Alman bakandan yaz tatili açıklaması

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, konuk olduğu televizyon programında “14 Haziran’dan sonra seyahat uyarısı olmamasını umduğunu” belirterek; bu yılki yaz tatiline yönelik açıklamalarda bulundu.  

14 Haziran’dan sonra seyahat uyarısı olmamasını umduğunu kaydeden Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bu yaz Avrupa ülkelerinde tatil yapmanın mümkün olması için çalıştıklarını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya’nın dünya genelinde seyahat uyarısının 14 Haziran’a kadar uzatılması yönünde dün (29 Nisan) Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararı savundu.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı habere göre 30 Nisan Perşembe günü ARD’nin Morgenmagazin programında açıklamalarda bulunan Maas; söz konusu düzenlemenin bir seyahat “yasağı” değil, “uyarısı” olduğunu vurguladı, ancak gelecek haftalarda alışıldık seyahat trafiğinin mümkün olmayacağını da sözlerine ekledi.

“TURİZMİN GERÇEKLEŞEBİLMESİ İÇİN…”

14 Haziran’dan sonra seyahat uyarısı olmamasını umduğunu belirten Maas, “Turizmin gerçekleşebilmesi için AB içerisinde, belirli ülkelerle düzenlemeler olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kısıtlamalar ve seyahat düzenlemelerine ilişkin tüm Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle iletişimde olduklarını kaydeden Maas, olabildiğince çok Avrupa ülkesinde yaz tatilini mümkün kılmayı amaçladıklarını söyledi.

“SINIRLARINI HEMEN AÇAMAYACAK ÜLKELER VAR”

Ancak Avrupa ülkeleri arasında da salgının seyrine ilişkin farklılıklar olduğunun altını çizen Maas, “Örneğin İspanya ve İtalya gibi daha dikkatli olan ve sınırlarını hemen hızlı bir biçimde açmayacak ülkeler de var. Muhtemelen bu ülkelerde yalnızca yurt içi turizm mümkün olacak” ifadelerini kullandı.

Alman acentaların gösterileri ses getirdi