Almanya rezervasyonlarında son durum

Coronavirus salgınının, şubat ayında Almanların rezervasyon tercihlerine yansımasının sonuçları açıklandı.

Amadeus rezervasyon sisteminin verilerine dayanan Alman tatilcilerin rezervasyon tercihleri Şubat 2020 dönemi analizleri açıklandı. İspanya’dan Türkiye ve Yunanistan’a Almanların popüler destinasyonlarına yönelik destinasyonların tamamında önemli düşüşler kaydedildi.

TOPLAM YÜZDE 14’LÜK DÜŞÜŞ

2020 yılının Şubat ayında coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle Alman tatilcilerin en popüler 10 destinasyonuna yönelik rezervasyonlarda toplamda %14 oranında düşüş yaşandı.

Şubat ayı Almanya’dan rezervasyonlarında üst üste düşüş kaydedilen beşinci ay oldu.

İSPANYA’DA YÜZDE 30’A VARAN DÜŞÜŞLER

En sert düşüş %29.7 oranıyla Güney Tenerife’ye yönelik rezervasyonlarda kaydedildi. Diğer İspanya destinasyonlarına yönelik rezervasyonlarda ise Kanarya Adaları ve Las Palmas için %21.6, Lanzarote için %21.5 oranında düşüş yaşandı. Sadece İspanya’nın önde gelen destinasyonları arasında yer alan Fuerteventura’ya yönelik rezervasyonlarda ise %1.6 oranında artış yaşandı.

Mayorka da %27’lik oranla sert düşüş yaşayan diğer İspanya destinasyonu oldu.

ANTALYA REZERVASYONLARINDA SON DURUM

Şubat 2020 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre Antalya rezervasyonlarında ise %11.6 oranında azalma yaşandı. Ancak bu düşüşte rol oynayan nedenlerden biri de Türkiye’nin 2019 başlarında hızlı yükselişi oldu.

HURGHADA YERİNİ KORUDU 

Mısır’ın önde gelen Hurghada’ya yönelik rezervasyonlarda ise ne düşüş ne de artış kaydedildi.

YUNANİSTAN DESTİNASYONLARI NE DURUMDA?

Yunanistan’da ise Girit Adası’nın Kandiye destinasyonuna yönelik rezervasyonlarda % 17 oranında düşüş yaşanırken; Rodos’a yönelik rezervasyonlarda %2.6, Kos Adası’na yönelik rezervasyonlar %3.5 oranında düşüş kaydedildi.

Kaynak: fvw.de