“Atatürk Havalimanı arazisi Sağlık Bakanlığı’na tahsis edildi”

Sözcü Gazetesi’nin köşe yazarlarından Nedim Türkmen, bugünkü “Atatürk Havalimanı şimdi tarih oldu…” başlıklı yazısında Atatürk Havalimanı arazisinin Sağlık Bakanlığı’na tahsis edildiğini açıkladı.

Nedim Türkmen yazısının giriş kısmında Atatürk Havalimanı’nın tarihçesine ilişkin detayları paylaşarak, coronavirus salgını süreci sonrasında hastane yapılmasına giden süreci anlattı.

“Havalimanı vasfı yok edilerek” bu hastane inşaatının gerçekleştiğini belirten Nedim Türkmen; “Atatürk Havalimanı arazisi; 1 ve 2 no’lu pistler kırılarak, pandemi hastanesi adı altında hastane inşaatının başlaması üzerine, “havaalanı niteliğini kaybettiği” gerekçesiyle Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne devredildi, adı geçen genel müdürlükçe de, sağlık turizmi tesisleri yapılmak üzere, Sağlık Bakanlığı’na tahsis edildi” ifadelerine yer verdi.

Nedim Türkmen köşe yazısının öne çıkan kısımları işe şu şekilde:

“Atatürk Havalimanı sessiz sedasız müthiş bir plan ile fiilen ortadan kaldırılmış ve havaalanı arazisinin de Sağlık Bakanlığı’na tahsisi ile imara açılmasının önünde hiçbir engel kalmamış oldu.

Araziye sağlık turizmi tesisleri adı altında ve büyük bir ihtimalle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapılacak imar planı yapılaşma koşullarına göre, yeni bina ve tesislerin hızla inşa edileceği düşünülmektedir. Vatandaşların “Koronanın sonuna geldik, bu hastane ne için yapılıyor?” sorusunun cevabı böylece verilmiş oldu. Yapılan hastane sağlık turizmi çerçevesinde kullanılacak, yurtdışından çok fazla sayıda hastanın gelmesi için buraya yaşlı bakımevi, saç ekim merkezleri, otel, rezidanslar, alışveriş merkezleri yapılacaktır. İstanbul’daki tüm kupon arazilerde olduğu gibi, bu arazide yapılacak imar planı da yapı yoğunluğu ile büyük bir rant yaratacaktır.”

—O—

Nedim Türkmen’in “Atatürk Havalimanı şimdi tarih oldu…” başlıklı yazısının tamamını okumak için tıklayınız