POYD Başkanı: Haziran başında bu iş toparlar

Innvista Hotels Belek'in Genel Müdürü Ülkay Atmaca

Koronavirüs salgını dünyayı kasıp kavururken, salgın sonrası turizmde ne gibi değişikliklerin olacağı ise merakla bekleniyor. Turizmde özellikle hijyenin daha çok ön plana çıkması ile özellikle oteller bu konuda neler yapacak? POYD Başkanı Ülkay Atmaca, Turizm Dosyası Instagram canlı yayınına katılarak gündemi değerlendirdi.

Sezonun ne zaman başlayacağı konusunda büyük bir belirsizlik içinde olduklarını belirten POYD (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) Başkanı Ülkay Atmaca, yaşanan belirsizliği “Daha önce Nisan başı demiştik, sonra ortası oldu. Şimdi ise Mayıs sonu olarak öngörülüyor. Açıkçası bu öngörüler önümüzdeki günlerde nasıl değişir. Kimse bilmiyor” dedi.

Turizm Dosyası Instagram Canlı Yayınında Halil Öncü ve Canlı yayın katılan sektör temsilcilerinin sorularını yanıtlayıp açıklamalarda bulunan Ülkay Atmaca şunları söyledi:

Bu bambaşka bir kriz

“Bugün 5 nisan evde oturuyoruz. Antalya’da her yer kapalı ve dışarıda kimseler yok. Bugünlerde evlerimizdeyiz. Bu bambaşka bir kriz. Dünyanın toptan yaşadığı bir kriz. Bize özel bir kriz değil yani. İnsanlar birbirinden kaçar durumda. Uçaklar yere inmiş, araçlar durmuş, insanlar evlerine hapsolmuş durumda. Şu anda Türkiye’de açık otel yok. 33 yıldır profesyonel bir turizmciyim böyle bir durumla karşılaşmadım.

“Elim cebimde belirsiz bir şekilde otel içinde geziyorum”

Ev ile Genel Müdürü olduğum Innvista Otel arasında mekik dokuyorum. Otelimizde şu anda 24 kişi çalışıyor. Yapacağımızda bir şey yok aslında. Elim cebimde belirsiz bir şekilde otel içinde geziyorum. Daha öncede çeşitli krizler ile karşılaştık. Bunları bizzat yaşadım. Ama bu krizleri çok rahat ve kolaylıkla atlattık. Sonu olmayan bir yerdeyiz. Bu işin sonu sanırım bu hastalığın ilacın ve aşısının bulunduğu gün bitecek.

“Bu günleri hiç unutmayacağım”

Evvelsi gün aynı şehirde olmamıza rağmen oğlumla görüşme imkanım oldu. Ne acıdır ki, uzun süredir ayrı olduğum oğluma yanaşamadım ve oğlumu öpemedim, sarılamadım. Oğlumu öpmekten imtina ettim. Bu olay yaşadığımız durumu çok iyi gösteriyor. Bu günleri hiç unutmayacağım.”

Öncelikle binlerce kişi bu işten para kazanıyor. Bakan bey açıklamalarda bulundu. Mevcut çalışanların desteklenmesi ile ilgili.. Kendim dahil olmak üzere Innivista Hotels olarak 112 kişi kısa süreli çalışmadan faydalanmak üzere başvuruda bulunduk. Sonucunu bekliyoruz. Sektör çalışanlarımız bu imkandan faydalanabilirler.

“Önce evde kalmayı başaralım”

Çok krizler atlattı Türk turizmi. Bunu da atlatacak emin olun. Ancak önce evde kalmayı başaralım. Evde kalalım ve sonucu bekleyelim. Bütün krizlerde birkaç ay önce öngörümüz vardı. Bir gerçek var. Mayıs sonunu konuşuyoruz. Haziran başında olursa bu iş toparlar. Bu işin zirvesindeki kişi sayın Bakanımız ‘Ramazan bayramı ile iç pazar başlar’ dedi. Önce bu işin, ölümlerin, vakaların bitmesi lazım. İlaç ve aşı çıkması lazım.

Biz hijyen konusunda çok yol almıştık. Hijyen konusunda yapılan denetimlerde ciddi yol almıştık. Şimdi bambaşka bir yola çıkıyoruz. Ben bir otele çıktığımda şu anda ki ruh halimle konuşuyorum. Kendime özel dezenfaktasyon ararım. Bu tamamen şu anki pskoloji. Tabii ki otellerde de bazı şeyler değişecek. İnsanlar seyahat etmekten ve herkesin kullandığı malzemeleri kullanmaktan imtina edecekler. Soruyorum size yarın bu iş düzelse İtalya’ya gider misiniz! Şu an için herkes hayır der. Konaklama sektörü dibe vurdu. Havalanından gelip otellerine gelen insanlar eskisi kadar kolay rahat edemeyecekler. Herkes daha hijyen bir ortam arayacak.

Korona’nın bizde bitmesi yetmiyor. Dünyada bitmesi lazım. Krizden en çok etkilenen İran’dan, Çin’den Çinli turisti çekmek için çabalıyorduk. Bize geçen yıl gelen 531 Çinliyi artık almayacağız.Bütün aktörler yeniden aynaya bakacak. Ne yaptık ne yapmalıyız. Hakikatten karamsarlıkla beraber çok beklenti içinde olmamız lazım. Her şeyin başı sağlık.”