“Coronavirus sonrası Türk turizmci yönünü komşularına çevirecek”

Coronavirus sonrası dönemi yorumlayan Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, yeni dönemde birçok konseptin revize edileceğini söyledi. Turizmcinin planlarını 2021 sezonu üzerine kurduğunu belirten Polatoğlu’na göre değişen tatil konseptleri ile ulaşım ve konaklama fiyatları iki kat artabilir.

Geçmiş yıllarda nisan ayının yarılandığı şu günlerde yerli turist tatil planlarını yapmış, güneş yüzünü gösterir göstermez hafta sonları soluğu sahil kesimlerde almak için hazırlığa başlamış olurdu. Yabancı turist de tatil için rotasını Türkiye’ye çevirmişti.

Bugüne gelindiğinde ise henüz salgın tüm dünyada kontrol altına alınmaya çalışılıyor, bir belirsizlik dönemindeyiz.

Peki turizmci önünü görebiliyor mu? Sezon başlangıcı için öngörü nedir? 2020 yazına dair umutlar ve gelecek beklentileri neler?

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, bu soruları yanıtladı ve turizmde coronavirus sonrası süreçte nelerin değişeceğini, Radio Sputnik FM’de (RS FM) Derya Yaşar’ın sunduğu Ekonomi Raporu programında değerlendirdi.

SEYAHAT ACENTELERİ VE TUR OPERATÖRLERİ 2020’Yİ UNUTTU; PLANLARINI 2021 ÜZERİNE YAPIYOR

Cem Polatoğlu’nun aktarımına göre hem yurt içindeki hem uluslararası düzeyde birçok sektör temsilcisi 2020’nin kaybedildiği görüşünde.

Polatoğlu, her ne kadar umutlu konuşmalar yapılsa da seyahat acenteleri ve tur operatörlerinin planlarını 2021 üzerine kurduğunu belirtti.

Virüsün (bir başka tür ya da isimle) tekrarlanabilir olduğunun düşünüldüğünün altını çizen Cem Polatoğlu, yeni dönemde tatil anlayışı ve hizmetinde konsept değişiklikleri olacağını söyledi.

“Örneğin artık öyle bacaklarımızın bile sığmadığı, tıkış tıkış uçakları unutalım. 50 – 55 kişilik otobüsleri unutalım. Arada mutlaka birer koltuk boşluk olacak. 5 saatlik uçuşlarda hijyen gözetilerek, yiyecek-içecek servisi de kalkacak.”

HER ŞEY DAHİL SİSTEMİ RAFA MI KALKIYOR?

Tur operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu’nun sözünü ettiği değişikliklerden en dikkat çekeni ise her şey dahil sistemi.

Polatoğlu, her şey dahil sisteminin baştan aşağı revize olacağını, hatta yavaş yavaş azalacağını belki de yok olacağını ifade etti.

“Artık kimse bin kişinin olduğu otellerde, tıklım tıklım yemek kuyruklarında bir tatil düşünmüyor” diyen turizmci; 500 – 1000 kişilik otellerde de konseptin değişeceğini daha butik mutfaklar ve alakart sistemine geçileceğini söyledi.

2 METREKAREYE 1 KURALI

Polatoğlu, tıklım tıklım plajların da tarihe karışacağı düşüncesinde.

“2 metrekareye 1” kuralı ile artık bu aralıklarda şezlong koyulabileceğini belirten Polatoğlu, “Belki de plajlara da restoranlara da saatle gireceğiz” ifadelerini kullandı.

DEĞİŞEN ULAŞIM VE KONAKLAMA MODELLERİ FİYATLARA NASIL YANSIYACAK?

Cem Polatoğlu, değişen konseptler ve artan maliyetlerle birlikte gerek ulaşım gerekse konaklama hizmetlerinin, dolayısıyla tur fiyatlarının artacağını da sözlerine ekledi.

Polatoğlu, bunun gerekçesini şu sözlerle anlattı: “Havayolunda fiyatlar artacak, çünkü sizin uçağınızın maliyeti değişmiyor, aldığınız mazotun maliyeti değişmiyor, personel masraflarında ne kadar indirime gidebilirsiniz. Sonuçta maliyet aynı, fakat siz bunu 183 yolcuya bölmek yerine 90 – 100 yolcuya böleceksiniz. Bu, fiyatlar yaklaşık iki katı artacak anlamına geliyor.”

KONGRE TURİZMİ VE FUARLARIN AKIBETİ NE OLACAK?

Turizmci Cem Polatoğlu, yeni dönemde kongre turizmi ve fuarların da konseptinin değişeceğini söyledi. Günümüzde de örnekleri görüldüğü gibi artık kongrelerin online yapılacağını belirten Polatoğlu, fuarların da uzun dönemde online olabileceği görüşünde.

Polatoğlu’na göre virüs salgını sonrası yeni dönemde gemi turları da popülerliğini kaybedecek.

“YOLCU GEMİLERİNİN BİR KISMI YÜK GEMİSİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK”

“Salgın döneminde gördük, 5 bin kişilik gemilerde, bir kişi bir sürü insanı enfekte etti, gemiler günlerce karantinada tutuldu. Artık birçok yolcu gemisinin yük gemisine dönüştürüleceğini düşünüyoruz.”

DENİZ-KUM-GÜNEŞ YERİNE SPESİFİK TATİL SEÇENEKLERİ ÖNE ÇIKACAK

Yeni süreçte insanların bakış açısının da değişeceğini belirten Tur operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, “deniz-kum-güneş”ten öte daha spesifik tatil seçeneklerine önem verileceğini kaydetti.

Polatoğlu, “Alternatif turlara kayacaklar, belki dağ turizmine, yürüyüş ya da kültür turlarına, daha tenha diyebileceğim turlara ağırlık vermeye başlayacaklarını tahmin ediyorum” dedi.

TÜRK TURİZMCİSİ YÖNÜNÜ YAKIN KOMŞULARINA ÇEVİRECEK

Cem Polatoğlu, yeni dönemde insanların tatil ulaşımlarını özel araçları ile gerçekleştirmeye yöneleceklerini öngörerek, bu doğrultuda Türkiye turizmcisinin de komşularına ağırlık vermeye başlayacağını söyledi.

Polatoğlu, “Yunanistan’a bakacağız, Romanya, Bulgaristan, Balkan’a. Rahat gelebilecek olan Gürcistan, Rusya’ya bağlı Soçi ve o bölgelere. Bunun aynında İran, ilişkimizi düzeltirsek Suriye, Irak ve belki de Arap ülkelerinden arabayla gelişler artacak. Biraz yönümüzü onlara doğru çevireceğiz açıkçası” değerlendirmesini yaptı.