Boğazın yeni incisi: S Lounge

S Lounge Ortaköy

Bu yazımda yine bir yiyecek/içecek işletmesi hakkındaki değerlendirmelerimi yazma kararı aldım. Muallim Naci caddesinde henüz 4 ay önce açılan ve niş bir işletmek olarak hafızalara kazınabilecek S Lounge hakkında değerlendirmelerimi okuyacaksınız. Fakat bundan önce, gündemi meşgul eden ve hepimizi düşündüren Coronavirüs konusuna da değinmeden geçemeyeceğim.

Aralık ayında ortaya çıktıktan sonra hızla tüm dünyaya yayılan Coronavirus’ün, geçtiğimiz günlerde resmi makamlarca yapılan açıklamalardan Türkiye’de de görüldüğünü üzülerek öğrendik. Şahsen, meselenin oluşturulan algı kadar vahim durumda olduğunu düşünmesem de ciddi boyutlarda olduğunu ve tedbirli olmak gerektiğini söylemek de zor değil. Bu noktada özellikle otel ve restoranlar gibi çoğu zaman farklı milletlerden, farklı coğrafyalardan insanların bir arada ve uzun vakitler geçirerek bulunduğu ortamlarda önlemlerin eksiksiz alınması gerektiğini de vurgulamadan geçmeyelim.

Konunun insan sağlığı yönünü tüm ciddiyetiyle bir yana bırakırsak, diğer tarafta piyasalarda oluşan tedirginliği görmek ve anlamak oldukça kolay. Son dönemlerde sürekli baskı altında olan küresel piyasalar şimdi de Covid-19 tedirginliği yaşarken geçen günlerde bir de petrol fiyatlarının sert düşmesi buna eklendi. Bu noktada elbette herkes gibi bizi de , özellikle ilk Covid-19 teşhisinin açıklanmasından sonra, etkileyecek olan ciddi meselelerden biri de bu. Küresel piyasaların tedirginliği, kamuoyuna hakim olan korku iklimi gibi ekonominin dostu olmayan unsurlar son dönemde toparlanışından sonra yükselişe hazırlanan Türkiye turizmini de elbette ki etkileyecek. Nitekim Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy’un yaptığı açıklamalardan anlaşılacağı üzere bu sene ‘özendirici’ değil ‘önleyici’ tavır takınılacağı açık.

İşte bu noktada, yurt dışından gelecek ziyaretçi sayısındaki düşüşü kompanse edecek olan şey şüphesiz hane halkının iç turizm harcamaları olacaktır. Bununla birlikte hali hazırdaki ziyaretçilerin ve yerli misafirlerin sadakat düzeylerini artırmak, harcamalarını teşvik etmek için metotlar geliştirmekte fayda var. SECONDAudits olarak da önerdiğimiz ‘Kalite Çemberi’ formülüyle, yeni çağın ‘deneyim’ başlığını işleyerek sadık misafirler yaratılmasını ve kişi başı harcamalarda artışı hedefliyoruz.

Şimdi S Lounge ile ilgili kısma geçebiliriz:

FARKLI KONSEPT, GÜZEL AMBİYANS

Ortaköy’deki güzel konumunda 4 ay önce açılan S Lounge, Boğazın Yeni İncisi gibi iddialı bir sloganla karşımıza çıkıyor. Önünde küçük olmayan bir açık alanı ve iki katlı nispeten geniş iç mekanıyla kapasite açısından sıkıntı çekilmeyecek bir mekan. Elbette buna boğazın büyüleyici ambiyansı da eklenince S Lounge cezbedici bir yer haline geliyor.

Biz gün ortasında mekanın sorumlusu olan Vedat Bey’i ziyarete giderek mekanı gözlemleme fırsatı bulduk. Tam anlamıyla bir servis deneyimi yaşamasak da, farklı konsepti ve olumlu hedefleriyle S Lounge değinilmeye değer bir işletme.

Şu an akşam saatlerinden gece 4’e kadar hizmet veren işletme, ‘yemek ve show’u bir arada bulabileceğiniz sayılı yerlerden biri. Akşamları yirmişer dakika arayla yaklaşık 3 saat süren çeşitli şovları oluyor. Tütsü show, Balladi show, Darbuka show ve Oryantal show gibi şovlar yemek eşliğinde izlenebiliyor. Şovların bitiminde yerli ve yabancı müziklerden oluşan bir canlı DJ performansını da deneyimleyebilirsiniz. Bu noktada sunulan şovların yoğun koreografi çalışmaları ile özenle hazırlandığını da söylemekte yarar var.

Birinci Köprünün ayaklarının altında kurulu mekanın henüz terası açılmadı, yaz sezonuna hazırlanan işletme çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. İç mekanda da elbette yeni açılmış olmanın getirdiği bazı eksiklikler mevcut, fakat Vedat beye laf arasında bunlardan bahsettiğimizde eksiklerin kapatılma aşamasında olduğunun sinyallerini aldık. Terasın açılması şu an S Lounge’ın ilk önceliği. ‘Terasımızı açtıktan sonra mekanımızın diğer eksiklerini de kapatacağız, hepsinin farkındayız’ diyor Vedat Bey. Sektörel tecrübesinin uzun yıllara dayanması ve otelcilik geçmişinin olması sebebiyle ‘misafir memnuniyeti’ üzerinde fazlaca duruyor

RESTORAN ŞIKLIĞINDA KAFE RAHATLIĞI

Mekan değer önerisi olarak ‘restoran şıklığı, kafe rahatlığı’ ile karşımıza çıkıyor. Hazırlıkların tamamlanması, eksiklerin giderilmesi ve yaz sezonunun da gelmesiyle gün boyu hizmet verecek olan S Lounge’a boğaz kahvaltısı yapmak ya da gün içinde bir şeyler içmek için gidebileceksiniz.

Sunulan servisin kalitesi hakkında, tam anlamıyla deneyimlemediğimiz için, yorum yapmasam da Vedat Bey vizyonu ve iş anlayışıyla bizi mahcup edeceğe benzemiyor.

Sözün özü, S Lounge farklı konsepti ve vizyonlu işletmecilik anlayışıyla bizim dikkatimizi çekti. Bu sebeple sizlerle paylaşma ihtiyacı hissettim. Farklı bir konsept arayışındaysanız, yemek eşliğinde şovlar, müzik ve eğlence de bulmak isteyenlerdenseniz ya da bir boğaz tutkunuysanız deneyimlemeniz gereken mekanlar listesine S Lounge’ı ekleyebilirsiniz. Gruplar halinde de gidilebilecek olan mekanda grubunuzdaki kadın-erkek dengesine dikkat etmeniz ve akşam ziyaretleri için rezervasyonlu gitmeye özen göstermeniz yararınıza olacaktır.