Boeing 737 Max yazılımındaki yeni sorun ne?

Boeing 737 MAX 9

Last Updated on 20 Ocak 2020 by Turizm Günlüğü

ABD’li uçak üreticisi Boeing, 737 Max tipi yolcu uçaklarının yazılım sistemlerinde yeni bir sorun keşfedildiğini açıkladı.

Boeing tarafından yapılan açıklamada “Gerekli güncellemeleri yapıyor ve FAA (ABD Federal Sivil Havacılık İdaresi) ile birlikte çalışıyoruz. Müşterilerimizi ve tedarikçilerimizi sürekli bilgilendiriyoruz. Önceliğimiz 737 Max’in güvenli olması ve hizmete dönmeden önce tüm yasal gereklilikleri karşılamasını sağlamaktır” ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz hafta yapılan sistem testlerinde, 737 Max tipi 2 yolcu uçağına ait bilgisayarların birbiriyle iletişim kuramadığı yönündeki iddiaların hemen ardından gelen açıklama neticesinde Boeing’in hisseleri yüzde 1.9 oranında değer kaybederek 325,75 dolara kadar geriledi.

NELER YAŞANDI?

737 Max model yolcu uçaklarında ölümcül iki kazanın yaşamasının sonucunda uzun bir süre şirketin ‘uçuş emniyeti’ gerekçesiyle operasyonları askıya alınmıştı. 

Kazalara ilişkin yeni raporlar hazırlanırken şirket cephesinden ilk kazadan yaklaşık 1 yıl önce haberdar oldukları yönünde bir itiraf gelmiş ve bu durum yönetimde büyük bir krize neden olmuştu. Etiyopya ve Malezya’ya ait 737 Max 8 model Boeing uçaklarının düşmesi ve 300’den fazla insanın hayatını kaybetmesinin ardından uçaklarda yazılımsal bir problem olduğunu kabul eden Boeing’in CEO’su Dennis Muilenburg istifasını vermişti.

İlgili haberleri okumak için tıklayınız: