Göbeklitepe “Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler” Listesi’nde

Şanlıurfa’nın Göbeklitepe Arkeolojik Alanı Türkiye’nin 18’inci varlığı olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedildi.

Dünyaca ünlü National Geographic dergisi, 2020 yılında “Mutlaka Görülmesi Gereken Seyahat Noktaları” listesine Göbeklitepe’yi seçti.

National Geographic Traveler Dergisi’nin 17 kişiden oluşan uluslararası editoryal ekibi tarafından hazırlanan 25 maddelik listede, “Kültür” kategorisinde Türkiye’den Göbeklitepe yer aldı.

Okuyucularına yeni yılda keşfedecekleri yeni tecrübeler sunacak küresel bir seyahat kılavuzu oluşturmak üzere hazırlanan liste derginin kültürel etkileşim, toplum yararı, coğrafi ve tematik farklılık, sürdürülebilirlik ve değer ilkeleri gözetilerek hazırlandı.

National Geographic Traveler dergisinin hazırladığı listede “Kültür”, “Şehir”, “Doğa” ve “Macera” olmak üzere 4 kategori bulunuyor.

Tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen Göbeklitepe’nin anlatıldığı listede bu arkeolojik alanın keşfinin insanlık tarihini değiştirecek bulgular sağladığı bilgilerine yer veriliyor.

Yaklaşık 11 bin 600 yıl önce oluşturulan anıtsal kireçtaşı sütunlarının ilk medeniyetlerin beşiği olan “Bereketli Hilal”in kuzey ucunda ve Türkiye’nin güneydoğusunda yer aldığı vurgulanan listede dünyanın dört bir yanından tarihi ve kültürel miraslar yer alıyor.

Listeye ulaşmak için tıklayınız.

Göbeklitepe’yi kim keşfetti?