“Bu yılı 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelirle kapatacağız”

Hotel By MFD Consulting & Danışmanlık şirketinin sahibi Mehmet Ferman Doğan

Turizm Danışmanı Mehmet Ferman Doğan “Bu yılı ortalama 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelirle kapatacağız. Bu geliri artırmak için tanıtım yapamadığımız bölgelerde tanıtım faaliyetlerine başlamalıyız. Workshoplar, fuarlar düzenlemeliyiz, acentelere destek ve teşvik vermek gerekiyor”dedi.

Ferman Doğan, “Türk Ekonomisinin cari açığına en önemli desteği sağlayan sektör turizm sektörüdür. 2020’da bu başarının devamını sağlamamız ve daha da ileriye götürmemiz gerekir. Bu yılı ortalama 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelirle kapatacağız. Böyle bir beklentimiz var.” ifadelerini kullandı.

ACENTALARA DESTEK VE TEŞVİK VERİLMELİ

Ferman Doğan, bu Forecast`in yakalanması için ülkenin elindeki tüm turizm öz kaynaklarının ortaya çıkarılması ve tanıtılması gerektiğini belirterek; “Tanıtım yapamadığımız bölgelerde tanıtım faaliyetlerine başlamalıyız. Workshoplar, fuarlar düzenlememiz, acentelere destek ve teşvik vermek gerekiyor.” dedi.

Ferman, Hotel by MFD, 2020 erken rezervasyon kampanyasının başladığı ve bugüne kadar Türk tatilcilere tanınan kontenjanların yüzde 45’imin satıldığını da sözlerine ekledi.

Otel fiyatlarındaki duruma da değinen Ferman Doğan, Yüksek talep nedeni ile euro bazında fiyatlarda geçen yıla kıyasla yüzde 10, yüzde 15 düzeyinde artış yaşandı. Bu nedenle erken rezervasyon kampanyaları çok avantajlı olduğunu belirtti.Ferman sözlerine şöyle devam etti: “Yabancı Turist açısından bakıldığında, yurtdışı tur operatörleri geçtiğimiz eylül aynda çoktan 2020 yılı için alımlarını yaptılar. Otellerin kapasitelerinin yüzde 35’i çoktan yurtdışı tur operatörleri tarafından satın alındı. Bu verilere bakarak 2020 yılında 50 milyon turist rakamını yakalayacağımızı öngörüyoruz.

En önemli sorun ve risk siyasi

2019 yılında turizmini etkileyen en önemli sorunların yüzde 39’la bölgedeki siyasi gelişmeler, yüzde 37’le de kalifiye personel eksikliği,yüzde 19’u artan maliye sorunu ve yüzde 5 ile de imaj ve tanıtım sorunudur.”