Alkoçlar Otelcilik İçin İflas Kararı Çıktı

Alkoçlar Otelcilik İçin İflas Kararı Çıktı

Last Updated on 6 Mayıs 2024 by Turizm Günlüğü

Alkoçlar Otelcilik İçin İflas Kararı: Alkoçlar Otelcilik A.Ş. için mahkemeden iflas kararı çıktı.

Türkiye turizm sektörünün önde markalarından biri olan Alkoçlar Otelcilik A.Ş.’nin konkordato talebini geri çevirdi.

Mahkeme, 4 Nisan 2024 tarihinde şirketin iflasına karar verdi.

Alkoçlar ve ALSE Yönetim Kurulu Başkanı Ender Alkoçlar

Sanatçı Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’a ait, Alkoçlar Otelcilik A.Ş. (Yeni unvanı Amaç Otelcilik A.Ş.) içine düştüğü mali darboğaz sonrası konkordato talebinde bulunmuştu.

Yargılama sürerken, ünlü otelin şubeleri birer birer kapatıldı.

TASFİYE SÜRECİNE BAŞLANDI

Mahkeme, 4 Nisan günü şirketin iflasına karar verdi. Halk TV’nin haberine göre; iflas kararı ile birlikte şirketin tasfiyesine geçildi.

75 YIL ÖNCE TEMELİ ATILDI

Temeli 75 yıl kadar önce atılan Alkoçlar Otelcilik, sektörün en güçlü birkaç markasından biriydi. Grubun, Bursa Uludağ, Bodrum ve Antalya’da 10’u aşkın oteli vardı.

ENDER ALKOÇLAR’DAN VEDA MESAJI

Ender Alkoçlar, Alkoçlar Otelcilik’in internet sitesinden yazılı bir açıklama yayınladı. Alkoçlar Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Ender Alkoçlar, “Alkoçlar Otelleri Yönetim Kurulu 2020 yılında turizm ve konaklama bölümünden çıkma kararı alarak ve elindeki otelleri devrederek turizmi konaklama bölümünü kapatmaya karar vermiştir” ifadelerine yer verildi.

Ender Alkoçlar’ın veda mesajı şu şekilde:

“Alkoçlar Oteller Grubu 1950 yılında kurulmuş ve kurulduğu tarihten itibaren Türkiye’nin en eski yerli ve milli otel zinciri olarak birçok ilke imza atmıştır.

Alkoçlar 70 yılda; 21 yurtiçi ve yurtdışı otel işletmesi yaparak, konaklama ve eğlenceyi birleştirerek her zaman ilkleri yapmaya çalışmıştır.

Alkoçlar Otelleri Yönetim Kurulu 2020 yılında turizm ve konaklama bölümünden çıkma kararı alarak ve elindeki otelleri devrederek turizmi konaklama bölümünü kapatmaya karar vermiştir.

Geçen bu 70 yıl içerisinde gerek Türkiye ekonomisine büyük yatırımlar yapmış, gerek ise sektöre binlerce çalışan kazandırarak istihdamı teşvik etmiştir. Bu durum ise Alkoçlar adına geride bıraktığı en büyük kazancı olmuştur.

Senelerce bize destek olan başta mesai arkadaşlarımıza, yöneticilerimize, seyahat acentelerine ve bizleri tercih eden tüm yerli ve yabancı misafirlerimize şükranlarımızı sunarız.

Bundan sonra devam eden diğer sektörlerimizde de aynı ilke ile yola devam edeceğiz. Alkoçlar olarak birlikteliğimizin sürdüğü yıllar içerisinde müşteri memnuniyetinden, gülen personel ilkesinden hiç vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz.

Saygılarımızla, teşekkür ederiz…

Alkoçlar Yönetim Kurulu Adına Ender Alkoçlar”