Kaldığınız otelde mutlaka alınması gereken corona önlemleri

housekeeping - otel odası temizliği

Tüm dünyada kırmızı alarm verdiren ölümcül coronavirus salgını, konaklama tesislerinde geniş önlemlerin alınmasına neden oldu. Peki, ​corona’dan korunarak konaklama gerçekleştirmeniz için alınan bu tedbirler neler?

Bütün dünyanın el dezenfektanı ve anti-bakteriyel ürün satın alma çılgınlığıyla kasıp kavrulduğu bugünlerde, virüs kapma korkusu birçok insanı etkisi altına aldı. Hükümetin sosyal mesafe uyarısını son derece ciddiye alan birçok insan olsa da işlerinden veya başka sebeplerden dolayı konaklama tesislerinde kalacak olanlar için ise durum biraz daha farklı. Turizm sektörü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen yeni tip coronavirus COVID-19 krizinden süreç içerisinde daha az etkilenmek için birtakım önlemler alma yoluna gitti.

Turizmde her zaman yeniliğin öncüsü olması gereken tesisler, şu an herkesin duymak istediği; olumlu mesajlar, aldıkları önlemler ve sundukları tatil deneyimini misafirlerine aktarmaları ve temizlik/hijyen kurallarını, misafir güvenliği ile ilgili aldıkları önlemleri paylaşması gerekiyor.

Hal böyle olunca konaklama tesisleri güvenli sosyal mesafe, açık – kapalı alan dezenfeksiyonu, ozon ve ULV dezenfeksiyonu, izole oda ve yemekler adı altında 4 başlığa odaklanıyor.

Coronavirus tedbiri alınan izole edilmiş odalarda güvenle konaklamak isteyenler için tesislerin başlıca aldığı önlemler şu şekilde:

  • Bağışıklık sistemini destekleyici gıda ve içecek
  • Depo ve Gıda Güvenliği denetimi
  • En az 24 saat boş bırakılmış odalar
  • En az 48 saat boş bırakılmış odalar
  • En az 72 saat boş bırakılmış odalar
  • Ortak alanlarda Güvenli Sosyal Mesafe düzenlemesi
  • Ozon ve ULV Makineleri ile dezenfeksiyon
  • Periyodik açık alan dezenfeksiyonu
  • Periyodik kapalı alan dezenfeksiyonu
  • Tekstil ürünleri 90 derece sıcaklıkta yıkanıyor

Bunların yanı sıra Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hijyen şartları da otellerin yapması gereken diğer zorunluluklar arasında bulunuyor. Bu nedenle konaklayacağınız tesiste mutlaka yapılması gereken coronavirus önlemlerini öğrenmek için linke tıklayın: Bakanlık açıkladı: Oteller için yeni coronavirus tedbirleri

Alınan önlemlerin eksik olduğunu düşünüyorsanız TUROYD Yönetim Kurulu Çin Bölge Başkanı Semih Erken’in virüs krizi sürecinde uygulamakta oldukları yöntemlerinden uygun gördüğünüz maddeleri kaldığınız otelin dilek ve öneri formuna yazabilirsiniz. Linke tıklayın: Otellerde coronavirüs için yapılması gerekenler listesi

Haber önerisi: Konaklama tesisleri için coronavirus’ten korunma ve kontrol önerileri

Coronavirus’e karşı tüm bilmeniz gerekenler bir haberde: En güncel gelişmelerle COVID-19 hayatımıza nasıl yansıdı?

Unutmayın hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli değildir. Zorunlu olmadıkça #EvdeKal çağrısına uyun çünkü #HayatEveSığar.

#TGilekeşfet ‘meye devam edin.