Türk turizminin büyük kaybı

Bekir Akkaş

Last Updated on 29 Mart 2020 by Yaşar Çelik

Türk turizminin öncü isimlerinden BETUYAB Genel Müdürü Bekir Akkaş bu sabah Antalya’da vefat etti.

Bursa 23 Ocak 1956 doğumlu olan Akkaş, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi mezun olup, İngilizce biliyordu. Yurdanur Akkaş ile evli olan Bekir Akkaş’ın turizmci olan Barış ve ekonomist olan Batu adlı iki çocuğu bulunuyor.

Ankara Marmara Otel ile turizm sektörüne adım atan, Büyük Ankara Oteli, Ankara Dedeman Oteli, Ankara Sürmeli Oteli, Ankara Etap Altınel, Nevşehir Dedeman Oteli açılışında Genel Müdürlüğü ile başlayan yöneticiliği sırasında Sirene Otel Grubun, Portebolla Otel, Titanic Otel , Kaya Oteller Grubu ve Belek Bölgesinde Akkanat Holding’in turistik tesislerinde Turizm Gurubu Başkanı olarak görev yaptı. 11 Ocak 2017 tarihinden itibaren BETUYAB Genel Müdürü olarak çalışmalarına devam etmekteydi.

Sirene Grubu ile devam eden turizm çalışmalarında yatırım projelendirmelerinden başlayarak anahtar teslimi tesisleri yaşama geçiren Bekir Akkaş, Türk turizminin en önemli isimlerindendi. Yıllar önce Turizm Bakanlığı bursu ile İspanya Malaga’ya giden Bekir Akkaş, İspanya turizm hareketinin başlangıcını yaşamış ve turizmin bir endüstri olarak Türkiye’de yerleşmesi için öncülerden olmuştur.

Belek bölgesine ilk spor turizm hareketini getirerek otellerin futbol sahalarının ve çocuk oyun alanlarının yapılmasını sağlamıştır. Belek bölgesinin golf turizmine açılmasında golf sahalarının ilk öncüsü olmuş, Kaya ve Sirene gruplarındaki çalışmaları ile Bursa dışında ilk kez Isparta ve Kartalkaya’da kayak otellerinin kurulmasını gerçekleştiren projeleri yönetmiştir. Turizmci Barış Akkaş’ın da babası olan, turizm için 7/24 saat çalışan bir turizmci olarak bilinen Akkaş’ın Ankara’da toprağa verilmesi için ulaşım izini alınmaya çalışıyor.

Turizm Günlüğü olarak ailesine, sevenlerine ve tüm turizm camiasına baş sağlığı diliyoruz. Çok üzgünüz!