncesinde bütün ön yargılardan kurtulmak gerekiyor. Bizim ülkemizde bir kanı var: Hindistan çok pis diye… Kesinlikle böyle bir şey yok. Her ülkenin pis olan yerleri var; temiz olan yerleri var. Hindistan’ı da böyle düşünebiliriz. Hindistan’ın pek çok şehrinde gezilebilecek çok güzel yerler var. Önyargıları bir kenara bırakmak lazım… Hindistan’da insanlar inanılmaz derecede iyi niyetliler ve insanlara çok iyi yaklaşıyorlar. Güvenlik had safhada… Ön yargıları bir kenara bırakıp; Hindistan’ın zenginliklerini keşfetmek lazım…”

“HİNDİSTAN ZENGİN KÜLTÜREL YAPISIYLA İNSANLARA ÇOK FARKLI DENEYİMLER SUNUYOR”

Hindistan gezisinin insanlara çok farklı bir deneyim sunacağını belirten Murat Usluer; “Hindistan’a gittiğinizde tamamen farklı bir kültür göreceksiniz. Avrupa’da bir- iki ülkeyi gezdikten sonra Avrupa kentlerinin bir ana meydanı, old town’u, bir katedral ve belediye binası olduğunu görürsünüz. Hindistan, çok büyük bir yüzölçümüne sahip…  Birbirinden farklı zengin güzelliklere sahip; gittiğinizde tamamen çok farklı bir kültür görüyorsunuz. Hindistan, Dünya’nın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olan Tac Mahal’e de ev sahipliği yapıyor” dedi.

MURAT USLUER’DEN HİNDİSTAN İÇİN ROTA ÖNERİLERİ  

Murat Usluer, Hindistan’a gitmek isteyenler için farklı rota önerilerini de bizimle paylaştı.

Hindistan’a ilk olarak gidecekler için Delhi, Agra ve Jaipur kentlerinden oluşan “Altın Üçgen Rotası”nı tavsiye eden tur lideri Murat Usluer; “Hindistan’ın önemli kentlerinden Delhi, Agra ve Jaipur yaklaşık altı günlük bir sürede görülebilir. Tac Mahal’i içine alan bir rota… Bunun yanı sıra eğer sürenizi uzatabiliyorsanız ya da ikinci ve üçüncü kez Hindistan’a gidiyorsanız; Varanasi başta olmak üzere ülkenin güney kesimlerini ziyaret edebilirsiniz. Mumbai, Goa taraflarının yanı sıra Maldivleri ve Nepal Katmandu’yu da ekleyerek farklı bir gezi programı oluşturulabilir” diyerek rota önerilerini paylaştı.

HİNDİSTAN’A ACENTA ARACILIĞIYLA GİTMEK HANGİ AVANTAJLARI SAĞLIYOR?

Hindistan’ın çok geniş bir coğrafyaya ve Avrupa’ya göre çok farklı bir yapıya sahip olduğuna dikkat çeken Murat Usluer; Hindistan’a seyahat edilirken neden acentaların tercih edilmesi gerektiğine ve acentaların Hindistan seyahatlerinde sundukları avantajlar hakkında ise şu açıklamalarda bulundu:

KISA SÜREDE FARKLI YERLERİ GÖRME İMKANI

“Hindistan çok geniş coğrafyaya ve farklı bir yapıya sahiptir. Avrupa seyahatleri için internetten detaylı araştırmalar sonrasında, önden rezervasyonlarınızı yapıp; biletlerinizi alabiliyorsunuz. Fakat Hindistan toplu taşıma bakımından Avrupa’daki gibi düzenli seferlere sahip değil; farklı bir yapıya sahip. Bu yüzden de acenta ile gitmek insanların hem seyahat sürelerini rahatlatıyor hem de çok daha kısa zamanda çok daha farklı yeri görebiliyorsunuz.

DAHA KISA ADAPTASYON SÜRECİ

Farklı bir kültürel yapıya sahip olduğu için Hindistan’a acentayla gidildiğinde daha rahat adapte olabiliyorsunuz ve gezebileceğiniz yerleri en kolay biçimde gezebiliyorsunuz. Acenteler tecrübelerini tur paketlerine aktarıyorlar. Acentalar daha rahat ve organize bir şekilde Hindistan’ı gezdiriyorlar.

HİNDİSTAN’A YÖNELİK ÖNYARGILARIN NEDENİ

Murat Usluer, son olarak Hindistan’a yönelik oluşan ön yargı ve kalıp yargıların nedenlerini değerlendirdi.

Sosyal medyanın günümüzde tüketici tercihlerinde önemli bir role sahip olduğunu hatırlatan Murat Usluer; Hindistan’a yönelik kötü anlamda oluşan ön yargıların temelinin bazı blogger’lar olduğunu ifade etti.

Genelde blogger’ların kısıtlı bir bütçeyle ve maliyetleri en aza çekip belirledikleri destinasyonu ziyaret ettiklerini belirten Usluer; “Çoğu blogger, maliyetleri en aza indirmek için konuk evlerinde, hostellerde kalıyorlar. Günlük 3 – 5 dolarlık yerlerde kalıyorlar. Yemek yiyecekleri yerleri tercih ederken düşük maliyetli yerleri tercih ediyorlar. Böyle olunca da ne oluyor? Kalınan oteller, yemek yenen yerler pis oluyor. Seyahat acentalarının en büyük avantajı burada ortaya çıkıyor. Acentalar ile seyahat ettiğinizde kalınan otellere, yemek yenilen yerlere ve transferlerde kullanılan taşıtlara kadar hepsi sizin rahatınız için düşünülmüş, rahatınız için hazırlanmış olduğundan onların dile getirdiği şeyleri hissetmiyor, olumsuzlukları yaşamıyorsunuz.”

3-9 Kasım tarihlerinde SKYhub’ın düzenlediği Hindistan Altın Üçgen Gezisi’nde tur liderimiz Murat Usluer ve yerel rehberimiz Palash Suwalka ile birlikte bir kare

SKYhub’dan acentalara Hindistan’da deneyim dolu bir seyahatin anahtarı…