Otelcilik sektörünü etkileyecek (halen de etkileyen) 10 trend

Ağırlama endüstrisi son 20 yıldır muazzam değişiklikler ve aksamalar geçiriyor. Sektörü sürekli olarak yeniden şekillendiren ve yakın gelecekte misafirperverlik nereye gidiyor?

İşte sektörü yeniden şekillendirecek (ve hala şekillendiren) 10 eğilim

1 – Sanal topluluklar

Sosyal ağlar ve özellikle TripAdvisor’ın müşteriler üzerinde derin bir etkisi oldu. Bu, daha fazla şeffaflığa ve genel olarak, konaklama şirketleri tarafından sunulan hizmetlerin kalitesinin artmasına yol açmıştır.

2 – Ekonomiyi paylaşmak

Airbnb, otel endüstrisinde büyük bir kesintiyi temsil ederek rekabet ortamını her zamankinden daha zor hale getiriyor. Airbnb’de listelenen konaklama mülklerinin geleneksel otellerle aynı kurallara ve düzenlemelere uyması gerekmemesi ile daha da güçlendirilmiştir.

3 – Çevrimiçi Seyahat Acenteleri (OTA)

Ağırlama endüstrisi üzerinde en az üç önemli etkisi olmuştur.

İlk olarak, dağıtım kanallarını değiştirdiler ve sonuç olarak otelcilerden değer aldılar.
İkincisi, Booking ve Expedia’nın sahip olduğu markaların şöhreti, bu şirketlerin neredeyse otel markalarının yerini almasıdır.
Üçüncüsü, gezginlerle sağlam ilişkiler kurdular. Şimdi, otelciler bu müşterilere erişmek için ödeme yapmak zorunda kalıyor, böylece eski müşteriler için daha ince bir kar marjı sağlıyor.

4 – Dijitalleştirilmiş konuk deneyimleri

Özellikle uygulamalar, otelcilerin müşterilerine sundukları hizmetleri yönetme biçiminde giderek daha önemli hale geliyor ve artık konuk döngüsü ve deneyiminin birçok yönünü kontrol edebiliyor.

5 – Gelişen küresel turizm

Düşük maliyetli taşıyıcılar, daha fazla insanın dünyayı makul bir fiyata seyahat etmesini sağlar. Dahası, bazı gelişmekte olan pazarlar GDP’lerinin hızlı bir şekilde arttığını gördüler ve böylece vatandaşlarının dünyayı dolaşmasını sağladılar. Güney Kore, Çin, Hindistan ve diğer ülkelerden gelen müşteriler artık potansiyel gezginlerin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Elbette taleplerinin teklif üzerinde büyük etkisi var.

6 – Deneyim ekonomisi

Müşteriler aşırı kişiselleştirme, benzersiz deneyimler talep ediyor. Bu, seyahat acentesinin ölümüne ve bağımsız gezginin yükselmesine yol açabilir.

7 – Varlık yönetimi uygulamaları

Varlık ışığı yaklaşımı sektörde yaygın hale gelmiştir. Operasyonların yönetimi ile gayrimenkul varlıklarının ayrılması artık otelcilik şirketlerinin temel işlerine odaklanmalarını sağlayarak verimliliği artırıyor. Bununla birlikte, varlık yöneticileri gibi yeni iş türlerinin ortaya çıkışını açıklayan ek karmaşıklık ve potansiyel ajans sorunları yaratmaktadır.

8 – Profesyonelleşme

Yukarıda belirtildiği gibi, ağırlama endüstrisinin artan karmaşıklığının ardından yeni iş profilleri ortaya çıkmıştır. Buna paralel olarak, niceliksel yeterliliklere (öngörme, bütçeleme vb) olan ihtiyaç da artmıştır.

9 – Y ve Z kuşağı

Bu yeni nesiller, eski nesillere kıyasla farklı gereksinimlere ve ihtiyaçlara sahiptir. Bir katılımcı “Eski kuşaklar oteller ve araç kiralama hakkında düşünmekteydi. Genç kuşaklar Airbnb ve Uber hakkında düşünüyor. ”

10 – Sürdürülebilirlik

İnsanlar çevresel ve sosyal konulara giderek daha duyarlı hale geliyor. Bir katılımcı, bunun “markalaşmada dikkate alınması gerektiğini, ancak yeşil – yıkayıcılara dikkat edilmesini söyledi: tüketiciler artık pencere – giydirmenin var olduğunu ve bunu satın almayacaklarını çok iyi biliyorlar” dedi.