Turizm Bakanı TBMM’de TÜRSAB’ı hedef aldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM'de TÜRSAB'a yönelik iddialara cevap verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının 2020 yılı bütçesi kabul edildi. Bakan Ersoy, bütçe görüşmeleri sırasında CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın sorularına TÜRSAB’ı hedef alarak cevap verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilgili ve bağlı kuruluşların 2020 yılı bütçesi TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü ve kabul edildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bütçe görüşmesinde CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın sorularına TÜRSAB’ı hedef alarak cevap verdi. İşte o konuşmadan öne çıkan başlıklar…

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM’de TÜRSAB’a yönelik iddialara cevap verdiği videoyu izlemek için tıklayın… 

TÜRSAB SEÇİMLERİNDE TARAFSIZLIĞIMI KORUDUM

“Kültür ve Turizm Bakanı olarak benden randevu talep eden tüm sektör paydaşlarına randevu vermekle yükümlüyüm. Ve taraf da gözetmedim. TÜRSAB seçimlerindeki tarafsızlığımı bozdum iddianıza ise kalbim ve vicdanım rahat olarak söyle cevap vereyim. Seçimlerde TÜRSAB Başkanı bizzat tarafsız kaldığımız için bize teşekkür etti.

TÜRSAB’A VE BAŞKANIN ŞİRKETİNE DENETÇİ GÖNDERDİK

TÜRSAB’a ve başkanın şahsı şirketine denetçi gönderme iddianıza ilişkinde şunları söylemek isterim. Doğrudur TÜRSAB’a denetçi gönderdik. Denetçi göndermek için ise seçimin bitmesini bekldeik. Çünkü tarafsızlığımı göstermek ve yanlış bir algı yaratmamak istemedik.

BELGE VERİLİRKEN ZORUNLU BAĞIŞA İLİŞKİN ÇOK YOĞUN ŞİKAYETLER GELDİ

Bize çok yoğun şikayetler geldi. Bu şikayetler TÜRSAB’ın 1618 yasa ile verilmiş lisans verme hakkını kullanırken zorunlu bağış aldığı yönündeydi. Seçimlerden sonra denetimi içeri soktuk ve gördük ki bir tane, on tane değil yüzlerce bağış makbuzu var. Ve bu bağışlarda bağış yapanlar dipnot düşerek verilen parayı helal etmediklerini belirtmişlerdir.

TÜRSAB BİZDEN 1618 SAYILI YASADA DEĞİŞİKLİK TALEP ETTİ

Şimdi böylesi bir durum varken TÜRSAB bizden 1618 sayılı yasada değişiklik talep etti. Taleplerinde bizden daha fazla yetki, lisans verme ve devretme yetkisi istedi. Bizde diyoruz ki siz elinizdeki yetki ile bunları yapıyorsanız ben bakanlık olarak sana daha fazla yetki nasıl vereyim?

 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=646692525866335&id=1339920899383156