Dünya turizm sektörü bugün 13. Travel Turkey İzmir’de

Bu yıl 5-7 Aralık 2019 tarihleri arasında düzenlenen 13. Travel Turkey İzmir Fuar ve Kongresi, bugün kapılarını uluslararası turizm profesyonellerine açtı. 

Turizm sektörünün tüm kollarını Fuarizmir’de bir araya getirmek için start alan 13. Travel Turkey İzmir Fuarı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde TÜRSAB ve İZFAŞ ortaklığıyla düzenleniyor. Bu yıl 20 bin metrekarenin üzerinde gerçekleşen fuar 43 ülke ve 36 ilden gelecek bin 300’e yakın katılımcısıyla başladı.

Önemli isimler, kurum ve kuruluşlar

Travel Turkey İzmir’de acente ve tur operatörleri, oteller ve konaklama tesisleri, havayolu şirketleri, Uluslararası Destinasyonlar, iş ve kongre turizmi, sağlık turizmi, yat ve kruvaziyer turizmi, konsolosluklar, turizm merkezleri, birlik ve dernekler, turizm taşımacılığı, kongre ve ziyaretçi büroları, otel ekipmanları, alternatif turizm ve seyahat teknolojileri ile turizm medya kuruluşlarının yanı sıra valilikler, belediyeler, ticaret odaları ile kamu kurumları yer alacak.

Bin 300’e yakın katılımcı

Travel Turkey İzmir, bin 300’e yakın katılımcıyla düzenlenecek. A ve B Holü, fuar boyunca
profesyonel ziyaretçiye açık kalacak. Son tüketici ise sadece 7 Aralık’ta fuarı ziyaret edebilecek. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, 43 ülke ve 36 ilden katılımcıyı İzmir’de buluşturacak. Binlerce ziyaretçiyi ağırlaması beklenen 13. Travel Turkey İzmir Fuarı, 10:00 ile 18:30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

2020’nin turizm gelirlerine büyük katkı

Türk Hava Yolları (THY) desteğiyle bir klasik haline gelen alım heyeti programı, dünyanın çeşitli noktalarından sektör profesyonelini İzmir’de buluşturacak. İki gün sürecek alım heyeti programı kapsamında ülkeye en çok ziyaretçinin geldiği Rusya, Almanya, İngiltere, Bulgaristan ve İran başta olmak üzere 46 ülkeden 200’e yakın satın almacı ağırlanacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü, yılın ilk 9 ayında
Türkiye’ye giren toplam turist sayısının 41 milyon 564 bin 536 olduğunu açıkladı. Bakanlık,
Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) ve Merkez Bankası ortak verilerine göre Türkiye ilk 9 ayda 26 milyar 634 milyon 764 bin dolar turizm geliri elde etti. Yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 14,5 oranında artış kaydeden Türkiye’nin en çok ağırladığı ilk beş ülke ise sırasıyla Rusya, Almanya, İngiltere, Bulgaristan ve İran olarak kayıtlara geçti. 2018’de toparlanma sürecine giren, 2019’da ise atağa geçen Türkiye’nin turizm sektöründe ilk 9 ayın verimli geçmesi; son çeyreğe de umut aşılıyor. Bu kapsamda Travel Turkey İzmir Fuarı, alım heyeti programı ile yılın son çeyreğindeki turizm gelirlerinin kapanış rakamlarına da etki ederek 2020 yılı turizm anlaşmaları için ideal bir platform olacak ve 2020’nin turizm gelirlerine önemli katkılarda bulunacak.

Göbeklitepe Travel Turkey İzmir’de

Ülkemizde 2019’un “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan edilmesiyle birlikte bölge büyük ilgi görürken, 13. Uluslararası Travel Turkey İzmir Fuarı’nda 3D görselleriyle ve ‘’Özel Göbeklitepe Sergisi’’ ile bölgenin tanınırlık oranının dünya çapında arttırılması hedefleniyor.

“İzmir Sokakları” ile Ege Rüzgarı Esecek!

13. Travel Turkey İzmir Fuarı, bu yıl “İzmir Sokakları Özel Bölümü” ile renklenecek. İzmir’in ilçe belediyelerinin yer alacağı bu özel bölümde, her ilçe kendine özgü zenginliklerini tanıtacak. Türkiye başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden gelecek sektör profesyonelleri, İzmir’i tanımanın yanında ilçelerin güzelliklerini de görme imkanı yakalayacak.

Özel bölümler

Her yıl bünyesinde gerçekleşen özel etkinliklerle sektöre zengin içerikli bir platform sunan Travel Turkey İzmir Fuarı, katılımcılarına sunduğu fırsatlar ile büyümeye ve dünya turizm sektöründe tanınmaya devam ediyor. 13. kez gerçekleşecek Travel Turkey İzmir Fuarı’nda son yıllarda yoğun talep gören “Alternatif Turizm” ile ilgili özel bir konsept oluşturuluyor. Homeros Dağ Sporları Merkezi meraklılarına özel bir etkinlik parkuru hazırlayacak. Fuarda uluslararası destinasyon tanıtımlarından yerel yönetim buluşmalarına; alternatif turizminden dijital dönüşüme kadar pek çok etkinlik yer alacak. Fuar boyunca ilk iki gün aynı anda üç farklı yerde kurulacak özel sahnelerde fuar boyunca gerçekleşecek etkinliklerde sektörün uzmanlarını bir araya getirecek. Ayrıca, son iki yıldır fuara yeni bir soluk kazandıran “ttitech” – Seyahat Teknolojileri özel bölümü içerisinde bu sene ilk defa kurulacak olan ‘’Start Up Pavilyonu’’ ile Türkiye’deki girişimcilik projelerinin geliştirilmesine fayda sağlanırken; ‘’tti-alternative’’ Özel alanında ise Alternatif Turizmine yönelik uygulamalar gerçekleştirilecek. Ayrıca; havayolu şirketlerinin uçak bileti çekilişleri, Etiyopya ve Ruanda geleneksel etkinlikleri, kahve sunumları, dans gösterileri ile fuar bu yılda renkli görüntülere sahne olacak.

BU YIL İLK KEZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi 13. yılda ilk defa fuarda
yer alıyor. Fuara ilk defa stand ile katılan ülkeler ise Dominik Cumhuriyeti, Seyşeller, Ruanda, Malta ve Bangladeş oldu.

İşte 13. Travel Turkey İzmir Fuarı’ndan ilk detaylar