Jolly Tur, Pronototour, Tatilsepeti ve Gazella yöneticilerinden 2020 yılı öngörüsü

Last Updated on 14 Aralık 2019 by Turizm Günlüğü

Uzakrota Travel Summit 2019’un “Seyahat Acentalarının Değişimi ve Geleceği” başlıklı oturumda Türkiye’nin önemli tur operatörlerinin yöneticileri seyahat sektörünün geleceği hakkındaki önemli görüşlerini paylaştı.

Uzakrota Travel Summit 2019 kapsamındaki moderatörlüğünü Tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz’ın üstlendiği “Seyahat Acentalarının Değişimi ve Geleceği” başlıklı oturumun konuşmacıları arasında Tatilsepeti.com Yönetici Ortağı Kaan Karayal, Pronototour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, Gazella Kurucusu ve Sahibi Velit Gazel idi.

Seyahat sektöründe yaşanan gelişmeler ve teknolojide yaşanan gelişimlerin seyahat sektörüne yönelik etkilerini ve yol açtığı yenilikleri kronolojik bir şekilde kısaca özetleyen Tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz; konuşmacılara ilk olarak 2019 değerlendirmeleri ve 2020 yılına ilişkin öngörülerini aldı.

İşte Türkiye’nin önde gelen tur operatörü ve online satış kanalı yöneticilerinin 2019 değerlendirmeleri ve 2020 öngörüleri:

Tatilsepeti.com Yönetici Ortağı Kaan Karayel

“2019 yılında turizm diğer sektörler arasında parlayan yıldız olarak gösterildi fakat turizmi ikiye ayırmak gerekiyor. İlk olarak otelciler ve incoming yapan acentalar; diğer ayağında ise yerli turistlere hitap eden firmalar olarak bakmak lazım. 2019 yılı, yerli turiste hitap eden firmalar için iyi geçmedi. Alım gücünün gerilemesi iç market geriletti. Açıkçası çok parlak geçmedi. Ama 2020 yılı iyi geçecek. 2020 yılında 2019’un üzerine çıkıp 2018 rakamlarını yakalayabiliriz. Gerçi yeni vergiler geldi ama alım günün artmasıyla iç pazarın 2020 yılında iyi geçeceğini umuyorum.”

Pronototour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran

2019 yılı Türkiye turizmi olarak istediğimiz gibi başlamadı. Yılın ilk yarısında seçimler vardı. İkinci yarı toparlanmaya başladı ve iyi geçti. 2020 yılı daha iyi olacak. Yurt dışından gelenler artacak. 2020 yılından umutluyuz; 2020 daha iyi geçecek.

Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar

Ben de iki başlık altında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. 2019 yılında yurtdışından talepler yüksekti ve Türkiye otelcileri için iyi geçti. Fakat kur bir ara 8 Lira civarındaydı. Bizim de içerisinde olduğumuz ağırlıklı iç turizm çalışanlar için otellerle yer pazarlığı yaptığımız bir yıl oldu. 2019 yılı turizm iç pazarının daraldığı bir sene oldu. Fakat Mayıs – Ekim döneminde iç pazarda bir nebze artış yaşandı. 2020 yılı ise 2019’un kayıplarının yaşanmayacağı bir sene olarak görünüyor. Ama bu ekonomideki anlık gelişmelerle de ilgili.

Gazella Turizm Kurucusu ve Sahibi Velit Gazel

2019 yılı iyi başladı kötü gitti sonra yine toparladı. 2020 daha iyi geçecek.

Oturumun devamında Moderatör Koray Küçükyılmaz, konuşmacılara gelecekte seyahat sektöründe yaşanacak gelişmelere yönelik ve turizmde yaşananlara ilişkin sorular yöneltti.

