Koronavirüs krizine karşı “kimsesiz turizm” kampanyasını başlattı

Vizesiz turlar.
Japonya

Last Updated on 19 Şubat 2020 by Turizm Günlüğü

Koronavirüs salgını nedeniyle turist sayısında radikal bir düşüş yaşayan Japonya’nın Kyoto kentinde bu durgunluğu aşmak isteyen esnaf yeni bir kampanya başlattı. Esnaf turistlere, “Kimse yok, burası şimdi tamamen size kaldı, gelmenin tam zamanı” çağrısı yaptı.

Japonya’nın eski başkenti olan Kyoto’da bir grup esnaf, salgın nedeniyle ülkeden uzak duran turistlerin ilgisini çekebilmek adına “kimsesiz turizmi” adını verdikleri bir kampanya başlattı.

Mabet ve tapınaklarla dolu popüler turizm merkezi Arashiyama bölgesindeki esnaflar, yabancı turistlere “Bölgede şimdi çok az insan var, burası tamamen size kaldı” mesajı verdi.

En çok ziyaret edilen yerlerin fotoğraflarını kampanya posterlerinde kullanan esnaflar, şaka yollu ifadelerle turistleri cezbetmeye çalışıyor.

“İNSANLARDAN DAHA FAZLA MAYMUN VAR”

Örneğin maymunların sokakta dolaştığı bir fotoğrafın altında, “Bir süredir insanlardan daha fazla maymun var” yazıyor.

Sputnik’in aktardığı habere göre; normalde Instagram meraklılarıyla dolup taşan Togetsukyo Köprüsü’nün ya da bölgenin meşhur bambu ormanlarının kimsesiz fotoğraflarında ise “#nopeople” (kimse yok) ve “#nowisthetime” (şimdi tam zamanı) gibi hashtagler yer alıyor.

“BAŞIMIZI DİK TUTMAYA MECBURUZ”

Bölgenin turizm tanıtım sitesi de “esnafın turistleri her zamankinden daha misafirperver bir şekilde karşılamaya hazır” olduğunu belirtti.

Kampanyanın öncülerinden Shuichi Kato, yaptığı açıklamada, “Bölgemiz son dönemde tayfun, sel baskınları ve koronavirüs gibi birçok felaketle mücadele etti. Başımızı dik tutmaya mecburuz” dedi.

TURİST AKIŞI DURMA NOKTASINA GELDİ

UNECSO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan 17 noktaya ev sahipliği yapan Kyoto, normal şartlar altında günde on binlerce turisti ağırlıyor. Ancak bu yıl Çin’den başlayarak dünyaya yayılan koronavirüs salgını nedeniyle bu akış durma noktasına geldi.