Gülhan Şen, Onur Otruş ve David Mora ile duygusal turizmin önemi

Klasik turlardan sıkılan yeni nesil gezginler ve seyahat severlerin günümüzde artık daha iyi ve değerli kişisel deneyimler beklediği turizm dünyasında yeni bir trend olarak ortaya çıkan duygusal turizm, Uzakrota Travel Summit 2019’da değerlendirildi.

Uzakrota’da Seyahat Pazarlaması ikinci oturumu Tatilbudur.com Pazarlama Müdürü Yekta Yenilmez moderatörlüğünde Escuela Universitaria David Mora, TV sunucusu Gülhan Şen, Tatilbudur.com CEO’su Onur Otruş’un katılımlarıyla ‘Dünyada Yeni Bir Trend Duygusal Turizm; Deneyim, Gurme ve Macera’ paneliyle başladı. Duygusal turizmin öneminin turist deneyimlerinde özel bir yer tuttuğunun altı çizilen panelde şunlar konuşuldu:

DUYGUSAL TURİZM ALANINDA TÜRKİYE’NİN HER ŞEYİ VAR AMA…

Escuela Universitaria David Mora: Her alanda insan dokunuşu çok önemli. Turizmde de daha fazla mutluluk yaratılması noktasında estetik olarak çekici olan deneyimlerin hikaye şeklinde anlatılması ön plana çıkıyor. Artık günümüzde duyguları uyandıran ve hatıra oluşturan bir seyahat tasarlamak önemli. Deneyimleri tasarlamamız gerekiyor. Bu dönemden sonra bir sonraki seyahat türü bu olacak. Duygusal turizm ve deneyimler anlamında Türkiye’nin her şeyi var. Sadece bundan kar elde edebilme noktasında daha çok bu alana yönelmek gerekiyor. Duygusal turizmde sosyal medyanın etkisi çok. Aslında teknoloji alanında bilinçli seyahat dediğimiz şeyi yapmalıyız. Yani sosyal medya ikinci planda kalarak gittiğimiz seyahatin bize hissettirdiklerine odaklanmalıyız.

TV Sunucusu Gülhan Şen: Ben duygusal turizmi sanal olarak televizyon platformunda gerçekleştirdim. Bir şirket, seyahatlerini bu alanda yaparsa çok başarılı olacağını düşünüyorum. Bu zamana kadar yaptığım seyahatlerimden sonra elde ettiğim deneyim şu oldu: daha özel anlar yaşayarak hiç unutulmayacak anılar elde etmek. Şirketler de bu noktada başarmak için inovatif deneyimler sunmalı. Seyahat ettiğiniz yeri hissetmek önemli. Sosyal medyanın büyük bir etkisi var ve insanlara inanılmaz derecede ilham sunuyor. Hatta ana akım medyadan da daha etkili diyebilirim. Ancak seyahat sırasında illaki fotoğrafları anında yüklemeniz gerekmiyor. Bunları günün ilerleyen zamanlarında yapabilirsiniz. Çünkü şu bir gerçek ki hashtagleri koymak, fotoğrafları düzenlemek, hazırlığınızı yapmak zaman alan işler. Bunlarda o anın hissettirdiklerinden uzaklaşmanıza sebep oluyor. Benim bu noktada önerim sosyal medyayı daha sonra kullanın.

Tatilbudur.com CEO’su Onur Otruş: Duygusal turizm dediğimiz bu trend günümüzde çok değerli. Türkiye duygusal bir ülke. Türkiye’nin derin bir kültürü, geleneği göreneği ve lezzetleri var. Buraya gelen konuklar eşsiz deneyimler elde ederek dönebilir. Ünlülerle Geziyorum ve Fenomenlerle Geziyorum adında projelerimiz var. Yeni neslin beklentileri ve davranışları çok farklı. Her yere gidip her şeyi tatmak istiyorlar. Bu nedenle bizde kültürel turlarımızı talebe uygun olarak geliştirdik. Altını bir kez daha çizmek gerekirse bu seyahat alanına yatırım yapmalıyız. Sosyal medyada tüm anları paylaşmak istiyoruz. Ben sosyal medyanın duygusal turizm trendini arttıracak itici bir güç olarak görüyorum.

Seyahat Pazarlama ikinci oturumunun Elit Gezginlerin Seyahat Tercihlerini Anlamak başlıklı son panelinden detaylar birazdan sizlerle…