Dünya genelindeki otellerinin üçte ikisini kapatacak

Fransız otel grubu Accor Hotels, coronavirus salgını nedeniyle dünya çapında otellerinin yarısını kapattığını; önümüzdeki günlerde bu sayının otellerinin üçte ikisine ulaşabileceğini açıkladı.

Dünyanın önde gelen otel gruplarından Accor, coronavirus (COVID-19) salgını nedeniyle şu anda dünya çapında otellerinin yarısından fazlasının kapalı olduğunu ve bu oranın önümüzdeki haftalarda üçte ikinin üzerine çıkacağının öngörüldüğünü açıkladı.

Accor Hotels tarafından yapılan açıklamada; “dünya genelinde son üç hafta boyunca coronavirus salgını nedeniyle yaşanan gelişmeler sonrasında gelen rezervasyon ve uçuş iptallerinin otel grubunun operasyonlarına yönelik sert tedbirleri almaya yönelttiği” belirtildi.

KRİZE KARŞI ACCOR HOTELS’İN ALDIĞI ÖNLEMLER

Bu kapsamda Accor Hotels, çeşitli maliyet azaltma uygulamalarının yanı sıra belirli bir süre için personel ve hizmet alımlarını dondurduğunu, yılın ikinci çeyreğinde global genel merkez yönetim personelinin yaklaşık %75’i için ücretsiz izin verildiği açıklandı. Bu önlemler sayesinde Accor, 2020 yılında yönetim giderlerinde 65 milyon dolarlık tasarruf hedefliyor.

2.7 MİLYAR DOLARLIK LİKİDİTE

Açıklamada şu an için Accor Hotels’in, en az 2.7 milyar dolarlık nakit hacmine ve 1.3 milyar dolarlık kredi kullanabilme kapasitesine sahip olduğu belirtildi.

ÇİN’DE UFAK ÇAPLI İYİLEŞME BELİRTİLERİ

Son olarak Çin’de koşulların düzelmeye başlamasıyla otel doluluklarında ve yiyecek-içecek alanındaki satışlarda ufak çaplı iyileşmelerin başladığı da ifade edildi.


EDİTÖRÜN NOTU:

Accors Hotels bünyesinde yer alan otel markaları: Sofitel / Pullman / M Gallery / Grand Mercure / Mercure / Novotel / Ibisotel / Raffles / Fairmont Quasar / Swissotel / Rixos