Şikayetlerin adresi, takdirin yanından geçmediği yer: Mutfak

“İnsanın olduğu her yerde bulunan bir tesisdir mutfak! Gemide, uçakta, deniz platformunda hatta Sahra Çöllerinde ve bu işe gönül verenlerin işidir bu iş, meşakatlidir” diyor Executive Chef Özgür Oğultürk…

Mutfağın ve şefliğin zorlu bir yol olduğunu ele alan Oğultürk, şunları söylüyor:

“Mesleği icra edenler bilirler bu mesleği yapmak onları yormaz, en çok yoruldukları durum; şirketin (mutfak şeflerinin) üstlerine tayin ettikleri liyakatsiz yöneticilerdir. Öyle ki bu kişilerin ortak özellikleri mesleği mutfak şeflerinden daha iyi bilmesidir, menü planlarken, yemek yapımı hakkında keskin görüşleri vardır!

Bu yazıyı okuyan sevgili meslektaşlarım eminim geriye dönüp yaşadıkları sorunlar, muhtemelen bu liyakatsiz yöneticilerin mülakatlarında bulunmuşlar ve yaşadıkları film şeridi gibi gözlerinin önünden geçtiğini görür gibiyim. Çünkü ben bu durumlarla çok karşılaştım!Öz eleştiri yapmak gerekirse biraz kusuru kendimizde aramamız gerekir en büyük problem aslında öz güven eksikliğimizden kaynaklanıyor. Biraz mutfak şefinin öz güveni yerindeyse mutfağın hiyerarşisini bozacak kadar da gözü kararabiliyor, bu konularda üst yönetimin biraz daha şefine sadık olması gerektiğine inananlardanım.

Tabii ki de liyakat sahibi, görevini mükemmel icra eden yöneticileri tenzih ederim.”

ÖZGÜR OĞULTÜRK
NORTH CHALETS BLACKSEA
EXECUTİVE CHEF