Oteller için sanal gerçeklik pazarlamasının 5 avantajı

Sanal gerçeklik, bilgisayar tarafından sağlanan yapay bir ortamda manzaralar ve sesler aracılığı ile çalışır. Seyahat ve turizm endüstrisi, müşteri deneyimini geliştirmek ve katılımları en üst düzeye çıkarmak için bu sistemi kullanmaya başladı.

Sanal Gerçeklik Videosu (VR) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Teknik olarak konuşursak, sanal gerçeklik, gerçek dünyaya benzeyen 3D bilgisayar tarafından oluşturulan bir ortamdır. Web sitenizin rezervasyonuyla birlikte tanıttığınız hedefin videolarını, resimlerini ve fotoğraflarını işlevsel olarak bir sanal gerçeklik videosunda birleştirerek kullanıcının ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri tek bir deneyimde elde etmesini sağlar. Bu size zaman kazandırabilir ve güçlü dönüşüm sağlayabilir.

Sanal Gerçeklik Pazarlaması Nedir ve Seyahatte Neden Önemlidir?

Sanal gerçeklik pazarlaması, kullanıcıların bir sürükleyiciliğe sahip olmasına izin vererek işletmelere değerli avantajlar sağlar. Bu sürükleyici deneyim, bir helikopterde uçuştan, tatil beldesine, otel turlarına kadar her şey olabilir. Kitlenize sanal gerçeklik videosu sunmanın sayısız yolu vardır.

Sanal gerçeklik bir yolculuk yapma ihtiyacını ortadan kaldırırken, çoğu insan bir sanal gerçeklik videosunu izledikten sonra hedefi gerçekte yaşamak isteyecektir.

Rezervasyonlarınızı arttırmak için bu pazarlama aracını kullanmayı düşünüyorsanız, aşağıdaki 5 avantajı inceleyiniz;

1. Rakiplerinizden bir adım önde olun

Web sitenize çevrimiçi ziyaretçi çekmek ve satışları veya rezervasyonları arttırmak için, web kullanıcılarına web sitenizi terk etmelerini istemeden VR videonuza benzersiz bir erişim vermelisiniz. Rakiplerinizin önünde kalmak istiyorsanız, potansiyel müşterilerinizin hizmetlerinizle etkileşime girmesine izin vererek ana sayfanızda yer almasını istersiniz. Kitlenize güvenmeniz gerektiğinden, basit bir mouse tıklaması yeterli olmaz. Bir sanal gerçeklik videosu, işletmenize düz bir metin yerine benzersiz bir ifade ile kitlenize ulaşan deneyimler geliştirme fırsatı sağlayacaktır.

2. Hizmetlerinizi potansiyel müşterilere önceden gösterebilirsiniz

VR videoları, potansiyel müşterilerin rezervasyon yapmadan önce hedefi keşfetmelerine olanak tanır. Müşterilerinizin ilgi duyduğu yerleri, haritayı, hatta yol tariflerini, rotaları videonuza ekleyebilirsiniz. Bu müşteriye varış yerinin broşürünü vermek yerine, teşvik ettiğiniz oteli veya turu canlı ve ikna edici bir şekilde sergileme şansınızın olduğunu unutmayın. Bu şekilde seyahat şirketinin şeffaf ve otantik olduğunu karşı tarafa göstermiş olacaksınız.

3. Sanal gerçeklik gelişmiş kullanıcı deneyimi sunar

VR videosu kullanıcılara otelin odalarında sürükleyici bir yolculuğa çıkma, tesisi keşfetme, otelde yürüyüş yapma ve hatta doğrudan rezervasyon yapma fırsatı verir. Aslında, bu benzersiz duyusal deneyim hikaye anlatıcısı gibi olabilir, çünkü kullanıcı istenen ilgi çekici yerleri ziyaret edebilir, otel restoranının menüsüne bakabilir ve 360 derecelik sanal bir adımda spa uygulamalarını keşfedebilir.

4. VR pazarlama satışlarını arttırmaya yardımcı olur

İlk VR videonuzu oluşturmak için gereken ekipman pahalı olmak zorunda değil, çünkü ihtiyacınız olan tek şey 360 derece açı ile fotoğraf çekebilen iyi bir kamera. Eş zamanlı çekimler, bir gün boyunca ucuza kiralayabileceğiniz dronlar kullanarak kolayca yakalanabilir.

Projede size yardımcı olacak yaratıcı bir ekibiniz varsa, kullanıcıların ‘Satın almadan önce deneyin’ pazarlama strateji gibi çevreleriyle etkileşime girmesine olanak tanıyan nihai bir VR video oluşturabilirsiniz. VR pazarlama videonuzu oluşturmak için biraz zaman ve para harcayarak markanızın satışlarını arttırabilirsiniz.

5. İçerik pazarlaması için mükemmel bir araçtır

Kaliteli içerik çevrimiçi pazarlama için önemlidir ve her işletme sahibi kitlelerine tutarlı değer vermenin önemini bilir. Sanal gerçeklik yoluyla içerik pazarlaması, doğrudan VR kulaklıklarından işinizi potansiyel müşterilere sunmanın devrim niteliğinde bir yoludur.

Maksimum gösterim için videonun sosyal medyada paylaşılması gerekir. Çevrimiçi kullanıcılarınızın bu deneyimi yaşayabileceği veya deneyimleyebileceği yerlerde içeriğinizin mümkün olduğunca ilgi çekici olması gerektiğini unutmayın. İçerik pazarlamacıları her zaman seyahat işlemleri için sanal gerçeklikten yararlanarak gelişen teknoloji trendlerinin üstünde kalmak zorundadır.