Ahmet Çelik: TÜRSAB Bölge Başkanlığı olarak asli görevimiz…

TÜRSAB Çanakkale-Körfez BTK Başkanı Ahmet Çelik

Çanakkale-Körfez BTK Başkanı Ahmet Çelik, Çanakkale’nin özellikle Troia 2018 yılı ile büyük bir ivme kazandığını ve bölgede alt yapı çalışmalarının tamamlanması ile birlikte 2020 yılında Çanakkale olarak tanıtıma daha çok önem vermeye başladıklarını belirtti.

Başkan Ahmet Çelik, “TÜRSAB Bölge Başkanlığı olarak asli görevimiz bölgemizin turizm potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmak istiyoruz ve bunun için çalışacağız” diyerek Halil Öncü’ye şu açıklamalarda bulundu:

Katkı sağlayan herkese teşekkürü bir borç biliriz!

“2019 yılı Çanakkale turizmi adına çok verimli geçti. 2017 yılında Troia 2018 yılı hazırlıkları, 2018 yılında Troia Yılının başlaması ve devam etmesi ile birlikte sona ermesi, 2018 yılında bölgemizdeki alt yapı çalışmalarının bitirilmesi, 2019 yılında sonuçları aldığımız meyvelerini yediğimiz bir yıl oldu. Bu konuda çok mutlu olduğumuzu, bölge turizmcileri olarak başta devletimiz olmak üzere, yerel yönetimlere katkı sağlayan herkese teşekkürü bir borç biliriz. Bundan sonra 2023 yılına kadar olan süreçte, bölgemize yerli yabancı misafir çekebilmek için daha fazla çalışmamız gerekiyor. Özellikle yurt dışı fuarlara katılmamız gerekiyor. Bizim butik dediğimiz misafire Çanakkale ve Balıkesir Bölgesinde çok ihtiyacımız var. Beyaz yakalı dediğimiz bağımsız gelen ailelere çok ihtiyacımız var. Bu sene 2019 yılı yazında Çanakkale’nin sokaklarında, iskelede, kordonda bu misafirlerimizi gördük ve buda bize çok büyük bir mutluluk getirdi. Çünkü artık Çanakkale ayrı bir destinasyon olarak anılmaya ve talep görmeye başlandı. Bunu da Çanakkale esnafı ekonomik olarak da hissetmeye başladı”

Balıkesir’i yeni projelerimiz ile parlatmak ve ülke turizminde ön plana çıkartmak istiyoruz!

“ TÜRSAB Çanakkale-Körfez BTK olarak Çanakkale ve Balıkesir illerinden oluşan bir bölgeyiz. Çanakkale’nin turizm alt yapılarının çoğu tamamlandı. Bundan sonra tanıtıma daha fazla misafir getirmeye ihtiyacı var. Bundan sonra TÜRSAB Bölge Başkanlığı olarak Balıkesir Bölgesine daha fazla ağırlık vermek istiyoruz. Çünkü 2018 yılının Troia yılı olması nedeniyle gösterilen ilgi Balıkesir Bölgesine de etki etti ve Balıkesir Bölgesine de ciddi bir potansiyelin gelmesine sebep oldu. Biz şu anda Balıkesir’i yeni projelerimiz ile parlatmak ve ülke turizminde ön plana çıkartmak istiyoruz. İnanıyoruz ki, komşuda pişen bize de düşer. Balıkesir’deki olan aktivitelerin tamamında Balıkesir’e gelen yerli yabancı turistler destinasyon bakımından mutlaka Çanakkale’ye de geleceklerdir. Dolayısı ile Kazdağları bölgenin olmazsa olmazı. Yine bölgenin kolay ulaşılabiliniyor olması, uluslararası havalimanı olması çok önemli bir nokta. Ayvalık’ı zaten herkes biliyor. Akçay-Edremit Körfez o bölgenin çok kıymetli değerleri. Balıkesir şehir merkezi yine öyle. Balıkesir-İzmir ile İstanbul arasındaki Otobanın tam ara noktası. Tam mola verilecek bir nokta. Biz bundan sonra Balıkesir ile ilgili çalışmalar yapacağız. Antandros Antik Kenti var bölgede. Bu kentin bir ören yeri olması ile ilgili Bakanlık bazında çalışmalarımız olacak. Kazdağları’nın yine 2020-2021 yıllarında ön plana çıkması ile ilgili çalışmalarımız olacak. Yine Küçükkuyu’dan Midili Adasına feribot seferleri var. Midilli Adasına gelen misafirleri günübirlik de olsa mutlaka bölgemize çekmek istiyoruz. Çünkü İzmir’e en yakın bölgede bulunan il Balıkesir. Buradan da turizm potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmak istiyoruz”

Troya Müzesi Avrupa Yılın Müzesi 2020 ödülüne layık görüldü!

“Bu arada Troia Müzesi Avrupa’nın en prestijli müzecilik ödüllerinden, Avrupa Yılın Müzesi 2020 ödülüne layık görüldü. Mayıs ayında sonuçlanacak. Eğer bu yarışma sonunda Troia Müzemiz bu ödülü alabilirse bölgemizin tanıtımı adına ciddi bir tanıtım şansı yakalanır iye düşünüyorum. Boğaz Köprümüzün yapımı hızla devam ediyor ve kısa sürede bitecek. Bundan sonra Çanakkalemiz daha kolay ulaşılabilir daha faza gezilebilir bir yer ile ilgili Türkiye’deki önde gelen destinasyon olarak ön plana çıkacak. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ziyarete gittiğimizde bunu görüyoruz. Bundan sonra Bölge olarak daha fazla tanıtmaya, daha fazla yerli yabancı turisti bölgemize getirmeye, hem turizm hem de diğer esnafın Çanakkale halkımızın bundan nemalanmasını sağlamamız gerekiyor. Bizim TÜRSAB Bölge Başkanlığı olarak asli görevimiz de bu.”