EMITT’in Türkiye ekonomisine katkısı 15 milyar TL’yi aştı

23’üncü EMITT Turizm Fuarı’nda 94 ülkeden 5 bin 620 katılımcı ve 57 bin 470 ziyaretçiyi ağırlayarak büyük bir başarıya imza atan EMITT Turizm Fuarı’nın Türkiye ekonomisine katkısı son 5 yılda 15 milyar TL’yi aştı.

Dünyanın en büyük 4 turizm fuarından biri olan EMITT Turizm Fuarı 24’üncü kez 30 Ocak – 2 Şubat 2020 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Her yıl olduğu gibi 24’üncüsünde de rekor seviyede yabancı ziyaretçiyi ve turizm profesyonelini ağırlamaya hazırlanan fuar T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Türk Hava Yolları (THY) kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB desteğiyle gerçekleştirilecek. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) de Fuar’ın iş ortakları arasında yer alıyor.

Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler arasında yer alan Bulgaristan ile Endonezya, Malta, Hindistan, Sırbistan, Azerbaycan, Özbekistan, Japonya, Kore, KKTC, Maldivler, Nepal, Çin, Filistin, Gürcistan, Küba, Makedonya, Bosna-Hersek, Brezilya ve Kosova dahil toplam 20 yabancı ülke temsilcileri de Fuar için hazırlıklarına başladı.

İmamoğlu: “EMITT, İstanbul’un yeni vizyonunda çok önemli bir yer tutmayı sürdürecek”

İstanbul’u yönetenlerin, turizm endüstrisinin bütün aktörlerinin ve tüm İstanbulluların sorumluluğunun İstanbul’un turizm potansiyelini artırma olduğunu hatırlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, tüm kesimlerin uyum ve iş birliği ile İstanbul’un dünya turizm endüstrisi açısından örnek uygulama modeli haline getirilebileceğinin vurguladı.

“Hazırlanacak İstanbul Turizm Master Planı’yla, tüm turizm endüstrisi aktörlerinin bir arada ortak akılla karar almasını sağlayacak İstanbul Turizm Atölyesi’yle, İstanbul Yatırım ve Tanıtım Ajansı’yla ve vatandaşlara yönelik eğitim seferberliğiyle turizmin bütüncül ve koordineli yönetimi konusunda örnek bir vizyonu kısa sürede hayata geçireceğiz. Hiç kuşku yok ki, Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), İstanbul’un bu yeni vizyonunda da çok önemli bir yer tutmaya devam edecek,” sözlerini paylaşan İmamoğlu, EMITT Turizm Fuarı’nın dünyanın sayılı turizm fuarlarından biri olmanın yanı sıra olağanüstü bir eğitim ve tecrübe paylaşım platformu olduğunun altını çizdi.

EMITT Turizm Fuar Direktörü Hacer Aydın

Türkiye turizm sektörüne yılda 3 milyar TL üzerinde katkı

Fuar’ın zemin hazırladığı iş birlikleri ve satış anlaşmaları ile 2015 yılından bugüne Türkiye turizm sektörüne yıllık ortalama 3 milyar TL’nin üzerinde bir iş hacmi katkısı sunduğunu tespit ettiklerini söyleyen EMITT Turizm Fuar Direktörü Hacer Aydın, son 5 yılda 15 milyar TL’ye ulaşan bu katkıyı artırarak sürdüreceklerini vurguladı.

Aydın, her yıl turizm endüstrisinden on binlerce profesyonelin buluşma noktası olan EMITT’in, olağanüstü bir eğitim ve tecrübe paylaşım platformu olduğunun altını çizdi. Aydın şöyle devam etti: “Türkiye’de her gelir grubundan tüketicinin tatil alışkanlığı kazanmasına, şehirlerin, yörelerin markalanmasına ve ülkemizin pek çok kültür varlığının gelir getiren turistik değerlere dönüştürülmesine 23 yıldır önemli katkıda bulunan EMITT, Türkiye turizm sektörünün dünyaya açılan en önemli kapısıdır.”

Hosted Buyer (davetli tur operatörü) programı için yoğun talep olduğunun altını çizen Hacer Aydın, “Asya, Avrupa, Uzakdoğu ve Latin Amerika ülkelerinden firmalar EMITT Turizm Fuarı’na ilgi gösteriyor ve programımıza başvuruda bulunuyor. En çok başvuruyu Uzakdoğu’dan aldık,” dedi. Randevu sisteminin, Fuar dönemindeki görüşmeler için önemine de dikkat çeken Aydın, 2017 yılından bu yana kullanılan iş modeli ile verimliliğin arttığını belirtti.

24. EMITT Fuarı’nın bu yılki programında neler var?