“Gelişmeler THY’nin Hong Kong’a da uçmayacağını gösteriyor”

Habertürk köşe yazarlarından Güntay Şimşek, “Şimdi de Çin dünyaya kapılarını kapatıyor!” başlıklı yazısında yeni bir iddia öne sürdü. Buna göre THY’nin 27 Mart’tan sonra uçmayı planladığı 5 noktadan biri olan Hong Kong’a yönelik uçuşları da iptal edilebilir. İşte nedeni…   

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı’nın “dünyada 4 ülkede 5 şehre (New York, Washington, Moskova, Addis Ababa ve Hong Kong) uçmaya devam edeceklerine” ilişkin açıklamalarını hatırlatan Habertürk yazarı Güntay Şimşek; “yeni gelişmeler nedeniyle THY’nin Hong Kong’a da uçmayacağını” öne sürdü.

GÜNTAY ŞİMŞEK’İN KONUYA İLİŞKİN KALEME ALDIĞI SATIRLAR ŞU ŞEKİLDE:

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı dünyada 4 ülkede 5 şehre (New York, Washington, Moskova, Addis Ababa ve Hong Kong) uçmaya devam edeceklerini duyurmuştu. Neden yurtdışına yolculu uçuşlarda ısrar ettiklerini anlamış değilim, ancak yeni gelişmeler THY’nin Hong Kong’a da uçmayacağını gösteriyor.

Koronavirüs salgınını kontrol altına almaya çalışan ülkeler yurtdışıyla bağlantılarını kesiyor. Çin’in kargo uçuşları dışında dünya ile yolculu uçuş bağlantısı yok. THY de Çin’e uçmuyordu, ama bağlantıyı Hong Kong üzerinden yapıyordu. Artık bu uçuşların istenmediği “sizde virüs var gelmeyin” tarzında değil, uygun bir dille ifade ediliyor.

Virüsle mücadeleye yeni başlayan veya devam eden ülkelerden yeniden taşınma olmaması için tedbirler alınıyor. Bu önlemler ilerde bizim de işimize yarayacaktır. Yetkililerin dikkatine…

Çin’e bağlı özel yönetim bölgesi Hong Kong, 25 Mart’tan geçerli olmak üzere şu kararları aldığını havacılık sektörüne duyurdu.

1) 25 Mart’tan itibaren 14 gün boyunca yurtdışından gelenler Hong Kong’a giremeyecektir.

2) Çin, Tayvan ve Makao üzerinden geçerek Hong Kong’a gelen tüm yolcular son 14 gün içinde yabancı ülkeleri ziyaret etmeleri durumunda, Hong Kong’a kabul edilmeyecektir.

3) Tüm transit uçuşlar askıya alınacaktır.

4) Tüm gelenlere zorunlu karantina uygulanacaktır (Çin, Makao ve Tayvan dahil.)

5) İngiltere, ABD ve Avrupa’dan gelen herkes virüs testine tabi olacaktır.

6) Yaklaşık 8600 lisanslı bar ve restoranda alkol satışı yasaklanacaktır.

Özetle koronavirüs tam olarak kontrol altına alınıncaya kadar gelmeyin deniyor. Yurtdışından kimseyi istemiyorlar. Uçaklar da boş gitmeyeceğine göre…”

—o—

Güntay Şimşek’in “Şimdi de Çin dünyaya kapılarını kapatıyor!” başlıklı yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

THY’den “tüm ödemeler durdu” haberine yalanlama