500’e yakın turizm profesyoneli online motivasyon toplantısında buluştu

Düzenlediği etkinlikler, workshop çalışmaları ve eğitim gezileri ile sektörde adından sıkça söz ettiren TravelShop Turkey, durma noktasına gelen turizm camiasını uluslararası online organizasyonlarla hareketlendirmeye devam ediyor.

Büyük küçük, yerel ve uluslararası hemen hemen tüm şirketler, bu zorlu dönemi beklemekle geçirirken TravelShop Turkey, geçen hafta ilkini gerçekleştirdiği online motivasyon sunumunun üçüncüsünde 100’e yakın ülkeden 500’e yakın turizmciyi Zoom uygulaması üzerinden bir araya getirdi.

Organizasyonun ilk ikisinde neler konuşulduğunu öğrenmek için bkz: Online motivasyon sunumuna dünyanın dört bir yanından profesyoneller katıldı

USTOA BAŞKANI DALE KONUŞMACI OLARAK KATILDI

Gerek uluslararası alanda gerekse Türk turizminde söz sahibi isimlerin online olarak buluştuğu organizasyonda, dünyanın en prestijli Sivil Toplum Kuruluşu olarak anılan Amerika Tur Operatörleri Birliği (USTOA) Başkanı Terry Dale de katılım gösterdi.

KALENDER: TURİZM OLMAZSA HAYAT DURUR

Başarılı organizasyonun sahibi Murtaza Kalender’in moderatörlüğünü yaptığı Online Motivasyon Toplantısında, sektörün önde gelen isimleri de konuşma yaptı. TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, açılış konuşmasında şartlar ne olursa olsun amaçlarının turizme katkı sağlamak olduğunu şu sözlerle ifade etti:

“Türk turizmini 81 ile yayarak, turizm çeşitlerini çoğaltmak ve gelişimine katkıda bulunmak öncelikli hedefimizdir.”

Dünyada bugüne kadar hiçbir platformda, 100’e yakın ülkeden 500’den fazla acentenin online olarak bir araya gelmediğinin altını çizen Kalender, “Bu başarı bizlere nasip oldu. Bunun için dünyadaki tüm sektör paydaşlarına teşekkür ederim” diyerek şunları ekledi:

“Dünyada turizm olmazsa hayat durur, turizm olmazsa, dünya yaşanmaz bir hale gelir. Biz turizmciler, kıtaları ve kültürleri birleştiren gücüz, hiç tanımadığımız birçok insanı mutlu edip motivasyonunu sağlayan kişileriz.”

2021’DE TURİZM NORMALE DÖNER

Online Motivasyon etkinliğine katılan Amerika Tur Operatörleri Birliği (USTOA) Başkanı Terry Dale, konuşmasına organizasyonu gerçekleştiren Murtaza Kalender’e teşekkür ederek başladı. Dünyada ilk defa çevrimiçi bir etkinliğe katıldığını ve güzel duygular içinde olduğunu söyledi. Sektörde, her zaman bir araya gelmenin ve sorunları paylaşmanın ne kadar değerli olduğunu dile getiren Başkan Dale, sektördeki engin tecrübelerini katılımcılarla paylaşırken, alınacak tedbirlerle 2021 yılında turizmin normale döneceğini belirtti. TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, konuşmasının ardından USTOA Başkanı Terry Dale’i kendisini ülkemizde ağırlamak üzere Türkiye’ye davet etti.

Turizm profesyonelleri Online Motivasyon Toplantısında buluştu

BODRUM EN GÜVENİLİR DESTİNASYON OLACAK

Türkiye’nin en gözde turizm şehirlerinden biri olan Bodrum’un Belediye Başkanı Ahmet Aras da dünyadaki tüm turizmcilere seslenerek; kısa sürede, Bodrum’un dünyada en güvenilir, en sağlıklı turizm destinasyonuna döneceğini söyledi. Şimdiden gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Aras, dünya turizm acentalarına “Bodrum’un, denizi, kumu, tarihi ve doğası ile eşi benzeri yok. Ayrıca dünyanın en lüks yatlarına ve yat limanına sahibiz. Bünyemizde birçok turistik tesis ve denize sıfır lüks oteller var” diyerek, onlardan Bodrum’u pazarlamalarını rica etti.

Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Zeynel Kılıç da, Covid-19 pandemisinin dünyada hızla yayılmasından söz ederken, aldıkları önlemleri anlatarak Bodrum’un bu salgından en hızlı ve etkili şekilde kurtulacağını ümit ettiğini söyledi. Kılıç, Haziran başı gibi pandeminin ülkede bitmesini beklediklerini ifade etti.

BUNDAN SONRA YENİ BOOKİNG KURALLARI OLACAK

Dünya Seyahat Acenteleri Birlikleri Federasyonu (UFTAA) Başkan yardımcılığı ve daha önce iki dönem TÜRSAB Genel Sekreterliği yapan Çetin Gürcün ise turizmde paniğe kapılmaya gerek olmadığını belirtti. Daha önce ülke olarak benzer sorunlar yaşadığımızı hatırlatan Gürcün, şöyle konuştu:

“Covid-19 virüsünün eşi benzeri yok maalesef. Turizm camiası olarak evlerimizde çalışarak 2020 yılı sonu ve 2021 sezonu için yeni çalışmalar yapmamız gerekiyor. Artık eski “booking” kuralları geçerli değil, bundan sonra yeni booking kuralları olacak, tüketiciyi daha çok koruyan yeni booking kuralları oluşacak. Dolayısıyla turizmcilerin tüm yeni booking kurallarına ve yeni trendlere hazır olması gerekir.”

OLD CITY PLOTFORMU COVİD-19 SONRASI HİZMETE DEVEM EDECEK

İstanbul Old City Otelciler Platformu Başkanı Tarkan Akyüz de İstanbul Tarihi Yarımada bölgesinde, aralarında butik, 3, 4 ve 5 yıldızlı 500’e yakın turistik tesisleri bulunduğunu ve bu tesislerinin çok hijyenik şekilde hazırlandığını, Covid-19 sonrası dönemde de en başarılı şekilde hizmet vermeye devam edeceklerini belirtti. Akyüz ayrıca, platform üyesi otellerden birisini, tamamıyla, Türkiye’deki sağlık çalışanlarının hizmetine sunduklarını da sözlerine ekledi.

#TGilekeşfet haber önerisi: Corona salgınında sağlık çalışanlarına kapılarını açan oteller

BAŞARILI BİR ORGANİZASYON

Birçok sektör temsilcisi ve katılımcı da söz alarak, bu organizasyonun ne kadar başarılı olduğunun ve bu vesileyle güncel bilgiler edindiklerinin altını çizdiler.

COVID-19 SONRASI TURİZME EN HIZLI HAZIR OLACAK ŞEHİR İSTANBUL OLACAK

Etkinlikte konuşma yapan ISTTA Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Babür ise, İstanbul’un kısa sürede turizme hazır olacağını ve hatta, Covid-19 sonrası dönem için en hızlı şekilde, turizme hazır olan şehrin de İstanbul olacağını belirtti.

Türkiye Rehberler Birliği (TUREB) Başkanı Suat Tural da, birliklerine bağlı 10 bin tecrübeli rehberin bulunduğunu, 2. Dünya Savaşından daha büyük bir krizle karşı karşıya olunduğunu dile getirdi. Hükümetin sektöre olan desteklerini anlatan Tural, krizin kısa zamanda çözülmesi temennilerini iletti.

4. OTURUM 21 NİSAN’DA YAPILACAK

Motivasyon etkinliğinin organizasyonunu ve moderatörlüğünü yapan Murtaza Kalender, kapanış konuşmasında, etkinliğe katılan tüm sektör paydaşlarına, katılımcı ve konuşmacılara teşekkür ederek ve bir sonraki oturumlarının, 21 Nisan 2020 tarihinde, Türkiye saati ile 15:00’da yapılacağını bildirdi.