İşte konuşmacıların öne çıkan açıklamaları:

KAAN KARAYEL: İNTERNETTEN TATİL ALMAK ELBİSE ALMAKTAN DAHA KOLAY

Tatilsepeti.com Yönetici Ortağı Kaan Karayel, gelecek dönemde dijitalleşmenin hangi boyutlara ulaşacağı hakkında açıklamalarda bulundu:

Tatilsepeti.com olarak biz online satış mecrasıyız ve Türkiye’deki ilk firmalardan biriyiz. Bence internetten tatil almak; internetten ayakkabı ve elbise almaktan daha kolay. Destinasyon belirliyorsunuz; satın alıyorsunuz ve çıktısını alıp tatile gidiyorsunuz. “Ayakkabı gibi ayağıma olacak mı? Bedeni uyacak mı?” gibi düşünmüyorsunuz. Tur operatörlerinin ve seyahat acentalarının bürolarının sayıları azaldı. Online satış portalı olmayan diğer acenta ve tur operatörlerinin de online platformları var. Onlar da bu kanalı kullanıyorlar. Ben bunun önünde durmanın kolay olmayacağını düşünüyorum. Genç nüfus geliştikçe bunun sayısı da artacak. Hepimiz dijitalleştik. Bu daha da artacaktır.

ALİ ONARAN: AVRUPA İLE ARAYI ÇABUK KAPATTIK

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “yurt dışında tur operatörlerinin daha etkin ve tatil satışlarında Türkiye’deki tatil satışlarına göre daha fazla paya olduğunun ve bunun nedenlerini” değerlendirmesi istenmesinin üzerine şu değerlendirmelerde bulundu:

“Günümüzde her şey çabuk değişiyor. Teknolojinin yol açtığı hızlı değişim sayesinde bizimle yurt dışı arasındaki fark kapandı. Biz Türkler olarak, tur operatörlüğü faaliyetlerine İngiltere’den sonra başladık. Bu kültürü daha sonra kazandık ama çok hızlı yol aldık. Yine alınacak daha çok yolumuz var. Ama bu biraz da içimizde bulunduğumuz koşullarla ilgili. Alım gücü arttıkça tur operatörleri, seyahat acentalarının satışları da artacaktır. Tur operatörleri güçlendikçe daha çok kişiyi tatile çıkaracağız. Bunun bir diğer nedeni de vergi yükü… Bu sene turizm sektörünü etkileyen iki yeni vergi geldi. Biz kazınıyoruz diye vergi yükü gelmesi, bizim şartlarımızı yeniden zorlaştırıyoruz.

METE VARDAR: 24 ARALIK’TA BÜYÜK SÜRPRİZİMİZ VAR

Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar ise Moderatör Koray Küçükyılmaz’ın “Jolly Tur’un kültür turizmi alanında önemli bir atılım gerçekleştirdiğini hatırlatarak bunun ardında yatanları anlatmasını istedi.

Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar; ise şu açıklamalarda bulundu: “Biz işimizi sadece ticaret olarak değil; sosyal sorumluluk projesi olarak da görüyoruz. Aile olarak bunu ön plana çıkardık. Kültür turizmine yatırım yaptık ve artık kültür turizmi pazarının % 50’sini domine ediyoruz. 32 ilden tur çıkıyoruz. Etkin tanıtım çalışmalarımızın ardından ülkemizde de kültür turlarına ilgi arttı. Ülkemizin bu potansiyelini insanlarımıza hatırlatmak iyi oldu. Son olarak bir şey söylemek istiyorum: 24 Aralık’ta çok büyük bir sürprizimiz var. Bu sürprizimiz herkesi şaşırtacak.

VELİT GAZEL: GENÇLERE HİZMET VERECEK MARKA KURDUK

Gazella Kurucusu ve Sahibi Velit Gazel ise seyahat alanında tüketici tercihlerinde farklı tercihlere ilişkin açıklamalarda bulundu:

“Yaş ortalaması yüksek olanların tatil deneyimleri pek değişmedi. Ama günümüzde artık deneyim kavramı önem kazandı. Gençler “deneyim” olgusuna önem verdiler. Gençler artık daha farklı deneyim arayışındayız. Gazella olarak biz de gençlere yönelik hizmet ve ürünler sunacak bir marka kurduk. 2 ay içerisinde açılacak. İki farklı kitleye de hitap edeceğiz.”