Türkiye’de tematik turlar neden gelişmiyor?

Uzakrota’nın “Teknoloji Tur Operatörlerinin Çehresini Değiştirmeye Devam Ediyor” başlıklı oturumunda moderatör Orhan Durmuş; konuşmacılara, “Türkiye tematik turları neden geliştiremiyor?” sorusunu yöneltti. İşte konuşmacılara göre bu sorunun cevabı…

Uzakrota Travel Summit 2019’un öğleden sonraki “Teknoloji Tur Operatörlerinin Çehresini Değiştirmeye Devam Ediyor: Yeni Nesil Kullanıcıyı Yakalamak” başlıklı oturumun Moderatörlüğü’nü Skyhub Outbound Grup Müdürü Orhan Durmuş üstlendi.

Bu oturumun konuşmacıları ise Travelzone Genel Müdürü Barış Öztürk, Adonis.com Genel Müdürü Tamer Çiçek ve Golden Bay Tour Kurucu Ortağı Mehmet Erdoğdu oldu.

TÜRKLER NEDEN TEMATİK TUR PAKETİ OLUŞTURAMIYORLAR?

Moderatör Orhan Durmuş, konuşmacılara “Türkler olarak sıra dışı tematik tur paketleri oluşturmakta neden sıkıntı yaşıyoruz? 14 Şubat Romantik Venedik Turu düzenliyoruz; adı sadece romantik kalıyor. Noel Pazarları Turu adı ama Noel Pazarları’nı gezmek ekstra ücrete tabi oluyor. Bu tur paketlerini tematik öğelerle zenginleştiremiyoruz. Size bunun nedeni nedir?” sorusunu yöneltti.

BARIŞ ÖZTÜRK: ISRARCI OLMAK GEREKİYOR

Travelzone Genel Müdürü Barış Öztürk; bu alanda daha önce denemelerde bulunulduğunu fakat fazla talep görmediği için hemen vazgeçildiğini belirterek; şu değerlendirmede bulundu:

“Evet… Aslında yaptık, deneyimledik ama biraz erken pes ettik. Israrcı olmak lazım mutlaka… Önceleri içerik bakımından, zengin içerikli ve özgün tematik turlar düzenliyorduk ama hemen fazla talep görsün istiyoruz; biz her şey için… İlk etapta talep görmeyince acentalar vazgeçti ve yine bilindik sadece adı 14 Şubat olan ve sadece o tarihe denk gelen paketler sunulmaya başlandı. Çabuk pes ettik. Israrcı olmak lazım…” dedi.

“TÜRKLERİ TAM ANLAMIYLA GEZDİREMEDİK Kİ FARKLI DENEYİMLERE YÖNLENDİRELİM”

Diğer yandan Travelzone Genel Müdürü Barış Öztürk bu konuya ilişkin şu noktaya dikkat çekti:

“Aslında bir de şöyle bakmak lazım. Haritada sola doğru baktığımızda Avrupa, sağa doğru bakalım Doğu, aşağıya doğru Ortadoğu… Hala kitlesel turizm için bile 80 milyonluk popülasyonun içerisinde hala 500 bin kişilik bir kitleden bahsediyoruz. Biz daha tam anlamıyla Türkleri tam gezdiremedik ki… Yani Avrupa’yı deneyimleyen insanları tekrardan farklılık yapıp tematik turlara ve farklı deneyimlere yönlendirelim. Hala seyahat etmesi gereken, pasaport alması gereken, özellikle kitle turizmi çalışan acentalar için potansiyel olan milyonlarca insan var.”

—O—

INCOMING’DE TEMATİK TURLARDA SON DURUM

Skyhub Outbound Grup Müdürü Orhan Durmuş, aynı soruyu incoming operasyonlar açısından değerlendirmesi için Adonis.com Genel Müdürü Tamer Çiçek’e yöneltti.

TAMER ÇİÇEK: SIRA DIŞI TURLAR OLUŞTURMAK ARTIK MALİYETLİ VE ZOR

Benzer durumların işin incoming ayağı için de geçerli olduğunu belirten Tamer Çiçek ise; bu konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Aynı şey incoming için de geçerli. Tematik tur paketinin sunduğu içeriğe, sunduklarına teknoloji ile ulaşabiliyorlar. Buraya gelenler de artık eskisi gibi turlara katılmak, turlarla her şeyi organize etmeye çalışmıyorlar. Otel konaklamasını, uçağını aldıktan sonra birçoğu başının çaresine bakabiliyor. Toplu taşıma, araç kiralama ile bunların birçoğunu kendi başlarına yapabiliyor. Aplikasyonlarla gitmek istedikleri restoranlara ulaşabiliyorlar, katılmak istedikleri aktiviteleri internetten araştırıp buluyorlar. Bunlar için acentalara neden ekstra para ödeyeyim diyorlar. Ekstra tur satışları her sene düşüş gösteriyor. Dolayısıyla sıra dışı ve farklı turlar yapmak artık maliyetli ve bence biraz zor. Biz de bununla mücadele etmek adına yeni destinasyonlar açıyoruz. Türkiye büyük ve sunabilecek çok farklı destinasyonlar var.”

—O—

MEHMET ERDOĞDU: İNSANLAR SEYAHAT ÖNCESİ ARAŞTIRMALARINA 6 AY ÖNCE BAŞLIYOR

Golden Bay Tour Kurucu Ortağı Mehmet Erdoğdu, ise oturumun ilk soruları kapsamında, Türkiye seyahat sektöründe online ve dijitalleşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mehmet Erdoğdu, günümüzde insanların seyahatlerini planlamadan önce dünya ortalaması olarak, yaklaşık 6 ay önce araştırmaya başladıklarına, yaklaşık 170 dakika destinasyonla ilgili video izlediklerine, defalarca Instagram’a girip gidecekleri yere ilişkin paylaşımlara baktıklarına ve gittikleri destinasyonlara çok hakim olduklarını” belirtti.