Vladyslav Slyvka: Kullanıcı yorumları oldukça önem kazanacak!

tickets.com.tr Türkiye Müdürü Vladyslav Slyvka

Kısaca doğru kişiye, doğru zamanda sunulan hizmet olarak ifade edilebilecek kişiselleştirilmiş seyahat kavramı üzerine görüşlerini Uzakrota’da dile getiren tickets.com.tr Türkiye Müdürü Vladyslav Slyvka, tek başına seyahat eden insanların farklı arama ve araştırma yöntemleri olduğuna ve daha çok online platformlarda yapılan yorumları okuduklarına dikkat çekti.

Eklimya Bilgin’in (Hotelforex) moderatörlüğünde ‘Seyahat Pazarlama Stratejilerinde Kişiselleştirme’ başlıklı panel Iya Magen (Talma Travel), Ömer Küçükdere (Nestpick), Nima Ghazi (Alibaba Travel) ve Vladyslav Slyvka’nın (tickets.com.tr) katılımlarıyla gerçekleşti.

Seyahat Pazarlama Stratejilerinde Kişiselleştirme’ başlıklı panel

Iya Magen (Talma Travel): Talma 13 yıldan fazladır pazarda. Kurumsal seyahatler üzerine çalışıyoruz ama diğer yandan da kişiselleştirilmiş seyahat operasyonları da gerçekleştiriyoruz. Kişiselleştirme konusunda en önemli olan şey ‘yanlış zamanda yanlış kişiye yanlış bir hizmet sunmamanız’dır. Seyahat veriniz ne kadar zenginse deneyimi kişiselleştirmeniz de o kadar kolay olacaktır. Seyahat verisini doğru bir şekilde elde ettikten sonra ancak o zaman müşterilerinizi cezbeden hizmetler sunabilirsiniz. Böylece farklı sektörden gelen firmalar sizinle iş yapmak isteyebilirler.

Vladyslav Slyvka (tickets.com.tr): Tek başına seyahat eden insanların farklı arama ve araştırma yöntemleri var. Daha çok online platformlarda yapılan yorumları okuyorlar. Acenteler de aranan bütün bu bilgileri içermek ve sunmak zorunda. Müşteriler tüm ihtiyaçlarını buradan karşılayabilmeli. Bizde bu çerçevede kullanılabilir, güvenli destinasyonları doğru bilgi çerçevesinde vermek istiyoruz.

Piyasada çok güçlü bir rekabet var ve gitgide de bu oran artıyor. Bu rekabet sizi gelişmeye doğru teşvik eden bir etken. Biz sadece bilet satmıyoruz. Müşteriye ilave olarak sattığımız hizmetler de var. Ve bunları sunarken müşteriye gösterdiğiniz sadakat önemli. Yani online da ihtiyaçlarını bulabilirse başka bir mecraya gitme ihtiyacı duymayacaklardır.

Ömer Küçükdere (Nestpick): Çok niş bir kitlemiz var. Kurumsal gezginlere uzun süreli gezilerde spesifik şeyler sunmak önemli. Onların bizi bulmalarını sağlayacak noktalara odaklanmamız gerekiyor. Biz Nestpick’te ilk olarak seyahat konusunda sorun yaşamış kişileri bünyemizde barındırıyoruz. Çünkü müşteriye en iyi hizmeti vermenin yolu; sorun olan bir şeye çözüm üreten, onlara dokunan bir yapı olabilmek. Öte yandan içeriği sadece kendimizde yayınlayarak değil bunu farklı platformlara dağıtarak etkinliğimizi çok daha geniş bir alana yayıyoruz. Ve bunu yaparken markamızın ismini de geçirmemiz daha fazla kişiye ulaşmamızı ve bilinirliliğimizi arttırmamızı sağlıyor.

Nima Ghazi (Alibaba Travel Ortak Kurucusu ve Genel Müdürü): Ticari gezginler gidecekleri destinasyon hakkında çok şey biliyorlar ve sürekli oraya gidiyorlar. Bir de profesyonel gezginler var. Destinasyonu ne zaman alacaklarını bilen bir kesim bu ve hız konusunda çok iyiler. Hazırlanan paketler ya da hazır paketler amatör seyyahlara ve eğlence bazlı gezginlere yardımcı olur. Ancak ticari ya da profesyonel gezginlerin ise daha kişiselleştirilmiş süreçlere ihtiyaçları var.

Bizim pazarımız diğer pazarlardan biraz farklı. Veri sayesinde birçok şeyi yapabiliriz. Veriyi üç şekilde kullanıyoruz bilet satın almak için. Uçak bileti sağlayıcılarına bilgi yani veri veriyoruz. Bu sayede stratejilerini, fiyatlarını belirlemeleri noktasında yardımcı oluyoruz. Müşterilerimizle nerelerde bağlantılarımız varsa bu hizmetleri sunuyor ve onların bunları almasını kolaylaştırıyoruz.