Göbeklitepe Şanlıurfa bilet satışları yüzde 69 arttı

UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alındıktan sonra birçok dizi ve romana ilham veren Göbeklitepe, Şanlıurfa’ya olan ilgiyi artırmaya devam ediyor. Şanlıurfa’ya uçuşlar için yapılan bilet aramalarında geçen yıla oranla yüzde 69 artış oldu.

Uygarlık tarihinin en eski tapınağı olarak dikkatleri çeken Göbeklitepe ile ilgili yaşanan son gelişmeler; Balıklı Göl, Urfa Kalesi, Fırfırlı Cami, Şanlıurfa Müzesi, Hz. Eyüp Peygamber’in Makamı gibi yerlerin de bulunduğu Şanlıurfa’ya olan ilgiyi her geçen gün daha da arttığını kaydeden Türkiye’nin en büyük uçak bileti sitesi Enuygun.com, Şanlıurfa’ya uçuşlar için yapılan bilet aramalarında geçen yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 69’luk artış olduğunu açıkladı.

#TGilekeşfet haber önerisi: Göbeklitepe’yi kim keşfetti?

Uçak bileti ve otobüs aramalarında artış var

Özellikle Göbeklitepe’yi konu alan dizilerin yayınlanmaya başlanması ile birlikte Şanlıurfa’ya uçak bileti aramalarında sadece aralık ayından bu yana yüzde 22’yi bulan bir artış yaşandı. Bu artışa dikkat çeken Enuygun.com Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “Şanlıurfa’ya uçak bileti aramaları Göbeklitepe’nin 2018 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmasının da etkisi ile geçen yıl yüzde 69 arttı. Göbeklitepe’yi konu alan dizilerin son zamanlarda yayınlanması ile yaklaşık bir ay içerisinde de bu ilimize uçak bileti aramalarında yüzde 22, otobüs biletinde ise yüzde 33 oranında artış yaşandı. Göbeklitepe ile ilgili yapılan yayınlar şehrin popülaritesini yükseltmeye devam ediyor” dedi.

#TGilekeşfet haber önerisi: İnsanlığın ilk anıtsal tapınağı Göbeklitepe Netflix’in fantastik dizisinde

Dünyanın en eski tapınağı

Uygarlık tarihinin en eski tapınağı olarak dikkatleri çeken Göbeklitepe, 2018 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştı. Gizemli Mısır piramitlerinden 7.500 yıl daha eski olması, kazılarda ortaya çıkan bulgular, buraya ilgiyi her geçen gün daha çok artırıyor. Hz. İbrahim’in doğduğu yer olarak bilinen efsaneler şehri Şanlıurfa’da Balıklı Göl, Urfa Kalesi, Fırfırlı Cami, Şanlıurfa Müzesi, Halfeti, Hz. Eyüp Peygamber’in Makamı, Harran Evleri gibi yerler gezilebilecek diğer yerler olarak ilgi çekiyor. Şanlıurfa’ya uçak bileti özel promosyonlar hariç 180 TL, otobüs bilet fiyatları ise 128 TL’den başlıyor.