Her şeye rağmen Çalışan Gazeteciler Günümüz kutlu olsun

Bir gün gazeteci olacağım. İktidara ayakçılık etmezsem halkı savunursam öl(dürü)eceğim. Ve birçok kişi burnunu sokmasaydı deyip geçecek.

İşte bu tam olarak bir üniversite öğrencisinin Gazetecilik bölümünü okurken düşündükleriydi. Benim kuşağım yani 1995 doğumlular belki de basın mesleğinin geçmiş dönem izlerine en yakın son kuşak olarak kalacağız. Çünkü çağ değişiyor ve özellikle milenyum kuşağı bizim doğduğumuz ve bize yakın olan yıllardan çok daha farklı bir dünyaya adım atıyor.

“Ama inanılmaz derecede de masumdum”

2005’in sonlarında yapılan bir röportajında “Ya ben tehlikeyi çok sevdim, ya tehlike beni. Ama inanılmaz derecede de masumdum” ifadelerini kullanan Hrant Dink, işte bahsetmeye çalıştığım geçmiş yılların bir izini anlamamızı sağlıyor. Tabii bu noktada günümüzde çok farklı bir dünyaya adım atan milenyum nesliyle birlikte geçmişten daha iyi günler adına çok daha fazla görev ve sorumluluklar düşüyor.

Yarınlar için ölenler…

“…Bu günleri, acılarla, kan ve gözyaşıyla yaşıyoruz. Yarınların özgürce yaşanması için… “Abdi İpekçi niçin öldü?” diye sormayın. Yarınlar için, yarınların özgürce yaşanması için öldü” ifadeleri 2 Şubat 1979 tarihinde Cumhuriyet Gazetesinde kullanan Uğur Mumcu’ya ait.

Ama biz umuyoruz ki acı yerine sevgi, kan yerine akıl, gözyaşı yerine kahkahalar ile yanıt veren yeni nesil özgür, ilkeli ve bağımsız bir medya ve medya mensupları inşa edeceğiz.

10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü

Bugün sadece 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’nü yerleşmiş kalıplar ötesinden kutlamak adına kaleme aldığımız bu yazıda meslekte hangi uzmanlık alanı olursa olsun gazetecilik yapmayı isteyen, yapan, yapacak olanlara şunu örnek vermek istiyorum:

Siz kendinizden nefret edilmesine hazır mısınız?

Bir zamanlar “Eğer insanları, düşündüklerine inandırırsanız, sizi severler. Gerçekten düşündürürseniz ise, sizden nefret ederler” demiş Don Marquis. Sizden nefret edilmesine hazır mısınız?

Bu yazıda saymakla bitiremeyeceğim, daha dile getiremediğim o kadar zorluk var ki ama her şeye rağmen Turizm Günlüğü ailesi olarak idealist bir hedef doğrultusunda, işini doğru, dürüst, ilkeli ve kimseye boyun eğmeden yapan tüm meslektaşlarımızın 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz.

Pes etmek yok. Yazmaktan ve söylemekten korkmayın. Sizin (bizim) gibi insanların çoğalması ve çalışabilmesi dileğiyle…

Not: 24 yıl önce katledilen gazeteci Metin Göktepe 8 ocak 2020 de mezarı başında anıldı. Haber izlemek üzere gittiği Alibeyköy’de polislerce gözaltına alınan ve dövülerek katledilen gazeteci Metin Göktepe, ölümünün 24. yılında Esenler’deki mezarlığı başında anıldı.