İşte İstanbul’da en çok koronavirüs vakasının görüldüğü 3 ilçe

İstanbul Bayrampaşa metro istasyonu / Foto: Turizm Günlüğü

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da salgının en yüksek olduğu ilçeleri açıkladı.

Fox TV canlı yayınında İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı İmamoğlu, salgının yüksek olduğu ilçelerle ilgili çarpıcı veriler paylaştı.

İşte İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

Yapılaşmanın yoğun ve boşlukların az olduğu bölgelerde vaka sayısı daha yüksek

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın basın toplantısında paylaştığı haritayı değerlendirerek konuşan İmamoğlu, “Burada çarpıcı olan şu: Özellikle Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa bu bölgede çok yoğunlaşma olduğunu görüyoruz. Çünkü biliyorsunuz yapılaşma çok orada. Bu harita bize pandemi kurulunda sunum yapıldı.

Örneğin Esenyurt örnek verildi. Anadolu’ya kasıt bir nebze daha düşük, yoğunlaşma az. Batı’ya doğru gittiğinizde Büyükçekmece, Silivri, Çatalca… Kırsala gittiğinizde zaten azalıyor. Ama o yoğun yapılaşmanın olduğu yerde salgının hızı daha yüksek. Ne yazık ki öyle.

Türkiye Koronavirüs Haritası için linke tıklayın.

#TGilekeşfet haber önerisi: İstanbul, Ankara ve İzmir’de en çok vakanın görüldüğü ilçeler

“Adına güçlü bir tecrit diyelim”

Kesinlikle tecrit diyorlar. Sokağa çıkma yasağı olmasın, güçlü bir tecrit diyelim adına. Bizim tahminlerimize göre 300-350 bin insanın İstanbul’a hizmeti söz konusu. Bunlar kademeli olarak yönetilebilir.

Türkiye’nin 81 ili için seyahat izin belgesi nereden ve nasıl alınır? Öğrenmek için bkz: İstanbul’da seyahat izin belgesi nereden alınır?

Sahra hastanesi yanlış yere mi kuruldu?

Sağlık Bakanı’na Sahra hastanesi için dosyamızı sunduk. Yenikapı’da kaç günde Sahra hastanesi kurulur, 7 bin yatağa ulaşabilir. Alt yapısı var, elektiriği var, jenaratörü var, trafosu var. Aynı şey Maltepe için geçerli, Beylikdüzü için geçerli. İlave olarak kapalı alanlar ve kapasitesi itibariyle metro ve steril alanlar olması kaydıyla havaalanlarını da önerdik.

Haber önerisi: İstanbul’da maske takmayanlar toplu taşıma kullanamayacak

370 bin ihtiyaç sahibi insan başvuru yaptı

Yardıma ihtiyacım var diye 370 bin ihtiyacım var diyen insan başvuruda bulundu. 500 bin koli ihalemiz var bugün. Yardımlaşmanın kavgası olmaz. Biz buna 10 gün öncesinden hazırlık yaptık.”

Sağlıktan seyahate Coronavirus’e karşı tüm bilmeniz gerekenler tek bir haberde: En güncel gelişmelerle COVID-19 hayatımıza nasıl yansıdı?